Jaką wybrać farbę na tynk mineralny?
Tynk mineralny to jeden z produktów chętnie nakładanych na elewację naszych domów. Jeżeli będziesz chciał go odświeżyć, pamiętaj o zastosowaniu odpowiedniej farby i kilku innych aspektach. Dziś opowiemy Ci o produktach, które doskonale sprawdzą się na tynku mineralnym. Przedstawimy też kilka wskazówek, dzieki którym odnowienie elewacji przebiegnie bez problemu.
Z artykułu dowiesz się:
- Jaka farba na tynk mineralny będzie najlepsza?
- Dlaczego położenie farby gruntującej na tynku mineralnym jest tak istotne?
- Czy można rozcieńczyć farbę gruntującą?
- Ile warstw farby należy nałożyć na tynk mineralny?
Jaka farba na tynk mineralny będzie najlepsza?
Tynk mineralny jest specjalnym rodzajem tynku, który od razu po nałożeniu trzeba pomalować odpowiednią farbą elewacyjną. Pokrycie go odpowiednim produktem znacznie zwiększa jego odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne oraz poprawia estetykę całej elewacji.
Zastanawiasz się jaką wybrać farbę na tynk elewacyjny? Odpowiadając sobie na to pytanie musisz wziąć pod uwagę dwa aspekty - estetyczny oraz techniczny. W tym pierwszym trzeba zdecydować się na farbę, która będzie pasowała do pozostałych elementów budynku - dachu, stolarki okiennej i drzwiowej.
Jeżeli chodzi o kwestie techniczne, warto skupić się nie tylko na składzie i właściwościach farby do elewacji, ale także obecnie obowiązujących przepisach budowlanych. Te jasno określają, że niektóre kolory farb i tynków nie mogą być stosowane na dużych, ocieplonych powierzchniach. Mowa tutaj o produktach, dla których współczynnik odbicia światła rozproszonego wynosi mniej niż 20%. Wspomniany współczynnik jasno określa procentowo ilość światła, które odbija się od powierzchni. W tym wypadku wartość 0 odnosi się do barwy czarnej, a 100 do barwy białej.
Względy techniczne sprawiają, że właściciel budynku powinien rozpatrzyć zastosowanie farb, które mają w swoim składzie różne spoiwa. Mowa tutaj o farbach silikatowych, silikonowych lub akrylowych. Każdy z wymienionych rodzajów produktów różni się właściwościami (szczególnie paroprzepuszczalnością, stopniem nasiąkania nałożonej powłoki, czy podatności na zabrudzenia).
Malując tynk mineralny farbą, trzeba zwrócić uwagę nie tylko na jej skład i właściwości, ale także wziąć pod uwagę otoczenie, w jakim znajduje się budynek. Jeżeli usytuowano go w sąsiedztwie ruchliwej ulicy lub w miejscu, gdzie występuje wysoki poziom zanieczyszczeń, warto stosować farby odporne na zabrudzenia. Tutaj doskonale sprawdzą się farby silikonowe zewnętrzne.
Jaka farba na tynk mineralny - aspekt estetyczny
Względy estetyczne to nie tylko dobór ulubionej barwy, ale również ogólne zasady, jakie dotyczą zestawień kolorystycznych, które powszechnie stosuje się w budownictwie. Należy tutaj pamiętać, że jasne farby elewacyjne optycznie powiększają budynek oraz wyróżniają go na tle innych w okolicy. Ciemniejsze barwy natomiast pozawalają na wtopienie budynku w otoczenie. Jeżeli Twój dom wyposażono w gzymsy lub dekoracje okienne, pamiętaj o tym, że te elementy zawsze powinny być jaśniejsze od reszty elewacji. Natomiast cokół i przyziemie powinny być zawsze ciemniejsze.
Nie wiesz jaka farba elewacyjna na tynk mineralny sprawdzi się w Twoim przypadku? Skorzystaj ze specjalnych programów, które ułatwią Ci wybór. Dzięki nim jesteś w stanie zasymulować wygląd domu i porównać różne warianty kolorystyczne. Wystarczy jedna fotografia budynku, który chcesz pomalować.
Dlaczego położenie farby gruntującej na tynku mineralnym jest tak istotne?
Decydując się na malowanie elewacji, która została pokryta tynkiem mineralnym, pamiętaj, aby zastosować grunt pod farbę. Istotne jest, aby zabezpieczyć także powierzchnię przed pojawieniem się glonów, grzybów i innych mikroorganizmów.
Nakładając na elewację tynk mineralny, pamiętaj, że niepomalowany odpowiednią farbą do elewacji będzie charakteryzował się porowatością i chłonnością. Dlatego też tak istotne jest przed nałożeniem farby, aby pokryć go odpowiednio dobranym gruntem. Wówczas możesz mieć pewność, że farba nie zostanie wchłonięta i będzie równomiernie rozłożona.
Czy można rozcieńczyć farbę gruntującą?
Malując elewację farbą gruntującą nie możesz jej rozcieńczać. Decydując się na taki krok znacznie zmienisz jej skład, przez co nie będzie w stanie prawidłowo wniknąć w podłoże i efektywnie przygotować go na przyjęcie farby zewnętrznej do elewacji. Co więcej, pamiętaj, aby preparat nakładać pędzlem lub szczotką. Dzięki temu będziesz w stanie dokładnie go wetrzeć, dzięki czemu będzie jeszcze skuteczniejszy.
Ile warstw farby należy nałożyć na tynk mineralny?
Skoro wiesz już jaka farba na tynk mineralny sprawdzi się najlepiej oraz jak przygotować podłoże do jej nałożenia, warto zastanowić się teraz nad ilością warstw, jakie należy nałożyć, aby powłoka była trwała i odporna na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych.
Każda farba elewacyjna powinna być nakładana na tynk mineralny minimum dwa razy. Taka grubość powłoki zapewnia całości trwałość na wiele lat. Dlatego też, zamiast jednej grubej warstwy trzeba nałożyć dwie cienkie. Co więcej, nałożenie jednej grubej może doprowadzić podczas wysychania do skurczu, przez co farba zacznie pękać.
Przeczytaj także:
Farby i malowanie ścian - jakich błędów unikać?
Aneta Wojtczak Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Od 2018 roku właścicielka firmy Wojtczak Marketing Aneta Wojtczak, która działa głównie w dwóch obszarach: szeroko pojęty copywriting (również SEO) oraz wirtualna asystentka. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować. |
|
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.