Jakiej marki kołki do styropianu są najlepsze?
Zadaniem kołków do styropianu jest odpowiednie utrzymanie płyt styropianowych na fasadzie budynku. Pozwalają one na prawidłowe ocieplenie budynku i brak mostków termicznych. Na rynku znajdziemy wiele rodzajów kołków do styropianu, dlatego warto się im przyjrzeć, aby wybrać te, które najbardziej pasują do danego rodzaju podłoża i grubości ocieplenia. Tylko wówczas możemy mieć pewność, że wybrane kołki do styropianu spełnią swoją rolę. W poniższym artykule dowiesz się, jakie są rodzaje kołków, do czego dokładnie służą i jakie marki produkujące te akcesoria są najlepsze na budowlanym rynku.
Z artykułu dowiesz się:
- jakie rodzaje kołków do styropianu wyróżniamy
- jakie kołki do styropianu wybrać
- którzy producenci produkują najlepsze kołki do styropianu
Jakie rodzaje kołków do styropianu wyróżniamy?
W każdym sklepie budowlanym będziemy mieć do wyboru kilka rodzajów kołków do styropianu. Przede wszystkim dzielą się one ze względu na wykończenie. Wyróżniamy więc kołki metalowe oraz plastikowe, a dokładnie z metalowym lub plastikowym trzpieniem. Niezależnie jednak od tego, jaki kołek wybierzemy, powinien on być zakończony szerokim kołnierzem o średnicy mniej więcej 6 cm, który pozwoli na bezpieczny montaż kołka.
Producenci kołków do styropianu wypuszczają na rynek łączniki o różnej długości. W ofercie sklepu renowa24.pl znajdziemy kołki posiadające długość od 10 do 30 cm. To, jakie wybierzemy, powinno zależeć głównie od grubości ocieplenia. W ofercie niektórych producentów, można również trafić na kołki do styropianu o niestandardowej długości np. 40 cm. Są one pożądane w sytuacji, kiedy styropian jest naprawdę gruby lub materiał wymaga dobrego zakotwiczenia.
Na rynku budowlanym spotkamy również kołki ślimakowe, które są głównie przeznaczone do mocowania czegoś lekkiego w styropianie. Stosuje się je głównie w twardych płytach styropianowych, np. XPS. Kołki te powinny mieć przynajmniej 6 cm długości.
Jakie kołki do styropianu wybrać? Kołki do styropianu – opinie
Do najczęstszych pytań przeważnie należy to – wybrać kołki z trzpieniem metalowym czy może jednak plastikowym? Należy więc pamiętać, że rodzaj trzpienia wybiera się na podstawie tego, z czego wykonana jest ściana. Do tego pod uwagę należy wziąć również grubość ocieplenia i ściany. Niemniej jednak zawsze warto brać pod uwagę kołki posiadające Europejskie Aprobaty Techniczne, ponieważ dzięki temu wybór odpowiednich ich rodzajów jest o wiele łatwiejsze. Są oznaczane w poniższy sposób:
- A – beton zwykły,
- B – bloczki ścienne pełne,
- C – pustaki lub cegła dziurawka,
- D – beton lekki,
- E – beton komórkowy.
Są też kołki uniwersalne z oznaczeniem ABCDE.
Warto wiedzieć, że kołki z trzpieniem plastikowym nie przewodzą ciepła, a kołki z trzpieniem metalowym mogą sprawić, że pojawią się niewielkie mostki termiczne, co ma wpływ na wydajność izolacji termicznej.
Do tego dochodzi jeszcze podział na kołki wbijane oraz wkręcane. Pierwsze wymienione przeznaczone są do wbijania w ściany z pełnym materiałów, natomiast wymienione drugie lepiej sprawdzą się w przypadku cegły dziurawki czy pustaków.
Częste pytania pojawiają się również o długość kołka. W tym przypadku należy znać przede wszystkim: grubość ocieplenia, grubość kleju lub pianki i głębokość, na której ma się znaleźć kołek w ścianie. Zawsze należy kierować się zaleceniami producentów, a jeśli nie jesteśmy pewni, wówczas zawsze można zapytać o to eksperta budowlanego.
Najlepsi producenci kołków do styropianu
Powyżej już zostało mniej więcej wskazane, na których producentów kołków do styropianu powinno się zwracać największą uwagę. Chodzi oczywiście o tych, których akcesoria te posiadają Europejską Aprobatę Techniczną. Jedną z takich firm jest RAWLPLUG, oferująca zarówno kołki z trzpieniem metalowym, jak i plastikowym. Każdy rodzaj posiada długość od 120 do 300 mm, więc znajdziemy wśród nich łączniki do bardzo cienkich, jak i bardzo grubych ociepleń.
Łączniki plastikowe przeznaczone są do powierzchni takich jak:
- Beton C12/15-C50/60
- Cegła pełna
- Cegła silikatowa pełna
- Cegła otworowa
- Cegła silikatowa otworowa
- Cegła dziurawka
- Bloczki z betonu lekkiego
- Bloczki otworowe z betonu lekkiego
- Beton lekki
- Gazobeton
natomiast łączniki metalowe do powierzchni takich jak:
- Beton C20/25-C50/60
- Cegła ceramiczna pełna (Kategoria użytkowa B)
- Cegła silikatowa pełna (Kategoria użytkowa B)
- Beton komórkowy (Kategoria użytkowa D).
Zainteresowany farbami od najlepszych polskich producentów? Kliknij i zobacz ich bogatą ofertę na renowa24.pl:
Oferta farb na renowa24.pl
Autor: Małgorzata Buchkovska
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.