Kolory farb - jak wykreować nimi określony nastrój w pomieszczeniu?
Wybór farby do wnętrz, szczególnie jej koloru może być dla wielu z nas nie lada wyzwaniem. Mnogość produktów dostępnych na rynku nie ułatwia tego zadania. Dlatego też eksperci z renowa24.pl podpowiadają, na co zwrócić uwagę dokonując zakupu. W dzisiejszym wpisie poznacie wskazówki, które pokażą, jak poprawnie dobrać kolor. Opowiemy również o tym, czego kategorycznie nie robić szukając odpowiedniej farby i koloru.
Z artykułu dowiesz się:
- Na co zwrócić uwagę wybierając jeden kolor farby?
- Jaki wpływ na przestrzeń mogą mieć kolory?
- Jak dobierać kolory farb - 7 kroków
Na co zwrócić uwagę wybierając jeden kolor farby?
Decydując się na jeden ulubiony kolor do wnętrza, pamiętaj, że farby mają różne odcienie, dlatego będziesz musiał zdecydować się na jeden rodzaj produktu. Jedna farba może mieć bowiem odcień jaskrawy, inna będzie jasna lub ciemna, a jeszcze inna pastelowa lub przygaszona. Dlatego też zanim wybierzesz ostatecznie, zwróć uwagę na odcień i ton farby, która Ci się podoba. Aby podjąć słuszną decyzję, dobrze jest kierować się spostrzegawczością. Każdy kolor oddziałuje bowiem inaczej na człowieka. Dla Ciebie granatowy może być przytłaczający, a innych domowników ta barwa może uspokajać itd. Jak zatem dobrać kolor ścian? Wszystko zależy nie tylko od upodobań mieszkańców, ale również od efektu, jaki chcesz osiągnąć. Jeżeli urządzasz małe pomieszczenia pamiętaj o tym, że farby w jasnych kolorach powiększają wnętrze. Żywe kolory natomiast dodają nam energii, należy jednak pamiętać, aby nie były zbyt intensywne. Wówczas mogą nie tylko męczyć mieszkańców, ale również wprowadzać do mieszkania niepotrzebny chaos.
Jeżeli chcesz, aby Twoje mieszkanie było przytulne i koiło Twoje nerwy, postaw na ciemne barwy. Pamiętaj jednak o tym, aby zachować odpowiednie proporcje. Jeżeli bowiem użyjesz za dużo ciemnej farby, możesz przytłoczyć mieszkanie i sprawić, że wyda się znacznie mniejsze niż jest w rzeczywistości. Zależy Ci na harmonii i równowadze w mieszkaniu? Wykorzystaj pastele, które od zawsze były i są neutralne.
Jaki wpływ na przestrzeń mogą mieć kolory?
Choć większość osób uważa, że najważniejszym zadaniem kolorów jest rola dekoracyjna, okazuje się, że odpowiednio dobrane barwy kreują przestrzeń. Dzięki nim bez problemu można zmienić optycznie wnętrze, nie burząc ścianek działowych. Jeżeli wykorzystasz poniższe wskazówki, jakie dla Ciebie przygotowaliśmy, zapewniamy, że bez znaczących zmian w układzie funkcjonalnym pomieszczeń, będziesz w stanie dopasować je do potrzeb swoich i swojej rodziny.
Jak dobierać kolory farb - 7 kroków
Po pierwsze - temperatura koloru farby
Nie od dziś wiadomo, że ciepłe barwy takie jak pomarańczowy, czerwony i żółty znacznie bardziej przyciągają wzrok niż te, które potocznie nazywa się chłodnymi. Okazuje się również, że ciepłe kolory optycznie pomniejszają przestrzeń.
Mówiąc o zimnych kolorach takich jak niebieski, zielony i fioletowy, warto mieć na uwadze, że ten pierwszy sprawia, że przestrzeń się oddala, podobnie jak woda w morzu, czy niebo. Decydując się na farbę z chłodnej palety barw powiększysz optycznie pomieszczenie.
