Jakie są rodzaje systemów kominowych? Kiedy i gdzie należy je stosować?
Prawidłowy dobór systemu kominowego jest ważny dla bezpieczeństwa mieszkańców danego budynku i prawidłowego odprowadzania spalin. Każdy komin musi być dostosowany do urządzenia grzewczego, nigdy na odwrót. Dziś na rynku mamy do wyboru dwa typy kominów – murowany, czyli tradycyjny, jeszcze dość często spotykany, oraz komin systemowy, składający się z prefabrykowanych części, które można nawet samodzielnie zmontować na miejscu. Jeśli chcesz wiedzieć, jaka jest budowa, zastosowanie i kiedy warto wykorzystać dany rodzaj systemu kominowego, poniżej znajdziesz na ten temat kilka wskazówek.
Z artykułu dowiesz się:
- czym jest komin i jakie są jego rodzaje
- jakie są rodzaje systemów kominowych
- czym są kominy systemowe
- jakie są rodzaje wkładów w kominach systemowych
- jaki system kominowy wybrać do własnego domu
Czym jest komin i jakie są jego rodzaje?
Zadaniem każdego komina jest właściwe odprowadzanie spalin i dymu z budynku. Powietrze, które jest zużyte, również zostaje usunięte przez komin. W przypadku kiedy używamy urządzeń z zamkniętą komorą spalania, komin odpowiada wówczas również za doprowadzenie do niego powietrza. Ze względu na swoje zastosowanie, kominy możemy podzielić na:
- spalinowe – odprowadzające spaliny z kotłów olejowych i gazowych, w których używa się paliw płynnych;
- dymowe – zajmują się odprowadzaniem spalin z kotłów, które napędzane są paliwem stałym, w którym występuje oprócz pary wodnej i sadzy np. pył;
- wentylacyjne – odprowadzają zanieczyszczone powietrze z wnętrza domu i umożliwiają prawidłową cyrkulację powietrza w pomieszczeniach.
Jakie są rodzaje systemów kominowych?
Ze względu na użyte materiały do budowy komina, możemy wyróżnić:
- murowane – wykonane z cegły ceramicznej, licowej lub klinkierowej. Może być również wykonany z ceramicznych pustaków;
- betonowe – jest to konstrukcja wykonana z kształtek betonu lekkiego;
- stalowe – należą do nich systemy kominowe WSPS, SPS, kominy stalowe dwuścienne, kwasoodporne przewody i wkłady kominowe.
Systemy kominowe mogą być jednowarstwowe, umieszczone w murowanej obudowie z cegieł lub pustaków oraz dwuwarstwowe, w których przypadku wewnętrzny przewód spalinowy otoczony jest izolacją termiczną. Zewnętrzną warstwą jest stalowa obudowa z blachy szlachetnej.
Kominy mogą być umieszczone w różnych miejscach, w zależności od budynku. Wówczas wyróżniamy kominy: wewnętrzne – wbudowane, wolnostojące – nie są one związane z budynkiem konstrukcyjnie, zewnętrzne – zamocowane lub dostawione do ściany zewnętrznej budynku.
Same przewody kominowe mogą przybierać różną postać. Wyróżniamy formę prostokątną, owalną i okrągłą. W przypadku kiedy mamy do czynienia ze starym kominem, który po czasie może samoistnie odchylać swój pion, najlepiej użyć wkładu kominowego giętkiego, ponieważ można go bez problemu dopasować do kształtu komina.
Kominy systemowe – czym są?
Kominy systemowe są coraz bardziej doceniane przez użytkowników, przez wzgląd na to, iż są one w stanie odprowadzić spaliny bez względu na to, jakim rodzajem paliwa są zasilane urządzenia grzewcze. Ten rodzaj kominów składa się z gotowych, prefabrykowanych części, które można złożyć samodzielnie według załączonej instrukcji. Kominy systemowe składają się z obudowy i wkładu kominowego.
Rodzaje wkładów w kominach systemowych
Zadanie każdego wkładu w Systemy kominowekominie systemowym jest odprowadzenie spalin i zapewnienie jego szczelności, dlatego też materiał, z którego jest wykonany, musi być odporny na wysoką temperaturę i żrące spaliny. Jakie rodzaje wkładów kominowych wyróżniamy?
- Wkłady żaroodporne– instalowane są w systemach z kotłami napędzanymi paliwami stałymi, które wytwarzają bardzo gorący żar i gazy. Wkład ten najczęściej wykonywany jest z rury szamotowej lub kamionkowej. Przeważnie mają kwadratowy lub owalny kształt;
- wkłady kwasoodporne– wykonane ze stali kwasoodpornej, dzięki czemu nie wchodzi ona w żadne reakcje z substancjami, które zawarte są w spalinach. Montuje się je w kominach podłączonych do kotłów na olej opałowy lub na gaz.
Pomiędzy obudową a wkładem najczęściej umieszcza się materiał izolacyjny, np. wełnę mineralną. W niektórych przypadkach przestrzeń ta pozostaje pusta, ponieważ ma pełnić rolę kanału, który doprowadza powietrze do spalania.
Jaki system kominowy wybrać do własnego domu?
Zawsze, kiedy zamierzasz wybrać do swojego domu odpowiedni komin, pamiętaj, aby w pierwszej kolejności skupić się na zakupie urządzenia grzewczego, a następnie komina. Nigdy na odwrót. Komin musi być przystosowany do danego rodzaju paliwa, którym będzie napędzany kocioł. Murowane kominy najczęściej są wykorzystywane dla tradycyjnych kotłów na paliwo stałe. Systemowe kominy są rozwiązaniem nowoczesnym i coraz częściej wybieranym ze względu na szybki montaż, atrakcyjne ceny i estetykę wykończenia. Dostosowują się do różnego rodzaju spalin oraz zapewniają bezpieczeństwo podczas eksploatacji.
Jak widać, do wyboru jest wiele różnych możliwości, dzięki którym można dobrać do swojego domu idealny rodzaj systemu kominowego. W tym wszystkim należy jednak pamiętać głównie o bezpieczeństwie osób przebywających w danym budynku. Jeśli masz jakiekolwiek pytania związane z wyborem odpowiedniego systemu kominowego dla siebie, zawsze możesz skontaktować się z fachowcami z Renowa24!
Autor: Małgorzata Buchkovska
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.