Jaki styropian do ocieplenia piwnicy?
Piwnica jest tą częścią budynku, która w całości lub częściowo jest zanurzona w gruncie. Oznacza to, że wspomniane miejsce narażone jest nie tylko na wilgoć, ale także na przemarzanie ścian. Chcąc w pełni korzystać z możliwości tego pomieszczenia, trzeba je odpowiednio zabezpieczyć. Izolacja, którą należy wykonać, powinna być zarówno termoizolacyjna, jak i przeciwwilgociowa. Jaki styropian spełni takie wymogi?
Najnowsze projekty domów podpiwniczonych przeważnie uwzględniają ocieplenie piwnicy, jakie powinno zostać zastosowane w tym miejscu. Co, jednak jeśli w grę wchodzi ocieplenie starszego budynku? W tym wypadku trzeba się dobrze zastanowić nad prawidłową izolacją termiczną i przeciwwilgociową. Okazuje się bowiem, że tylko zastosowanie wysokiej jakości materiałów, o określonych właściwościach może sprawić, że piwnica stanie się pomieszczeniem energooszczędnym.
Jaki produkt sprawdzi się najlepiej?
Materiałem, który wykorzystuje się najczęściej jako ocieplenie piwnicy od wewnątrz, jest styropian, który można znaleźć również pod bardziej skomplikowaną nazwą hydrofobizowanego polistyrenu ekspandowanego, w skrócie EPS. Aby mieć pewność, że wspomniany produkt spełni oczekiwania projektowe, najlepiej wybrać wersję 100, 150, a nawet 200 kPa. Innym rodzajem styropianu, który również sprawdzi się doskonale, jest styropian XPS, który ma podwyższone właściwości przeciwwilgociowe.
Zanim inwestor wybierze odpowiedni styropian, powinien zwrócić szczególną uwagę na obowiązujące w kraju normy, w myśl których dobiera się określone produkty ociepleniowe. Jednym z aktów, na który szczególnie trzeba zwrócić uwagę, jest Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z dnia 12 kwietnia 2002 r. (Dz. U. Nr 75, poz. 690) z późniejszymi zmianami. Warto tutaj wziąć także pod uwagę Umax, które w różnych sytuacjach kształtuje się zupełnie inaczej. Dopuszczone wartości przedstawiamy poniżej:
- ściany zewnętrzne piwnic, które nie są ogrzewane — w tym wypadku Umax nie ma ograniczeń;
- stropy nad piwnicami, które nie są ogrzewane - Umax wynosi w tym wypadku 0,45;
- stropy nad piwnicami, które inwestor ogrzewa — w tym wypadku nie ma ograniczeń Umax;
- ściany zewnętrzne piwnic posiadających izolację — jeśli temperatura jest większa niż 16 st. C, wówczas Umax wynosi 0,3, a jeśli jest niższa - 0,8.
Mając do czynienia ze starym budynkiem, w którym podczas budowy nie została wykonana izolacja cieplna piwnicy, należy mieć na uwadze, że jej wykonanie, nawet kosztem zmniejszenia powierzchni pomieszczenia, da inwestorowi spore oszczędności. Dobra termoizolacja znacznie zmniejszy bowiem koszty ogrzewania.
Jakiej grubości izolację zastosować?
Chcąc, aby izolacja ścian piwnicy była prawidłowa, inwestorzy szukają odpowiednich rozwiązań, właściciele budynków zastanawiają się bardzo często nad tym, jaki styropian do ocieplenia piwnicy wybrać? Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Piwnice, które narażone są na zimne powietrze, które wyziębia ich wnętrze, muszą być ocieplone dokładnie tak samo, jak ściany naziemne, z tą różnicą, że inwestor musi wziąć pod uwagę fakt, czy wspomniane miejsce jest ogrzewane, czy nie. Jeśli pomieszczenia nie są ogrzewane, należy na ścianach zewnętrznych zastosować styropian o grubości od 5 do 10 cm, a na wewnętrznych styropian o grubości około 5 cm.
Jak ocieplić ściany piwnic? Na co zwrócić szczególną uwagę podczas ocieplania piwnicy?
Decydując się na ocieplenie piwnicy, warto pamiętać o tym, że nie ma znaczenia wiek budynku, w którym wspomniane pomieszczenie się znajduje. Jedynym zastrzeżeniem jest tutaj wspomniany wyżej współczynnik przenikania ciepła. Inwestor musi również upewnić się, że ściany, które mają zostać ocieplone, są suche — nie tylko na zewnątrz, ale również w ich głębszych partiach.
Co więcej, właściciel budynku musi wiedzieć, że komfortowe użytkowanie pomieszczeń znajdujących się nad piwnicą będzie możliwe w momencie, kiedy Umax będzie mniejsze lub równe 0,25. Wartość tę można osiągnąć, wybierając np. styropian biały, którego lambda wynosi 0,036, a jego grubość jest równa 15 cm.
Osoby, które nie mają pewności, że poradzą sobie z wyborem odpowiedniego styropianu do ocieplenia piwnicy, mogą zawsze o pomoc poprosić ekspertów, którzy pomogą im w zakupie odpowiedniego produktu.
buduj i remontuj razem z nami.
Aneta Wojtczak Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Od 2018 roku właścicielka firmy Wojtczak Marketing Aneta Wojtczak, która działa głównie w dwóch obszarach: szeroko pojęty copywriting (również SEO) oraz wirtualna asystentka. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować. |
|
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.