Kup okno dachowe Velux i odbierz MARKIZĘ ZA 1 ZŁ! Skorzystaj już teraz!

t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jaki klej do płytek Ceresit?

2020-11-22
Jaki klej do płytek Ceresit?

 

To, jakiego kleju użyjemy do danego podłoża, zależy od tego, gdzie będziemy go stosować. Najczęściej mówimy tu o wewnętrznym nałożeniu kleju lub zewnętrznym. Jeśli nasza praca będzie skupiała się na wnętrzu danego budynku, a podłoże będzie w miarę stabilne i mocne, wówczas wystarczą kleje standardowe C1T lub C1E. Natomiast jeśli będziemy pracować na zewnątrz na dość ciężkich podłożach, wówczas warto sięgnąć po bardziej specjalistyczne rodzaje kleju np. Ceresit CM 16, który charakteryzuje się dużą przyczepnością i elastycznością.

 


Z artykułu dowiesz się:


“klej,

Jakość kleju – jaki klej Ceresit do płytek?

Na samym początku, jeśli nie wiemy, jaki wybrać klej Ceresit do płytek, należy zapoznać się z ich parametrami i odpowiednio zaklasyfikować. Ich parametry oznaczane są normą PN-EN 12004, dzięki której jesteśmy w stanie dobrać dla siebie najlepszy rodzaj kleju, sprawdzając jaki kod literowo-cyfrowy znajduje się na opakowaniu. Na początek wyróżniamy trzy rodzaje klejów do okładzin ceramicznych:

  • C – cementowe;
  • D – dyspersyjne;
  • R – bazą kleju jest żywica reaktywna.

Następnie przechodzi się do cech świadczących o tym, jak jakościowy jest dany klej. Dzielą się one na:

  • odkształcalność – informuje nas o tym, jak duże może być dopuszczalne ugięcie powierzchni z danym utwardzonym klejem, aby jej nie uszkodzić. Wyróżnia się tu dwa oznaczenia: S1 – zdolność do odkształceń od 2,5 do 5 mm, oraz S2 – zdolność do odkształcenia powyżej 5 mm;
  • przyczepność – informuje nas o tym, jaka siła jest potrzebna, aby odkleić daną płytkę po utwardzeniu się kleju od danego podłoża. M.in. stosuje się tu oznaczenia: C1 – klej cementowy o normalnych właściwościach, C2 – klej cementowy o silniejszych właściwościach;
  • czas otwarty E – informuje o tym, jaki czas jest potrzebny, aby dana płytka dobrze usadziła się w warstwie kleju;
  • obniżony spływ T – mówi o tym, jak nisko może osunąć się na danym kleju płytka, która przytwierdzona jest w poziomie do danej powierzchni. Na ogół osunięcie nie powinno być większe niż 0,5 mm.

Dzięki tym wszystkim parametrom jesteśmy w stanie zdecydować, który klej do płytek Ceresit, będzie dla nas najlepszy.

Wybierz klej Ceresit do płytek, który będzie dopasowany do Twoich potrzeb

“klej,

Oferta klejów przedstawiona przez firmę Ceresit jest bogata i bez problemu możemy dostosować ją do naszych potrzeb. Nie ważne czy potrzebujesz bardziej specjalistycznych produktów, czy może o normalnej sile, wszystko znajdziesz w ofercie właśnie tej firmy.

Płytki na taras i balkon

Kleje stosowane na zewnątrz budynków różnią się parametrami od tych, które kładzione są w ich wnętrzu. Ważne, aby klej na balkon lub taras był mrozo- i wodoodporny. Musimy także zwrócić uwagę na to, aby klej był przystosowany do zmiennych temperatur, ponieważ jeśli zdecydujemy się na ciemny odcień płytek, wówczas muszą się one trzymać podczas mocnego nagrzania, więc klej także musi być do nich odpowiednio dobrany.

Idąc tym tropem, możemy śmiało stwierdzić, że powinniśmy wybrać klej elastyczny – klasa S1, które powinny mieć dobrą przyczepność, czyli C2. Wówczas idealnym wyborem będzie Ceresit CM 16. Warto pamiętać o tym, aby pod płytką nie pojawiały się puste szczeliny, więc najlepiej nakładać warstwę kleju na płytkę, jak i na powierzchnię, na której będzie się znajdowała.

Płytki gresowe

Ten typ płytek jest często wykorzystywany na zewnątrz budynków i sprawia dość dużo trudności z zakładaniem, ponieważ wykazują się dużą twardością i odpornością na zginanie. Przez to idealna dla nich będzie zaprawa wysoko elastyczna o naprawdę dobrej przyczepności do podłoża. Tak samo, jak zwykłe płytki na balkon lub taras wybrana zaprawa powinna być odporna na mróz i wodę. W tym przypadku klej również nakłada się na płytkę i powierzchnię, na której ma być położona. W tym przypadku warto postawić również na klej do płytek Ceresit CM 11 Plus Gres.

Płytki wielkoformatowe

Jest to typ płytek, które pracują razem z podłożem, więc klej powinien mieć odpowiednie parametry odkształcalne np. takie jak Ceresit CM 16, która jest klejem idealnym dla płytek, których długość wynosi około 80 cm. Tak jak w przypadku wyżej wymienionych płytek, tutaj także nie pozostawia się pustych przestrzeni pomiędzy płytką a daną powierzchnią, ponieważ wówczas narażamy je na pęknięcie.

Autor: Małgorzata Buchkovska


Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2020

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-04-02
Bardzo dobra.
2023-03-17
wsio ok
pixel