t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Komin murowany czy systemowy — jaki wybrać?

2022-06-03
Komin murowany czy systemowy — jaki wybrać?

 

Osoby, które są na etapie budowy domu, często zastanawiają się nad tym, czy wybrać komin murowany czy systemowy. Jeszcze do niedawna inwestorzy stawali przed trudnym wyborem. Dziś odpowiedź jest jedna — kominy systemowe zdecydowanie wygrywają z murowanymi. Te drugie stosuje się jedynie w określonych sytuacjach. Co warto wiedzieć na temat jednych i drugich? Dziś omówimy oba rodzaje. Jeśli zatem stoisz właśnie przed wyborem najlepszego rozwiązania, przeczytaj poniższy artykuł.

 


Z artykułu dowiesz się:

 1. Kiedy warto wykorzystać komin murowany?
 2. Jak kształtuje się cena kominów systemowych, a jak murowanych?
 3. Jakie zalety mają kominy systemowe?

dom drewniany z zewnętrznym kominem

Kiedy warto wykorzystać komin murowany?

Jeżeli dom, w którym mieszkasz jest ogrzewany starym piecem węglowym, kotłem gazowym lub kominkiem, czyli rozwiązaniami, które cechuje wysoka temperatura spalania, powinieneś postawić na komin murowany. W tego typu urządzeniach grzewczych temperatura spalania wynosi około 200°C i raczej nie jest narażona na większe wahania. Dlaczego ta informacja jest tak istotna? Otóż piece najnowszej generacji potrafią spalać paliwo w niższych temperaturach. Co więcej większość z dostępnych na rynku modeli pozwala także na regulację mocy ciepła. W takiej sytuacji pojawia się jednak kondensat, który ma kwaśny odczyn. Działa on destrukcyjnie na tradycyjny komin murowany. Warto w takim wypadku zastosować kominy systemowe ceramiczne lub stalowe, które nie będą "bały się" kwaśnych odczynów. Jak widać powyżej — jedynie posiadanie pieców starszej generacji zmusza właścicieli budynków do posiadania kominów murowanych. W innych sytuacjach najlepszym rozwiązaniem będą systemowe kominy stalowe lub ceramiczne.

Jeżeli wybierzesz komin murowany, musisz pamiętać o kilku istotnych kwestiach:

 1. Tradycyjny komin murowany jest znacznie cięższy niż systemowy.
 2. Decydując się na komin murowany musisz wziąć pod uwagę wytrzymałość fundamentów.
 3. Aby był trwały, musi być wykonany z cegły najwyższej jakości. Tylko wtedy możesz mieć pewność, że będzie służył bezawaryjnie przez wiele lat.
 4. Cegła, która będzie elementem budulcowym komina musi być starannie dobrana. Powinna być jak najbardziej odporna na nasiąkanie i niekorzystne czynniki zewnętrzne.
 5. Wybierz dobrą ekipę budowlaną, która wykona komin spełniający wszelkie normy i przepisy prawa budowlanego (przewody dymowe i spalinowe nie mogą stykać się ze sobą) oraz odpowiednio go dociepli, dzięki czemu element nie będzie szybko się wychładzał.
dach buydnku z dwoma kominami

Jak kształtuje się cena kominów systemowych, a jak murowanych?

Przyglądając się kominom systemowym i murowanym, nie sposób nie zauważyć, że te pierwsze mają znacznie więcej zalet. Przede wszystkim ich szybkość i prostota montażu przemawia na korzyść kominów systemowych. Całość składa się z gotowych elementów na placu budowy. Prostota budowy takiego rozwiązania sprawia, że jest to znacznie tańsza opcja, niż budowanie od postaw komina murowanego. Co więcej, jeśli budowniczy postępują zgodnie z wytycznymi, jakie w instrukcji zamieścił producent, trudno w tym wypadku o błędy wykonawcze.

Decydując się na budowę komina systemowego, inwestor musi liczyć się z tym, że najwięcej zapłaci za jego poszczególne elementy składowe, a tzw. robocizna będzie jedynie niewielkim dodatkiem.

W przypadku kominów murowanych zakup dobrej jakości cegły będzie najmniejszym wydatkiem. Natomiast trzeba liczyć się z tym, że znalezienie dobrej ekipy budowlanej, która wykona komin zgodnie ze sztuką będzie nie lada wyzwaniem. Co więcej, robotnicy zażyczą sobie sporą sumę — kilka, jeśli nie kilkanaście tysięcy złotych.

Przyglądając się dzisiejszej sytuacji na rynku budowlanym nie sposób nie zauważyć, że nadal wielu inwestorów decyduje się na kominy murowane, ponieważ uważają, że są znacznie solidniejsze i tym samym trwalsze od tych systemowych. Takie myślenie nie jest mylne, jeśli tego typu konstrukcja jest regularnie serwisowana przez sprawdzonego fachowca.

Jakie zalety mają kominy systemowe?

Przyglądając się rozwojowi rynku budowlanego, da się zauważyć, że są zwolennicy kominów murowanych, jednak coraz więcej osób decyduje się na komin systemowy. Mają one wiele zalet, do których można zaliczyć przede wszystkim:

 • wspomniany wyżej szybki i bezproblemowy montaż (kominy systemowe sprzedawane są w zestawach, w skład których wchodzą wszystkie niezbędne moduły);
 • niższa cena, niż budowa tradycyjnego kotła murowanego;
 • możliwość zastosowania rozwiązania przy wykorzystaniu najnowszej generacji urządzeń grzewczych;
 • długowieczność — producenci zaznaczają, że kominy systemowe służą bez zarzutu przez wiele lat. Gwarancja na większość produktów wynosi często nawet 30 lat;
 • są bardziej wytrzymałe, niż kominy murowane — dzieje się tak dlatego, że dzięki wysokiej jakości surowcom, z których zostały wykonane, znacznie lepiej radzą sobie z substancjami chemicznymi, które są składową kondensatu;
 • nadają się do pracy praktycznie z każdym rodzajem kotłów i kominków dostępnych na rynku (dzieje się tak za sprawą różnych surowców, z których tworzy się kominy systemowe — stali, ceramiki oraz ich mieszanki).

Podsumowanie

Przyglądając się obu rozwiązaniom, nie sposób nie zauważyć, że systemowe kominy są trochę podobne do tych wybudowanych z cegły. Warto jednak pamiętać o tym, że wykonuje się je z odpornych na kwasy i uszlachetnionych minerałów. Dzięki swojej niższej cenie oraz szybszej budowie są coraz chętniej wybierane niż kominy murowane. Jeżeli masz wątpliwości, które rozwiązanie wybrać, skontaktuj się ze specjalistami z renowa24.pl, którzy dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu z pewnością rozwieją wszelkie wątpliwości.

ogień płonący w kominku

 

Przeczytaj także:

 

 


Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2022
Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-27
Pozytywnie
2023-03-17
Wszytko ok
pixel