Kiedy zdecydować się na okna kolankowe?
Dobre doświetlenie poddasza to podstawa jego komfortowego użytkowania. Mając zatem do dyspozycji ściankę kolankową, warto rozważyć, czy nie wykorzystać jej do montażu okien kolankowych, dzięki którym w pomieszczeniach będzie jeszcze widniej. Wielu ekspertów twierdzi, że najlepsze efekty osiąga się łącząc ten produkt z oknami dachowymi. Okazuje się bowiem, że takie połączenie ma wiele zalet, które użytkownik docenia dopiero podczas użytkowania. Kiedy zatem zdecydować się na okna kolankowe?
Osoby, które mają ściany kolankowe, a jednocześnie lubią jasne, słoneczne wnętrza, powinny bardzo poważnie zastanowić się nad omawianym rozwiązaniem. Okazuje się bowiem, że dolne okno wydłuża strefę, do której napływa naturalne światło, dzięki czemu w pomieszczeniu jest znacznie widniej.
Nieszablonowa aranżacja to klucz do sukcesu
Na okna dachowe kolankowe powinny zdecydować się także osoby, którym zależy na niebanalnej aranżacji wnętrza. Dodając do nich odpowiednie rolety, właściciel domu może stworzyć niepowtarzalny klimat wnętrza.
Okna kolankowe mają jeszcze jedną zaletę — dzięki nim mieszkańcy poddasza mogą z powodzeniem obserwować to, co dzieje się na zewnątrz. Produkt ten bowiem znacznie powiększa pole widzenia.
Nie tylko o wygląd tu chodzi
Choć wiele osób decyduje się na montaż okien kolankowych ze względu na wyżej wspomniany niebanalny wygląd rozwiązania, nie to powinno być najważniejsze. Urządzając poddasze mieszkalne należy wziąć pod uwagę także bilans energrtyczny. Nie ulega wątpliwości, że okna dachowe mają na niego ogromny wpływ. Wybierając tego rodzaju produkty, bez względu na to, czy będą to jedynie okna dachowe, czy właściciel zdecyduje się wzbogacić pomieszczenia także o okna kolankowe, musi pamiętać o tym, że powierzchnia przeszklenia powinna wynosić około ⅛ powierzchni podłogi pomieszczenia, w których będą się znajdować. Warto również mieć na uwadze, iż lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie kilku okien na różnych płaszczyznach, aniżeli zamontowanie jednego, dużego.
Decydując się na doświetlenie pomieszczenia zarówno oknami dachowymi, jak i kolankowymi, dobrze jest mieć na uwadze, że rozwiązanie to sprawi, iż pomieszczenie wyda się znacznie bardziej przestronne, niż jest w rzeczywistości. Wybierając okna kolankowe, może postawić na elementy, które nie będą się otwierać (jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, które mają małe dzieci) lub otwierane (wówczas można zastosować je jako część niewielkiego balkonu lub wyjście na taras).
Szukając odpowiednich rozwiązań, warto mieć na uwadze, że okna kolankowe mogą sprawdzić się także jako uzupełnienie kuchni lub łazienki. Eksperci twierdzą, że w tym wypadku doskonale sprawdzą się nieotwierane okna kolankowe, ponieważ będą nie tylko doskonale doświetlać te pomieszczenia, ale także będą odporne na wilgoć, co jest niezwykle istotne w pomieszczeniach, których wyróżnikiem jest podwyższenie tego parametru.
Wybierając okna kolankowe, należy pamiętać, że powinny swoim rozmiarem pasować nie tylko do okien połaciowych, ale także ściany kolankowej, jaką do dyspozycji ma inwestor indywidualny. Tylko wtedy efekt będzie olśniewający.
Instalacja okna kolankowego — na co zwrócić uwagę?
Osoby, które zdecydują się na montaż okien kolankowych, muszą pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Przede wszystkim produkt ten można instalować jedynie w momencie, kiedy kąt nachylenia dachu do ściany kolankowej wynosi od 15 do 90 stopni. A jeśli o ścianie mowa — ta nie powinna być mniejsza, niż 85 cm.
Okno kolankowe może być zamontowane w ścianie lub łączyć się bezpośrednio z oknem dachowym. Wybierając drugie rozwiązanie, należy pamiętać o założeniu specjalnego kołnierza uszczelniającego, który zapobiegnie pojawieniu się niechcianych przecieków. Aby mieć pewność, że okno zostanie prawidłowo zamontowane, dobrze jest do tego zadania zatrudnić doświadczonego dekarza lub przeszkolonego montażystę.
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.