Kup okno dachowe Velux i odbierz MARKIZĘ ZA 1 ZŁ! Skorzystaj już teraz!

t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jakie okno dachowe do dachów płaskich - rodzaj, montaż

2019-11-29
Jakie okno dachowe do dachów płaskich - rodzaj, montaż

Choć od wielu lat w budownictwie królują dachy dwuspadowe, płaskie powoli wracają do łask. Ten fakt warto mieć na uwadze nie tylko w kontekście wyboru określonego projektu, ale również mając na uwadze wybór odpowiednich okien. Jak się bowiem okazuje, w płaskich dachach można montować pełnowymiarowe okna dachowe, których głównym zadaniem jest prawidłowe doświetlenie pomieszczeń. Co warto wiedzieć na ten temat? Czy w każdym dachu można zamontować okno? Jak to zrobić, aby mieć pewność, że budynek będzie energooszczędny, a okno nie będzie przeciekać?

Przyglądając się dawnym domom z płaskim dachem, nie da się nie zauważyć, że montowano w nich jedynie okna fasadowe. Jeszcze do niedawna nie było bowiem mowy o możliwości instalowania okien dachowych w stropodachu. Jedynymi pochodnymi, które spotykało się na tego typu konstrukcjach były wyłazy dachowe. Na szczęście technologia poszła znacznie do przodu, co spowodowało, że producenci okien dachowych proponują klientom takie, które z powodzeniem można zamontować na płaskich dachach, dzięki czemu pomieszczenia na piętrze są nie tylko odpowiednio doświetlone, ale można je także przewietrzyć.

Czy każdy dach płaski nadaje się do montażu okna?

Zastanawiając się nad tym, jakie okno dachowe do dachów płaskich wybrać, warto najpierw poznać rodzaje dachów, na których można zamontować wspomniane rozwiązanie. W praktyce okazuje się bowiem, że aby móc zamontować okno, dach musi mieć odpowiednią nośność. Co więcej, cała konstrukcja musi być odpowiednio wyprofilowana, aby móc skutecznie odprowadzać nadmiar wody. Jeśli dodatkowo dach będzie szczelny, można mieć pewność, że montaż okna dachowego będzie miał sens. Spełniając powyższe wymogi, wspomniany produkt można zamontować praktycznie na każdym stropodachu - zarówno nowym, jak i w domach odnawianych, z wyprowadzoną wentylacją i bez niej.

okno dachowe, dach płaski

Jakie okna dachowe wybrać?

Mając pewność, że w dachu płaskim posiadanego domu będzie można zamontować okno dachowe, warto zastanowić się nad wyborem odpowiedniego produktu. Nie jest to bez znaczenia, ponieważ odpowiedni wybór pozwoli spełnić wyżej wymienione funkcje - doświetlenia i prawidłowej termoizolacyjności. Na rynku można spotkać rozmaite rodzaje okien dachowych, które są dostosowane do montażu na stropodachach. Warto zapoznać się z ich specyfikacją, aby móc odpowiedzieć sobie na pytanie - jak wybrać okno dachowe? Do najczęściej wymienianych należą:

 • wyłazy dachowe - tego rodzaju wyjścia techniczne na dach stosuje się od dawien dawna. Nie mają one jednak nic wspólnego z oknami dachowymi, których zadaniem jest doświetlenie pokoi. Warto mieć na uwadze, że są to okna, które otwierają się na lewą lub prawą stronę (w zależności od tego, po której stronie komina zostaną zamontowane)
 • okno z kopułą - jest to produkt, który doskonale sprawdzi się w domach pasywnych. Jest to rozwiązanie, do którego producenci zalecają poza oknem, zamontować także dodatkową kopułę, po której deszcz i śnieg będą mogły swobodnie spływać, czyniąc tym samym okno bardziej szczelnym.
 • okno płaskie - jedno z najnowszych rozwiązań oferowanych przez producentów. Zewnętrzna szyba jest hartowana i ma grubość 6 mm. Takie rozwiązanie pozwala na zniwelowanie uszkodzeń podczas uderzenia. Warto mieć na uwadze, że pokrywa ona całość konstrukcji. Wewnętrzna szyba wykonana została z laminatu antywłamaniowego klasy PA2.

Powyżej przedstawiono podstawowe konstrukcje, użytkownik jednak powinien mieć na uwadze, że okna można podzielić jeszcze na otwieralne i nieotwieralne, a także takie, które otwierają się manualnie i elektrycznie. Nowsze modele wyposażone zostały w systemy przeciwdeszczowe, co oznacza, że samoistnie zamykają się, kiedy spadają pierwsze krople deszczu.

okno dachowe, dach płaski

Montaż okien w dachu płaskim krok po kroku

Wiedząc już, na jakich stropodachach można zamontować okno i spośród jakich rodzajów można wybierać, przyszedł czas na zapoznanie się z informacjami jak montować okna do dachów płaskich. Poniżej opisane zostaną poszczególne etapy instalowania systemów doświetleń do dachów płaskich:

 1. Przygotowanie odpowiednich narzędzi: palnik gazowy, wkrętarka, nóż do papy, przysłona chroniąca ramkę przed płomieniem.
 2. Kolejnym krokiem jest zagruntowanie powierzchni wokół montowanego okna. Pas powinien mieć szerokość ok. 30 cm.
 3. Ułożenie pierwszej warstwy papy i jej obróbka - aktywacja samoprzylepności; stopienie mikrofolii.
 4. Osadzenie okna na podkładowej papie samoprzylepnej.
 5. Zamocowanie okna z użyciem dołączonych wkrętów, zgodnie z instrukcją montażu.
 6. Obróbka krawędzi okna.
 7. Aktywowanie spodniej warstwy papy i obróbka przy krawędziach montowanego okna.
 8. Zamontowanie listew dociskowych, które umieszcza się na górnej części papy.

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2019
Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-27
Bardzo miła obsługa i szybka realizacja zamówienia.
2023-03-17
Wszytko ok
pixel