Jaki wybrać styropian fundamentowy ?
W tym artykule scharakteryzujemy jaki styropian jest odpowiedni na fundamenty. Wymienimy jego zalety i wady. Opiszemy znaczenie grubości styropianu zastosowanego do ocieplenia fundamentów. Podamy instrukcję jego odpowiedniego montażu na fundamenty.
Charakterystyka styropianu fundamentowego
Styropian fundamentowy jest mniej nasiąkliwy. Zatem płyty zachowują swoje parametry termoizolacyjne w środowisku takim jak grunt. Został wykonany metodą agregatową. Oznacza to, że posiada dokładne wymiary, krawędzie i frezy. W porównaniu ze styropianem tradycyjnym styropian fundamentowy pod wpływem naprężeń wewnętrznych ulega odkształceniu w niewielkim stopniu. Jest odporny na korozję chemiczną, jak i biologiczną. Nie jest toksyczny. Charakteryzuje się następującymi przykładowymi parametrami technicznymi:
- współczynnik lambda 031,
- wytrzymałość na ściskanie 100 kPa,
- wytrzymałość na zginanie 150 kPa.
Zalety styropianu fundamentowego:
- Jest mniej nasiąkliwy od styropianu zwykłego.
- Ma właściwości termoizolacyjne.
- Ma dokładne wymiary, krawędzie i frezy.
- Ulega odkształceniu w niewielkim stopniu.
- Jest odporny na korozję.
- Nie jest toksyczny.
Wady styropianu fundamentowego:
- Styropian nie jest odporny na czynniki chemiczne.
- Jest szczelny.
- Nie tłumi dźwięków.
Grubość styropianu fundamentowego – znaczenie
Na rynku mamy wiele styropianów do izolacji fundamentów. Oferta została poszerzona o płyty o właściwościach hydrofobowych. Izolacja termiczna ścian fundamentowych za pomocą płyt wodoodpornych stanowi lepsze rozwiązanie od standardowych płyt styropianowych EPS 100-037, a przy tym jest tańsza, niż stosując polistyren ekstrudowany (XPS). Standardową grubością styropianu dla warunków budowlanych w Polsce jest grubość 10 cm - 12 cm. Zastosowanie większej grubości styropianów na elewację związane jest z zastosowaniem później większych grubości styropianów na fundament i cokół.
Aby elewacja miała estetyczniejszy wygląd stosując styropian fasadowy 15 cm cokół powinien być cieńszy tzn. mieć około 10cm - 12 cm.
Montowanie styropianu na fundamenty.
Izolację w postaci płyt styropianowych typu fundament mocujemy do ściany fundamentowej za pomocą kleju poliuretanowego, który tworzy stabilne połączenie pomiędzy płytą styropianową a ścianą fundamentową. Przed zamocowaniem płyt styropianowych powierzchnię ścian fundamentów należy zabezpieczyć warstwą izolacji przeciwwodnej, która to została wykonana przy użyciu mas bitumicznych (wodorozcieńczalnych).
Firmy produkujące styropian fundamentowy:
- PANELTECH
- ARSANIT
- SWISSPOR
- TERMOORGANIKA
- YETICO
Porady eksperta:
- Zanim zaczniemy ocieplanie fundamentów musimy wykonać tzw. hydroizolację.
- Kolejnym ważnym elementem jest klejenie styropianu – klej nanosi się metodą na tzw. „placki”. Pamiętaj, że styropian grafitowy będzie wymagał nieco mocniejszego kleju od pozostałych produktów!
- Styropian układamy na fundamenty starannie, mocno przyciskamy jedną płytę do drugiej. Zwracamy uwagę na układanie płyt w narożnikach!
- Styropian przyklejamy po nałożeniu kleju poprzez mocne dociśnięcie. Płytami nie poruszamy nawet po kilku minutach od ich przyklejenia!
- Szary styropian zaraz po przyklejeniu przysypujemy ziemią– tym sposobem nie narazimy go na działanie promieni słonecznych!
Podsumowanie:
- Wybieramy styropian jak najtwardszy.
- Przed przystąpieniem do ocieplania wykonujemy tzw. hydroizolację, czyli zabezpieczamy budynek przed wpływem wilgoci.
- Na styropian kładziemy klej plackami.
- Styropian układamy starannie i mocno przyciskamy.
- Szary styropian musimy koniecznie przysypać ziemią.
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.