Kup okno dachowe Velux i odbierz MARKIZĘ ZA 1 ZŁ! Skorzystaj już teraz!

t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jaki wybrać klej do styropianu?

2017-05-02
Jaki wybrać klej do styropianu?

Pianka poliuretanowa czy klej do styropianu — co wybrać? Jakie są różnice pomiędzy tymi produktami? Czym są oba produkty? Jak położyć klej styropianowy? Jakie są jego wady i zalety — tego i innych istotnych informacji dowiecie się z poniższego artykułu. Jeżeli stoisz przed wyborem odpowiedniego produktu, koniecznie zapoznaj się z tym wpisem.

Klej styropianowy vs pianka poliuretanowa

styropian, klej

Decydując się na zamocowanie styropianu, należy mieć na uwadze, że w tym celu trzeba nabyć zaprawę klejącą. Jest to sucha mieszanka, którą fachowiec musi rozrobić wodą i wymieszać specjalnym mieszadłem. Tylko wtedy może mieć pewność, że uzyskana masa będzie jednorodna, a tym samym gotowa do użycia. Kiedy klej jest gotowy, należy nałożyć go na każdą z płyt styropianowych.

Jeżeli nie chcesz używać kelu do styropianu, możesz go także przymocować dzięki niskoprężnej pianie poliuretanowej. Tutaj nie trzeba niczego rozrabiać, ponieważ producent umieścił preparat w puszce, dzięki czemu bez problemu można nałożyć go pistoletem. Jak zatem widać, drugi z produktów jest znacznie łatwiejszy w użytkowaniu.

Przyglądając się zużyciu obu produktów, śmiało można stwierdzić, że jest podobne. Jedną z zalet, która daje przewagę piance jest to, że nie trzeba wiader, mieszania i rozrabiania. Klient kupuje gotowy produkt, który może bezpośrednio nałożyć na styropian. Co więcej, izolacyjność pianki jest bardzo zbliżona do izolacyjności styropianu. Współczynnik lambda, który jest niezwykle istotny, wynosi w tym wypadku 0,036 W/(mK). Pianka pozwala także na uszczelnienie powstałych podczas montażu szczelin w warstwie ociepleniowej. Niestety pianka nie nada się do zamocowania wełny mineralnej. W tym wypadku sprawdzi się jedynie zaprawa klejąca.

Klej styropianowy — co warto wiedzieć o produkcie?

Piana poliuretanowa doskonale sprawdza się przy docieplaniu ścian zewnętrznych z użyciem styropianu. W praktyce okazuje się, że szybko twardnieje. Warto pamiętać o tym, że produkt jest niezwykle ekonomiczna — jedno opakowanie wystarcza na 8 m2 powierzchni docieplenia.

Dobrą wiadomością jest to, że pianka poliuretanowa może być stosowana w różnych warunkach atmosferycznych, ponieważ produkt doskonale radzi sobie w niskich i wysokich temperaturach (0 - 40°C), a także wilgotnym środowisku (wilgotność powyżej 90%). Decydując się na użycie tego produktu, fachowiec musi pamiętać o tym, że w niskich temperaturach pianka schnie od 2 do 3 godzin, a w wysokich około 10 minut.

Istotną cechą pianki poliuretanowej jest to, że zabezpiecza styropian przed naprężeniami, które powodują skoki temperatury, a także przed jego ssaniem. Pianka ma także doskonałą przyczepność, dzięki czemu można nie tylko wykorzystać ją podczas docieplania ścian, ale także na podłożach drewnianych, mineralnych, czy metalu i tworzywach sztucznych.

Zatapianie siatki — który klej wybrać?

Klej do zatapiania siatki zbrojeniowej to element, bez którego nie można dobrze wykonać docieplenia. Jest to sucha mieszanka tworzą ze spoiw hydraulicznych i polimerowych, którą zmieszano z substancjami dającymi jej większą elastyczność, trwałość i przyczepność do podłoża. Kiedy produkt stwardnieje, należy pokryć go odpowiednim tynkiem zewnętrznym.

Szukając najlepszego produktu, warto pochylić się nad klejem do siatki Magnetic. Produkt doskonale sprawdzi się podczas montowania styropianu białego, grafitowego oraz płyt termoizolacyjnych typu XPS. Będzie także idealnym rozwiązaniem dla osób, które tworzą warstwę zbrojącą wspomnianych wyżej produktów, jak również dociepleń wykonanych z włókna szklanego. Posiada wiele właściwości, które wysuwają go na czołówkę. Do najważniejszych należą przede wszystkim wydajność, wodoodporność, elastyczność oraz wysoka przyczepność.

styropian, klej

Jak prawidłowo nałożyć klej styropianowy?

Po pierwsze trzeba odpowiednio przygotować podłoże. Musi być czyste, równe. Nie może być na nim pyły ani żadnych tłustych plam i starych farb. Żadne substancje, które obniżają przyczepność, jak również warstwy skorodowane nie mogą znajdować się na ścianie. Jeżeli na ścianach pojawią się pęknięcia i ubytki, należy je uzupełnić zaprawą wyrównującą. Jeżeli zauważysz słaby tynk, koniecznie go usuń. Zanim nałożysz klej, zagruntuj powierzchnię, aby produkt trzymał się na niej jeszcze lepiej.

Kolejnym krokiem jest sporządzenie warstwy klejącej. Należy mechanicznie wymieszać suchą mieszankę, którą wsypuje się do naczynia z wodą. Proporcje jakie należy zachować to 25 kg na około 6 litrów wody. Wszystko należy mieszać do momentu, aż powstanie jednolita masa. Konsystencja musi być gładka i plastyczna. Aby klej spełnił wszystkie wymagania należy odczekać 5 minut i po raz kolejny zamieszać przygotowany produkt. Wykonaną mieszankę należy zużyć w ciągu 3 godzin, bo tak długo zachowa wszystkie swoje właściwości. Klej nanosi się obwodowo. Każda warstwa powinna mieć około 3 cm grubości. Można także nałożyć na styropian placki — od 6 do 8 sztuk na jedną płytę. Takie rozwiązanie, po dociśnięciu styropianu, powinno dać około 50% kontaktu powierzchni kleju z powierzchnią klejoną. Po upływie 72 godzin można zamontować łączniki rozprężne w ilości 6 - 8 sztuk na 1 m2.

Następnym krokiem jest wyrównanie i wyszlifowanie płyt, a następnie wykonanie warstwy zbrojącej. Na płytach rozprowadza się pionowymi pasami warstwę kleju, której grubość powinna wynosić około 3 mm. Po nałożeniu kleju wciska się warstwę siatki z włókna szklanego i całość wygładza. Warto pamiętać, aby klej nakładać w temperaturze od +5° do +25°C. Po dwóch, trzech dniach można nakładać tynk.

styropian, klej

Dlaczego warto postawić na klej styropianowy?

Jest to materiał do klejenia styropianu, który zazwyczaj ma postać pianki. Można ją szybko zainstalować. Produkt występuje w dwóch postaciach:

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-04-01
Wszystko, według ustaleń. Jedynie lekkie uszkodzenie przesyłki co nie miało wpływu na funkcjonowanie okna
2023-03-17
wsio ok
pixel