t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jaki tynk na elewację

2019-12-04
Jaki tynk na elewację
W tym artykule przedstawimy Ci, co to jest tynk na elewację i jakie są jego rodzaje. Opiszemy, jak dobrać tynk na elewację. Doradzimy, kiedy powinniśmy rozpocząć tynkowanie.

Tynk na elewację – co to takiego.

Tynk na elewację jest to warstwa z zaprawy lub gipsu. Pokrywa ona powierzchnie ścian, sufitów, kolumn, filarów itp. na zewnątrz budynku i w jego wnętrzu.

Rodzaje tynków elewacyjnych

I. Tynki cienkowarstwowe

Tynki cienkowarstwowe stosujemy na ściany dwuwarstwowe ocieplone metodą lekko mokrą. Występują w postaci suchej mieszanki, którą rozrabiamy wodą lub masy gotowej do nakładania, niewymagające malowania. Aplikujemy go na warstwę zaprawy klejowej, w której zatopiona jest siatka z włókna szklanego. Nakładamy przy użyciu pacy nierdzewnej rozpoczynając od góry ściany jedną warstwą o grubości 2–10 mm.


jaki tynk na elewacje


- tynki mineralne

Tynki mineralne oferowane są w wielu kolorach i odmianach. Charakteryzuje ich wysoka paro przepuszczalność, dlatego są zalecane do tynkowania ścian ocieplonych wełną mineralną. Nie są odporne na wodę. Tynk mineralny produkują m.in. takie firmy jak:

- tynki akrylowe

Tynki akrylowe są odporne na wodę i elastyczne. Z uwagi na ich niską paro przepuszczalność, nie aplikuje się ich na wełnę mineralną. Są takiej firmy jak:

- tynki silikonowe i silikatowe

Tynki silikonowe i silikatowe są trwalsze od tynków mineralnych i akrylowych. Są odporne na działanie czynników zewnętrznych. Tego rodzaju tynki nie przyciągają cząsteczek wody, utrudniają osadzanie się brudu. A padający deszcz przyczynia się do samooczyszczania elewacji. Tynki silikonowe i silikatowe produkują firmy:

Tynk silikonowy:

Tynk silikatowy:

II. Tynki grubowarstwowe

Tynki grubowarstwowe, tzw. tradycyjne lub cementowo-wapienne uzyskiwane są z wymieszania piasku, cementu, wapna i wody. Stosujemy je na ścianach jednowarstwowych z ceramiki poryzowanej lub bloczków z keramzytobetonu oraz na ścianach trójwarstwowych wraz z warstwą elewacyjną murowaną z pustaków ceramicznych lub zwykłych cegieł. Warstwa tynku tego ma dużą wagę i grubość (2–3 cm). Nie nadają się na ściany dwuwarstwowe.

Tradycyjny tynk dobrze przepuszcza parę wodną, ale ma średnią trwałość i wymaga pomalowania. Jego przygotowanie jest też bardziej pracochłonne. Nakładamy go w 2 lub 3 warstwach. Pierwszą warstwa zapewnia dobrą przyczepność i jest nią obrzutka z mocnej zaprawy cementowej z dodatkiem wapna. Przed jej stwardnieniem nakładamy kolejną warstwę wyrównującą – tzw. narzut z zaprawy cementowo-wapiennej. Wykończenie wykonujemy z gładzi przeznaczonej do malowania.

Jaki wybrać tynk zewnętrzny ze względu na usytuowanie domu?

1. Tynk mineralny: domy zlokalizowane w pobliżu lasów, parków, zbiorników wodnych.

dom w lesie

Do domów położony na takim terenie polecany jest zestaw, w skład którego wchodzi tynk mineralny, ponieważ podwyższona i utrzymująca się wilgotność przyczynia się do pojawienia się na elewacji glonów lub grzybów. Zabezpiecza przed rozwojem glonów i grzybów. Natomiast pokryty farbą silikonową jest odporny na działanie wody.

2. Tynk akrylowy: budynki narażone na uszkodzenia mechaniczne

Przeznaczony jest do budynków narażonych na uszkodzenia mechaniczne, które zostały ocieplone płytami styropianowymi. Polecany jest zestaw, w którego składzie znajduje się tynk akrylowy. Akryl sprawia, że powłoka jest elastyczna oraz chroni mur przed działaniem wody.

