t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jaki wybrać styropian na fasadę

2019-12-05
Jaki wybrać styropian na fasadę

W tym artykule rozważymy, jaki styropian wybrać na fasadę. Zdefiniujemy pojęcie fasady. Opiszemy jakie znaczenie ma rodzaj ścian w zastosowaniu styropianu fasadowego. Opiszemy różnice między styropianami fasadowymi. Wymienimy firmy produkujące styropian fasadowy.

Jaki styropian wybrać na fasadę.

Najważniejszym elementem, którym powinnyśmy się kierować przy wyborze styropianu jest Współczynnik przenikania ciepła U ścian zewnętrznych. Powinien on wynosić do 0,23, a od 2021 r. – 0,20 W/(m2·K). Styropian jest izolacją uniwersalną. Gdy zostanie ułożony dobrze w każdej przegrodzie na pewno spełni swoje zadanie. Wybór powinien być zgodny z konkretnymi potrzebami. Najistotniejszą cechą, która różni styropiany jest współczynnik przewodzenia ciepła λ. Współczynnik U decyduje o grubości warstwy ocieplenia i bilansie energetycznym budynku. Ważne są również cechy użytkowe, takie jak twardość czy nienasiąkliwość. Styropian wybieramy biorąc pod uwagę rodzaj ściany i jej wykończenia.

Ocieplanie ścian

Na rynku mamy styropiany o współczynniku przewodzenia ciepła λ = 0,031-0,045 W/ (m. K). Taka rozpiętość wartości tego współczynnika sprawia, że warstwa termoizolacyjna różni się grubością o 10 cm zachowując te same właściwości izolacyjne. Najczęściej spotykamy styropian biały, którego współczynnik przewodzenia ciepła w przypadku płyt do ocieplenia ścian zewnętrznych wynosi λ = 0,038 W/ (m./K) . Coraz bardziej popularny staje się styropian szary, nazywany też grafitowym. Jest on dużo lepszym izolatorem. Współczynnik przewodzenia ciepła λ styropianu grafitowego wynosi tylko 0,031 W/ (m. K). Im współczynnik lambda jest mniejszy, tym właściwości izolacyjne styropianu są większe. Istotną cechą styropianu szarego jest nagrzewanie się podczas układania i po zamocowaniu, dlatego powinien być szybko pokryty tynkiem. Ocieplając dom tym materiałem latem, podczas upałów powinniśmy stosować siatki cieniujące, które ochronią elewacje przed nagrzewaniem. Na rynku występuje też styropian szary z cienką białą warstwą ochronną na wierzchu i nacięciami. Nacięcia te sprawią, że promienie słoneczne będą się odbijały od elewacji, a naprężenia termiczne, które mogłoby uszkodzić ocieplenie zostanie zmniejszone.

Fasada – co to takiego?

Fasada jest to główna, efektowna część elewacji budynku. Charakteryzuje się dużą dekoracyjnością. Pełni funkcje reprezentacyjne wobec całego gmachu.


Fasada domu


Styropian do ścian dwuwarstwowych

Styropian do ocieplenia elewacji powinien być twardy i wytrzymały na rozciąganie prostopadłe do powierzchni pionowych.Właściwości te mają sprawić aby nie rozerwał się i obciążony nie odpadł od ściany. Minimalna wytrzymałość na rozciąganie (oznaczenie TR) to 80 kPa. Wybieramy styropian z oznaczeniem Fasada.

Ocieplanie budynku

Styropian w ścianach trójwarstwowych

Zastosujemy tu każdą odmianę styropianu. Styropian umieszczamy między warstwami muru na styk, bez pozostawiania szczeliny wentylacyjnej. Dzięki zajmowaniu całej przestrzeni między murem konstrukcyjnym a warstwą osłonową, jedynym mocowaniem są przechodzące przez nie kotwy. Łączą one ścianę osłonową i nośną. Szczelina między murami ma szerokość nie większą niż 15 cm, co wystarcza to na zastosowanie styropian o wysokim współczynniku przewodzenia ciepła. Im współczynnik λ będzie niższy, tym ściana będzie cieplejsza.

Różnice między styropianem grafitowym a białym


 Różnice między styropianem grafitowym a białym

Płyty styropianowe do ocieplania ścian różnią się kolorem, wielkością i sposobem wykończenia krawędzi bocznych. Kolor płyt oznacza izolacyjność termiczną. Najcieplejsze są szare płyty styropianowe z dodatkiem grafitu. Ich ʎ jest najkorzystniejsza. Są one bardziej popularne od tego i mają bardzo korzystną ceną, która do niedawna była większa niż zwykłego białego styropianu. Konkurencyjność producentów styropianu spowodowała jego większą dostępność w atrakcyjnej cenie, a to z kolei przełożyło się na wyrób w postaci płyt styropianowych. Jeszcze popularne są zwykłe płyty styropianowe, choć niektóre odmiany styropianu grafitowego np. o współczynniku λ=0,033 W/m2 są w takiej samej cenie za 1m3 jak zwykły styropian o λ=0,040. Porównując opory cieplne tych dwóch izolacji wychodzi jasno, że styropian grafitowy jest bardziej opłacalny.

Wraz z popularyzacją budownictwa energooszczędnego i zaostrzającymi się wymaganiami co do izolacyjności przegród na rynku zwiększa się oferta styropianu z dodatkiem grafitu. Duża konkurencyjność powoduje dywersyfikację w ofercie i pojawiają się różnego rodzaju produkty.

Styropian fasadowy kupisz następujących firm:

Arsanit

Izoterm

Magnetic

Paneltech

Polstyr

Swisspor

Termoorganika

Yetico

Porady eksperta:

  1. Wybierając styropian fasadowy kierujemy się współczynnikiem przenikania ciepła.
  2. Wybieramy styropian odpowiedniej grubości, która zależy od liczby warstw ściany.
  3. Wybieramy styropian, którego płyty są gładkie lub frezowane.
  4. Styropian powinien być nienasiąkliwy i twardy.
  5. Rozważamy pomiędzy wyborem styropianu grafitowego a białego.

Podsumowanie:

  1. Wybieramy styropian o jak najmniejszej ʎ.
  2. Odpowiedniej grubości płyty.
  3. Rozważamy wybór styropianu gładkiego lub frezowanego.
  4. Przy wyborze styropianu twardość i nienasiąkliwość też mają znaczenie.
  5. Wybieramy styropian z domieszką grafitu lub bez niego.


Aneta Wojtczak

Aneta Wojtczak

Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Od 2018 roku właścicielka firmy Wojtczak Marketing Aneta Wojtczak, która działa głównie w dwóch obszarach: szeroko pojęty copywriting (również SEO) oraz wirtualna asystentka. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować.

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2019

Polecane

Dostępny
Styropian elewacyjny IZOTERM FASADA 042 gr. 1 cm

Styropian elewacyjny IZOTERM FASADA 042 gr. 1 cm

55,70 zł brutto
185,67 zł / m³ brutto
Dostępny
Styropian elewacyjny YETICO BETA PASSIVE 032 gr. 20 cm

Styropian elewacyjny YETICO BETA PASSIVE 032 gr. 20 cm

67,83 zł brutto
226,10 zł / m³ brutto
Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-30
Kontakt bezproblemowy, szybka realizacja. Jestem bardzo zadowolona. Polecam.
2023-03-25
Ok
pixel