t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jaki wybrać komin do pieca węglowego?

2020-11-15
Jaki wybrać komin do pieca węglowego?

 

Na rynku można znaleźć wiele przeróżnych rodzajów kominów. Gwarantem sukcesu jest jednak to, aby dany komin był przystosowany do paliwa, którym będziemy palić. Bowiem dobranie nieodpowiedniego modelu komina, może skończyć się zagrożeniem zdrowia, a nawet życia. Komin do pieca węglowego musi przede wszystkim charakteryzować się jedną najważniejszą rzeczą – powinien zapewnić pracę na sucho bez możliwości skraplania się kondensatu.

 


Z artykułu dowiesz się:


“piec,

Wkład kominowy do pieca węglowego

Korzystając z pieca na węgiel, trzeba zdawać sobie sprawę, że często są one montowane w domach starszych. W nowszych raczej odchodzi się od tej metody. W momencie, kiedy wymieniamy piec, a komin pozostaje ten sam i dodatkowo nie posiada, żadnego wkładu zabezpieczającego, może dojść do rozszczelnienia struktury komina, a tym samym zwiększa się zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Ponieważ może to wywołać pożar czy nawet zatrucie czadem.

Wkład do komina węglowego jest właściwie podstawowym jego elementem. Działa on jak ochrona, dzięki której komin jest dłużej zdatny do użytku. Bez tego elementu produkowane spaliny będą mocno niszczyć całą strukturę komina. Jeśli zdecydujemy się na budowę domu, w którym ma stanąć piec na węgiel, wówczas warto wkład kominowy kupić jeszcze zanim rozpocznie się budowa. Taki wkład kominowy do pieca węglowego z pewnością zwiększy cieplną efektywność.

Jaki wkład kominowy do pieca węglowego?

“piec,

To, jaki wkład do komina węglowego będzie dla nas najlepszy, zależy od tego, czy stawiamy nowy komin, czy może nagle potrzebujemy wkładu, ponieważ komin ówczesny nie daje sobie rady i potrzebuje odpowiedniego zabezpieczenia. Jeśli mamy piec na węgiel, wówczas można zastanowić się nad trzema typami wkładów:

  • najczęściej wykorzystywany jest wkład ceramiczny, ze względu na swoją uniwersalność, ponieważ w jego przypadku nie ma znaczenia, jakie paliwo zostanie użyte. Jednak w przypadku, kiedy komin już jest postawiony, umieszczenie wkładu ceramicznego może nie być takie proste. Wówczas najczęściej modernizuje się komin i dopiero wtedy można umieścić nowy wkład ceramiczny, który jest bardzo wytrzymały i odporny na wszelkie zmienne temperatury;
  • na drugim miejscu plasuje się wkład stalowy kwasooporny, który również jest dość często wykorzystywany, ponieważ jest lżejszy, więc łatwiej go zainstalować niż wkład ceramiczny. Natomiast jest on mniej wytrzymały;
  • kolejne miejsce to wkład stalowy żaroodporny – który raczej wykorzystywany jest do pieca, w którym pali się drewnem, jednak są przypadki, że jest brany pod uwagę również w przypadku pieca na węgiel, ponieważ świetnie radzi sobie z wysoką temperaturą spalin;
  • dość rzadko, ale jednak wykorzystywane są również wkłady emaliowane. Jednak nie każdy jest nimi zainteresowany przez wzgląd na to, że wysoka temperatura spalania uszkadza emalię.

Więc jeśli zastanawiasz się nad tym, jaka rura do komina węglowego będzie najlepsza, wówczas najlepiej zdecydować się na ceramiczną, bądź stalową.

Konstrukcja wkładu do komina węglowego

“piec,

Oprócz rodzajów materiałów zastosowanych do produkcji wkładów kominowych warto również poruszyć kwestię ich konstrukcji. Na rynku można wyróżnić dwie podstawowe:

  • formę elastyczną – którą można śmiało wykorzystać zarówno w nowych, jak i starych kominach. Nie dość, że można je łatwo zamontować, to jeszcze przeważnie charakteryzują się tym, że świetnie radzą sobie z wysoką temperaturą i są odporne na uszkodzenia mechaniczne;
  • forma stała – wykorzystywana jest raczej tylko i wyłącznie wśród kominów nowych, ponieważ stare kominy często posiadają przeróżne nierówności, a to z kolei uniemożliwia włożenie tam wkładu stałego.

Podsumowując, wkład do komina na węgiel, powinien:

  • radzić sobie z wysoką temperaturą spalania;
  • być łatwy w czyszczeniu;
  • nie zamakać;
  • redukować bezwładność cieplną.

Wkład kominowy powinien przede wszystkim chronić środowisko, jak i nasze zdrowie i życie. Warto o nim pomyśleć zwłaszcza wtedy, kiedy doszło do rozszczelnienia starego już komina.

Autor: Małgorzata Buchkovska

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2020
Nie przegap okazjiPolecane
Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-04-01
Wszystko, według ustaleń. Jedynie lekkie uszkodzenie przesyłki co nie miało wpływu na funkcjonowanie okna
2023-03-27
Pozytywnie
pixel