t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jakie są sposoby otwierania okien dachowych?

2020-06-24
Jakie są sposoby otwierania okien dachowych?

Montując okna połaciowe warto skupić się nie tylko na odpowiednim doświetleniu poddasza, ale także na wygodnym użytkowaniu. Jedną z rzeczy, na którą trzeba zwrócić uwagę, jest z pewnością sposób otwierania i zamykania okien. Warto je poznać przed ostatecznym dokonaniem wyboru.

Producenci okien dachowych, chcąc dać swoim klientom jak najlepsze rozwiązania, prześcigają się w coraz to nowszych modelach okien połaciowych. Warto zatem zapoznać się z poszczególnymi modelami, aby nie tylko poznać sposób ich działania i dodatkowe udogodnienia, ale przede wszystkim możliwość otwierania. Dzięki temu nie tylko ich użytkowanie, ale także aranżacja poszczególnych wnętrz z pewnością staną się łatwiejsze.

Okna dachowe — najprostsze typy produktów

Aby nie komplikować sobie użytkowania okien połaciowych, warto wybrać te najprostsze. Mowa tutaj o prostych produktach rozwieralnych, które mają skrzydła otwierane na prawą lub lewą stronę. Zawiasy montowane są na jednej z dwóch krawędzi bocznych ramy. Taki rodzaj otwierania można najczęściej spotkać w wyłazach dachowych, które dodatkowo wyposażono w blokady zapobiegające zamknięciu.

Kolejnym z modeli najprostszych okien dachowych są te nieotwieranych, których zadaniem jest jedynie doświetlenie przestrzeni. Aby je umyć, łączy się je przeważnie z oknami otwieranymi.

otwieranie okien dachowych, sposoby otwierania okien dachowych

Obrotowe okna dachowe — jedne z częściej wybieranych

Obrotowe okna połaciowe odkąd pojawiły się na rynku, stały się jednymi z chętniej wybieranych produktów. Oś obrotu umieszczono na środku skrzydła, dzięki czemu można je swobodnie otwierać w obie strony. Wybierając tego typu asortyment, dobrze jest montować go tak, aby oś obrotu była na wysokości głowy dorosłego człowieka. Tego typu okna producenci wyposażają zarówno w dolne, jak i górne otwieranie, dzięki czemu właściciel domu może dopasować je do swoich potrzeb.

Decydując się na ten rodzaj okien dachowych dobrze jest pamiętać o odpowiedniej wysokości montażu, która pozwoli na komfortowe ich użytkowanie. Wybierając okno obrotowe z górnym otwieraniem, klamka nie powinna znajdować się wyżej niż 1,8 do 2 m o od podłogi.

otwieranie okien dachowych, sposoby otwierania okien dachowych

Okna uchylne

Okno dachowe uchylne to ten rodzaj, w którym oś obrotu umieszczono na górnej krawędzie ramy okiennej. Klamkę otwierającą okno zamieszczono na dolnej części skrzydła. Właściciele poddaszy mieszkalnych wybierający ten rodzaj doświetlenia mogą liczyć na bezpieczne okno, które nie będzie się samoczynnie zamykało. Wszystko za sprawą siłowników lub sprężyn umieszczonych po bokach okna.

Wspomniane okna dachowe najlepiej montować na wysokości głowy dorosłego człowieka, co sprawi, że ich użytkowanie będzie niezwykle komfortowe. Przyglądając się funkcjonalności uchylnych okien dachowych, dobrze jest mieć na uwadze, że umycie zewnętrznych szyb może być kłopotliwe, dlatego doskonale sprawdzają się w momencie, kiedy montuje się je obok siebie — w zestawach.

otwieranie okien dachowych, sposoby otwierania okien dachowych

Okno z podwójnym systemem otwierania — uchylno — obrotowe

Okna połaciowe uchylno — obrotowe to jedne z najchętniej wybieranych modeli. Wszystko dzięki możliwości otwierania ich na dwa sposoby. Warto jednak mieć na uwadze, że ich skomplikowana konstrukcja sprawia, że są droższe od innych rodzajów okien dachowych. Modele uchylno — obrotowe otwiera się, jak sama nazwa wskazuje, uchylnie (dzięki klamce umieszczonej od dołu lub obrotowo, jeśli zwolni się specjalną blokadę znajdującą się w górnej części skrzydła. Wybierając droższy model, użytkownik może liczyć na możliwość zwolnienia blokady poprzez odpowiednie odwrócenie klamki.

otwieranie okien dachowych, sposoby otwierania okien dachowych

Okna, których nie da się otworzyć tradycyjnie

Niektórzy właściciele domów montują okna dachowe w miejscach, które uniemożliwiają im tradycyjne ich otwarcie. Decydując się na takie rozwiązanie warto wybierać takie modele, którymi będzie można sterować za pomocą elektronicznego pilota. Zdalne sterowanie oknami dachowymi będzie niezwykle komfortowe, szczególnie jeśli wybierze się okna z aplikacją na smartfony. Wówczas obsługa będzie możliwa nawet wtedy, kiedy właścicieli nie będzie w domu.

otwieranie okien dachowych, sposoby otwierania okien dachowych

Okna obrotowe wysokoosiowe — jedno z nowszych rozwiązań

Okna dachowe wysokoosiowe to produkt, który na rynku pojawił się stosunkowo niedawno. Producenci tego typu rozwiązań podnieśli oś obrotu do ⅔ wysokości skrzydła. Dzięki dodatkowym siłownikom okno można wznieć pod połać dachu, dzięki czemu użytkownik może bez konieczności wychylania się wyglądać przez okno. Omawiane rozwiązanie jest doskonałe także ze względu na dobry dostęp do zewnętrznej szyby.

Okna kolankowe

Okna kolankowe montuje się w ścianie kolankowej, czyli murze na poddaszu, który łączy dach z podłogą. Mogą być nierozwierane lub stać się częścią okien balkonowych. Rozwiązanie to łączy się z tradycyjnymi oknami dachowymi za pomocą specjalnych kołnierzy. Jego największą zaletą jest fakt, że takie połączenie daje dużo światła, a użytkownik ma znacznie większe pole widzenia.

otwieranie okien dachowych, sposoby otwierania okien dachowych

Jak widać powyżej, producenci okien dachowych dają swoim klientom wiele możliwości. Dzięki temu każdy właściciel domu może wybrać okno dachowe dopasowane do swoich potrzeb.


Aneta Wojtczak

Aneta Wojtczak

Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Od 2018 roku właścicielka firmy Wojtczak Marketing Aneta Wojtczak, która działa głównie w dwóch obszarach: szeroko pojęty copywriting (również SEO) oraz wirtualna asystentka. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować.

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2020

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-27
Pozytywnie
2023-03-27
Bardzo miła obsługa i szybka realizacja zamówienia.
pixel