Po drugie - jasność barw
Większość osób zdaje sobie sprawę z tego, że jasne barwy optycznie powiększają wnętrze, ponieważ odbijają światło. Ciemne zaś je pochłaniają, przez co zamykają wizualnie przestrzeń, szczególnie jeśli wykorzystasz je w całym pomieszczeniu. Każda zasada dobierania kolorów ma jednak wiele odstępstw, na które także trzeba zwrócić uwagę. Decydując się na ciemne farby do malowania musisz wiedzieć, że dają złudzenie głębi. Jeżeli zatem zestawisz je z kontrastującymi jasnymi barwami, stworzysz w swoim mieszkaniu element trójwymiarowości. Ciemne farby to rozwiązanie dla tych osób, które chcą stworzyć wnętrze ciekawe dla oka. Wystarczy postawić na nich jasne meble.
Po trzecie - zbierz zestaw inspiracji, które Ci się podobają
Wykańczając mieszkanie samodzielnie warto najpierw pokusić się o wybór wizualizacji, które nam się podobają i zestawienie ich ze sobą. Tak przygotowany moodboard pozwoli Ci sprawdzić, jak wybrane przez Ciebie rozwiązania łączą się ze sobą. Zauważysz także, jaka atmosfera będzie panowała w poszczególnych pomieszczeniach oraz, jakie kolory w nich dominują.
Po czwarte - ostateczny wybór koloru ścian
Kiedy przyjrzysz się wybranemu przez siebie kolażowi zdjęć, wybierz jeden podstawowy kolor farby. Nie skupiaj się jeszcze na określonych odcieniach, a także nie decyduj, czy wybrana farba ma być ciemniejsza, czy jaśniejsza.
Po piąte - zanim wybierzesz kolor farby, obejrzyj dostępne wzorniki
Kiedy wybrałeś ostatecznie kolor, weź do ręki wzornik i skup się na odcieniach tej jednej barwy. To ten czas, kiedy musisz wybrać, czy chcesz mieć w swoim mieszkaniu jaśniejsze, czy ciemniejsze odcienie. W tym momencie decydujesz także o tym, czy wybierzesz chłodne, czy ciepłe tonacje. Pamiętaj, aby próbki oglądać w wielu rodzajach oświetlenia. Farba będzie bowiem inaczej prezentowała się w świetle jarzeniowym, które najczęściej spotyka się w sklepach, a inaczej na zewnątrz, w świetle słonecznym.
Po czwarte - podejmij ostateczną decyzję i wybierz odcień
Kiedy poprzez swoje decyzje dojdziesz już do kilku odcieni farby, wybierz ten jeden, którym pokryjesz ściany. W tym wypadku wybierz odcień jaśniejszy i odrobinę przytłumiony od tego, który wybrałeś pierwotnie, ponieważ na dużej ścianie będzie on bardziej sugestywny niż na małej próbce.
Po piąte - czas na próbne malowanie
Jeżeli nadal wahasz się na dwoma wariantami kolorystycznymi i na podstawie próbek nie jesteś w stanie stwierdzić, który odcień będzie najlepszy, przetestuj wybrane farby bezpośrednio na ścianie. Próbne malowanie pozwoli Ci przekonać się, jaki odcień będzie tym idealnym. Co więcej, każdą farbę zobaczysz w różnym oświetleniu, dzięki czemu łatwiej będzie podjąć decyzję.Przeczytaj także:
Millennial Pink - jaki odcień farby wybrać, aby uzyskać taki efekt?
Jaki kolor wybrać do sypialni?
Aneta Wojtczak Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Od 2018 roku właścicielka firmy Wojtczak Marketing Aneta Wojtczak, która działa głównie w dwóch obszarach: szeroko pojęty copywriting (również SEO) oraz wirtualna asystentka. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować. |
|
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.