Jaki wybrać styropian do ocieplenia podłogi — zalety, wady, grubość
Podłoga jest jednym z elementów domu, który trzeba dobrze docieplić. Mając to na uwadze przedstawimy Ci dziś zalety i wady styropianu przeznaczonego do docieplania podłóg. Z artykuły dowiesz się także, jaka grubość styropianu jest wskazana,, a także, który idealnie sprawdzi się na posadzce.
Czym jest styropian? Jakie kolory można wyróżnić?
Styropian jest jednym z rodzajów materiałów izolacyjnych. Do niedawna było można nabyć jedynie biały produkt, jednak od jakiegoś czasu dostępny jest także grafitowy, pomarańczowy oraz biały z czarnymi kropkami (elementami grafitu). Warto również pamiętać o srebrnoszarym produkcie, w którym odnajduje się jeszcze większą ilość grafitu. Dzięki temu jest o 30% cieplejszy od tradycyjnego produktu. Kolejnym jest styropian niebieski, wykorzystywany do docieplania fundamentów. Można nim także docieplić ściany, ale także podłogi.
Docieplenie podłogi — jakie zalety powinien posiadać dedykowany styropian?
Wybierając styropian do docieplenia podłogi, inwestor indywidualny powinien mieć na uwadze następujące atuty produktu:
- jest ławy w obróbce;
- zagrożenie zdrowia podczas pracy ze styropianem spada do minimum;
- większość modeli styropianu ma niski współczynnik przewodzenia ciepła, dzięki czemu ubytki ciepła są niewielkie;
- odporny na wilgoć;
- odporny na działanie chemiczne;
- odporny na promieniowanie UV;
- tworzy izolację akustyczną;
- rozprzestrzenianie się ognia w czasie pożaru jest mniejsze.
O wadach słów kilka
Aby móc wybrać idealny produkt, oprócz zalet, należy także poznać mankamenty styropianu, do których należą przede wszystkim:
- utrudnione odprowadzanie pary wodnej;
- wyparowywanie styropianu.
Jaka grubość styropianu będzie idealna na podłogę?
Decydując się na zaiziolowanie podłogi styropianem trzeba użyć produktu twardszego niż ten, który nakłada się na ściany zewnętrzne. Dzieje się tak za sprawą większego obciążenia na powierzchnię. Użytkownik bowiem będzie po podłodze chodził, stawiał na niej przedmioty, meble, a nawet parkował samochód, jeśli zdecyduje się zaizolować podłogę w garażu. Warto mieć to na uwadze, ponieważ podłoga powinna być nie tylko trwała, ale także komfortowa i ciepła dla właściciela posesji.
Zadaniem styropianu położonego na podłodze jest izolowanie przed chłodem, które przedostaje się od podłoża, a także przed hałasami. Warto mieć to na uwadze, kiedy dojdzie do wyboru produktu. Najlepiej sprawdzi się styropian oznaczony ESP100 lub ESP80. Minimalna grubość styropianu na podłogę, którą układa się na gruncie wynosi os 8 do 10 cm. Najczęściej jednak można spotkać 3 grubości izolacji: 10, 15 i 20 cm, które buduje się w kilku warstwach z produktów i mniejszej gruboci. Dobrze jest pamiętać o tym, że ułożenie styropianu na tzw. „przekładkę” daje możliwość pozbycia się mostków termicznych.
Jaki styropian będzie najlepszy do ocieplenia podłogi?
Styropian jest doskonałym materiałem izolacyjnym. Przyglądając się parametrom izolacyjności termicznej oraz wysokiej odporności na ogień, nie sposób nie zauważyć, że są one bardzo dobre. Produkt powiada zdolność do niepochłaniania wody. Warto jednak mieć na uwadze jeden z mankamentów, jakim jest słaba izolacyjność akustyczna. Wyjątkiem jest tutaj styropian podłogowy, który doskonale wycisza podłogi, na których został ułożony.
Cechą charakterystyczną, o której nie można zapominać, jest współczynnik przewodzenia ciepła. Właśnie na niego trzeba zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru styropianu podłogowego. Kolejnym aspektem, o którym nie można zapominać jest waga produktu. Nieprawdą jest, że lekki styropian będzie izolował lepiej od tego, który jest cięższy. Okazuje się, że duży wpływ ma tutaj waga i gęstość materiału. Cechy te mają ogromny wpływ na właściwości termoizolacyjne, które nie są bez znaczenia w czasie docieplania podłogi i późniejszego użytkowania budynku.
Wybierając styropian na podłogę, należy zdecydować się na twardszy produkt, który będzie wytrzymalszy i lepiej przystosowany do obciążeń. Nie bez znaczenia jest tutaj grubość produkty — aby dobrze docieplić podłogę na gruncie, stosuje się 15-centymetrową warstwę styropianu ESP 100, a jeśli docieplona ma być podłoga na piętrze, wystarczy 5 cm grubości produktu. Można także zastanowić się nad coraz popularniejszym grafitowym styropianem ESP 80.
Wybierając styropian podłogowy, należy mieć na uwadze, że przy gruncie straty ciepła w budynku wynoszą od 15 do 20%. Dlatego też w tym miejscu należy zastosować lepszy styropian — grubszy i cięższy. Co więcej, należy mieć tutaj także na uwadze, że podłoga przy gruncie ma kontakt z wilgotnym środowiskiem, które może doprowadzić do odkształceń i powolnego rozkładu materiału.
Co na temat styropianu podłogowego mówią eksperci?
Decydując się na kupno styropianu, dobrze jest posłuchać porad ekspertów, którzy twierdzą, że:
- styropian musi mieć wysokie parametry izolacyjne — λ;
- produkt musi mieć odpowiednią chłonność — im większa, tym lepszy styropian;
- warto zwrócić uwagę na grubość styropianu, która nie jest bez znaczenia podczas docieplania podłogi;
- aspekty, o których nie można zapominać to: wytrzymałość na ściskanie, naprężenia oraz odkształcenia;
Podsumowanie — który styropian będzie najlepszy do ocieplenia podłogi?
Podsumowując — osoby, które zastanawiają się nad tym, jaki styropian podłogowy wybrać, powinny zwrócić uwagę na:
- parametry izolacyjne — im wyższa lambda, tym lepiej;
- chłonność styropianu — powinna być niska;
- parametry wytrzymałościowe — styropian musi być odporny na ściskanie; naprężenia i odkształcanie;
- grubość styropianu.
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.