Jaki styropian wybrać do ocieplenia balkonu?
Balkony i loggie to wyzwanie, nie tylko jeśli chodzi o ich budowę, ale również stworzenie odpowiedniej izolacji, zarówno przeciwwilgociowej, jak i termicznej. Wykonując izolację termiczną warto wybrać produkty o odpowiedniej grubości i właściwościach. Który styropian sprawdzi się w tym wypadku? Na co zwrócić uwagę wybierając odpowiedni materiał?
Podejmując decyzję o ociepleniu balkonu, należy ściśle kierować się projektem technicznym, który został stworzony przez profesjonalnego architekta. Tylko wtedy można mieć pewność, że izolacja termiczna zostanie położona prawidłowo, dzięki czemu możliwe będzie wyeliminowanie mostków termicznych, które odpowiedzialne są za straty ciepła, a tym samym wyższe rachunki za ogrzewanie.
Na co zwrócić uwagę podczas ocieplania balkonu?
Aby mieć pewność, że w okolicy ściany i balkonu nie powstaną wspomniane wyżej mostki termiczne, już na etapie budowy powinno zastosować się łączniki izotermiczne. Choć jest to najlepsze rozwiązanie, stosuje się je niezwykle rzadko. Częściej wykorzystywanym sposobem jest ocieplenie spodu i obrzeży płyt balkonowych. Bardzo rzadko stosuje się ocieplenie na wierzchu płyty balkonowej. To rozwiązanie stosuje się najczęściej na balkonach, które są już wykorzystywane. Niemniej jednak należy tutaj zwrócić uwagę na zamontowaną już stolarkę okienną.
Wykonując docieplenie balkonu, należy skupić się na materiale, który będzie tutaj najlepszym rozwiązaniem. Wielu inwestorów zadaje sobie pytanie jaki styropian do ocieplenia balkonu będzie najlepszy. Eksperci radzą, aby na eksploatowanym już balkonie układać płyty styropianowe ekstrudowane (XPS). Decyzja ta podyktowana jest właściwościami wspomnianego produktu. Okazuje się, że ma on o wiele mniejsze możliwości nasiąkania, jeśli na balkonie pojawią się nieszczelności w izolacji przeciw wodnej, którą również należy wykonać. Każdy inwestor powinien również wiedzieć, że wybierając styropian, najlepszym rozwiązaniem będzie produkt frezowany. Możliwość nałożenia na siebie poszczególnych krawędzi produktu, znacznie ograniczy powstawanie mostków termicznych.
Wybierając odpowiedni styropian do docieplenia balkonu, należy dokonać dogłębnej analizy sytuacji, która pozwoli nabyć odpowiedni produkt. Nie mając pewności, że podejmuje się właściwą decyzję, można zawsze skorzystać z pomocy ekspertów lub specjalnych branżowych programów, które dostępne są na stronach producentów. Jeden z kalkulatorów styropianu można odnaleźć na stronie renowa24.pl. Dzięki takim narzędziom z powodzeniem można określić grubość styropianu, jaki potrzebny będzie do wykonania izolacji termicznej.
Co należy wziąć pod uwagę, wybierając styropian do docieplenia balkonu?
Chcąc docieplić balkon, należy podobnie, jak podczas docieplania elewacji lub innych części budynku, wziąć pod uwagę szereg czynników. Poza miejscem oraz rodzajem stropu (trzeba również uwzględnić jego grubość), jaki będzie ocieplany, należy uwzględnić również warunki środowiskowe, takie jak temperatura na zewnątrz i wewnątrz lokalu, do którego przynależy balkon.
Przeprowadzając szereg badań, eksperci zgodni przyznali, że najlepszym sposobem docieplenia balkonu, bez względu na to, czy płyty była wcześniej ocieplana, czy nie, będzie system obwodowy. Grubość styropianu, jaki będzie odpowiedni, należy wyliczyć, jednak dobrze jest mieć na uwadze, że docieplając podniebienie balkonu, warto zastosować produkt, którego grubość nie jest mniejsza niż 2 cm, a większa niż 5 cm. Nie należy również zapominać o współczynniku przenikania ciepła, który obok grubości produktu, jest najważniejszym parametrem, który brany jest pod uwagę. Tutaj lambda powinna zawierać się w przedziale między 0,031 - 0,040 W · m−1·K−1.
Chcąc ocieplić płytę wierzchnią, należy zwrócić uwagę na zastosowaną wcześniej stolarkę okienną oraz na podłogę, która znajduje się w lokalu. Ułożenie izolacji termicznej musi zapewniać prawidłowy spadek, umożliwiający odprowadzenie wody z powierzchni balkonu. Mając powyższe na uwadze, eksperci radzą, aby do docieplenia powierzchni balkonu użyć styropianu o grubości od 2 do 8 cm. Tutaj należy pamiętać również o odporności na ściskani, która powinna mieć wartość dostosowaną do materiałów pod posadzkowych, czyli nie powinien być mniejszy niż 80 kPa.
Jak widać powyżej, ocieplenie balkonu nie należy do najprostszych rzeczy, dlatego inwestor powinien to zadanie powierzyć profesjonalistom. Tylko wtedy może mieć pewność, że zadanie zostanie wykonane prawidłowo, a on będzie mógł cieszyć się oszczędnościami.
Aneta Wojtczak Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Od 2018 roku właścicielka firmy Wojtczak Marketing Aneta Wojtczak, która działa głównie w dwóch obszarach: szeroko pojęty copywriting (również SEO) oraz wirtualna asystentka. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować. |
|
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.