3. Tynk silikonowy: domy na terenach o podwyższonym i wysokim poziomie zanieczyszczenia

dom w mieście

Do domów na obszarach, gdzie jest podwyższone zanieczyszczenie, które występuje głównie na terenach miejskich, przeznaczony jest tynk silikonowy. Powłoka taka jest odporna na zanieczyszczenia, ale ma również zdolność samooczyszczania się podczas opadów deszczu, co oznacza, że nie wymaga więc częstych zabiegów konserwacyjnych. Zapewnia wygodne użytkowanie i długotrwałą estetykę elewacji.

Do budynków usytuowanych na terenach miejskich, o wysokim poziomie zanieczyszczenia polecany jest zestaw, w skład którego wchodzi tynk akrylowo-silikonowy. Silikon umożliwia samooczyszczanie się powierzchni podczas opadów, akryl zaś redukuje naprężenia powstałe np. w wyniku drgań spowodowanych ruchem samochodów.

dom na łąkach

4. Tynk silikonowo silikatowy: domy na terenach o podwyższonej wilgotności powietrza

Do domów stojących w dużych miastach oraz na terenach o podwyższonej i utrzymującej się wilgotności powietrza, do budynków starszych, które wymagają utrzymania sprawnej cyrkulacji pary wodnej polecany jest system, w skład którego wchodzi tynk silikonowo silikatowy.

Tynk ten tworzy powłokę odporną na zabrudzenia, dobrze radzi sobie również z wykwitami grzybów, glonów i pleśni. Tynk ten zastosowany razem z wełną mineralną zwiększa izolacyjność akustyczną.

stary dom

5. Tynk silikatowy: stare domy

Przeznaczony jest do domów starych, które charakteryzują się dużą paro przepuszczalnością ścian, którą należy utrzymać. Zastosowany razem z wełną mineralną zapewnia ścianom swobodne oddychanie.

Zastosowanie tynku do cokołów, szczytów i naroży fasad

Cokoły, szczyty i naroża fasad również wymagają ochrony przed uszkodzeniami mechanicznymi. Szczególnie ochrona na działanie wody i wilgoci. Tynkiem, który tworzy elastyczną, wytrzymałą powłokę oraz dekoracyjny wygląd jest tynk mozaikowy.

W jakich warunkach tynkować?

Dobrą temperaturą do tynkowania wynosi od 5 do 20°C. W niższej proces wiązania niektórych tynków jest dłuższy, a skutkuje to powstawaniem wykwitów na elewacji. Zaś tynkowanie na mrozie może skutkować odpadanie tynku od ściany. Zbyt wysoka temperatura, w której tynk za szybko wysycha też jest niewskazana, ponieważ wtedy powstają widoczne łączenia poszczególnych etapów nakładania zaprawy, a zbyt sucha masa jest też trudniejsza w aplikowaniu. Tynkowania nie prowadzimy również przy silnym wietrze, który wychładza lub wysusza elewację. Kolejnym przeciwwskazaniem jest tynkowanie w czasie opadów deszczu. Chodzi nie tylko o możliwe uszkodzenie świeżego pokrycia elewacji, ale także zawilgocenie podłoża, od którego tynk będzie odpadał.

Porady eksperta

  1. Wybieramy tynk ze względu na usytuowanie domu.
  2. Stosujemy tynk cienkowarstwowy lub tynk grubowarstwowy.
  3. Na cokoły i szczyty wybieramy tynk mozaikowy.
  4. Tynki nakładamy w temperaturze od 5 do 20oC w dni bezwietrzne i bez opadów.

Podsumowanie:

  1. Wybieramy tynk ze względu na miejsce usytuowania domu. Inny do domu postawionego na terenie miejskim, a inny do domy w lesie.
  2. Tynki grubowarstwowe stosujemy do ścian zbudowanych z jednej warstwy.
  3. Natomiast tynki cienkowarstwowe stosujemy na ścianach, które posiadają dwie lub więcej warstw.
  4. Tynk mozaikowy stosowany jest na takie elementy jak cokoły, szczyty oraz naroża fasad.
  5. Temperatura nanoszenia tynku powinna wynosić od 5 do 20 oC, a dzień powinien być bez wiatru i opadów.


Aneta Wojtczak

Aneta Wojtczak

Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Od 2018 roku właścicielka firmy Wojtczak Marketing Aneta Wojtczak, która działa głównie w dwóch obszarach: szeroko pojęty copywriting (również SEO) oraz wirtualna asystentka. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować.

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2019

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-30
Kontakt bezproblemowy, szybka realizacja. Jestem bardzo zadowolona. Polecam.
2023-03-27
Pozytywnie
pixel