t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jaką średnicę komina powinienem wybrać?

2021-03-25
Jaką średnicę komina powinienem wybrać?

Budowa komina to jeden z ważniejszych elementów budowy domu. Warto o tym pamiętać, aby nie popełnić błędów, które w przyszłości mogą skutkować katastrofą. Co więcej, trzeba mieć na uwadze, że komin jest jedną z nielicznych instalacji, które, aby mogły zacząć działać, muszą zostać odebrane przez osoby posiadające określone uprawnienia. Na co zwrócić zatem uwagę przy budowie komina? Jaki wybrać?


Zachęcamy do posłuchania naszego artykułu o tym jaką średnicę komina wybrać?:

Wydawać by się mogło, że komin jest najmniej skomplikowanym elementem w domu. Nic z tych rzeczy. W praktyce okazuje się bowiem, że jest to element, gdzie o błędy nietrudno. Trzeba nie tylko wykonać go zgodnie ze sztuką budowlaną, ale także zgodnie z przepisami. Należy także uwzględnić, jaki rodzaj kotła ma obsługiwać. Jedną z części składowych komina o którym nie można zapominać jest wkład kominowy. Jaką powinien mieć średnicę, aby mieć pewność, że obsłuży kocioł na paliwo stałe, kominek, lub kocioł na gaz? Daliśmy Ci do myślenia? Jeśli tak, zapoznaj się z dalszą częścią artykułu, w którym odpowiadamy na to pytanie.

komin

Przekrój komina do kotła na paliwo stałe

Decydując się n kupno kotła na paliwo stałe, należy mieć na uwadze, że przekrój komina powinien mieć określony wymiar. Aby mieć pewność, że będzie prawidłowy, należy dokładnie zapoznać się z budową i określić parametry techniczne kotła, jak również uwzględnić wysokość komina. Budując komin musisz wiedzieć, iż wraz ze wzrostem mocy kotła, rośnie także ilość spalin, dlatego też trzeba pamiętać — im większy potencjał, tym większy przekrój musi mieć tworzony komin.

Wybierając kocioł o średniej mocy 20 - 25 kW, możesz dobrać orientacyjną średnicę, która zależy od spalanego paliwa. I tak dla kotłów na:

  • drewno, odpady, kotłów wszystko palnych najczęściej stosuje się kominy o średnicy 20 - 25 cm. Mogą także zdarzyć się kominy, których średnica będzie sięgała ok. 30 cm.
  • koks lub ekogroszek optymalną średnicą komina jest 16 - 20 cm.
  • Wyżej wymienione średnice, pomimo tego, że są zazwyczaj orientacyjne, doskonale sprawdzają się przy kominach, których wysokość sięga minimum 7 m. Jeżeli w projekcie masz niższą wysokość, pamiętaj, aby stosować górne granice przekroju.

    komin

    Przekrój komina dla instalacji grzewczej z kominkiem

    Jeśli planujesz ogrzewać dom kominkiem, musisz mieć na uwadze, że budowany komin powinien być odporny na wysoką temperaturę, ponieważ dym z kominka może sięgać nawet 400°C, a jeśli w kominie zapali się sadza, nawet 1000°C. Poza odpowiednim przekrojem zwróć także uwagę na materiał wykonania. Najlepszym rozwiązaniem w tym wypadku będzie wysokiej jakości komin ceramiczny lub stalowy. Wówczas będziesz miał pewność, że całość jest w 100% szczelna.

    Wybierając odpowiednią średnicę komina musisz mieć na uwadze, że minimalny przekrój przewodu dymowego wynosi 15 cm. Jeżeli zdecydujesz się na wariant kwadratowy, wówczas przewód musi mieć wymiary 14x14 cm. Pamiętaj o tym, że wspomniane wymiary będą idealne dla przewodu, który ma obsłużyć kominek o mocy mniejszej niż 10 kW. Jeżeli chcesz mieć pewność, że średnica zamówionego produktu będzie odpowiednia, o jej obliczenie poproś specjalistów, którzy uwzględnią nie tylko moc kominka, ale także wysokość komina. Mówi się, że orientacyjna średnica kanału dymowego nie może być mniejsza, niż przekrój króćca wylotu spalin, jaki jest dostępny we wkładzie.

    komin

    Średnica komina dla kotła gazowego

    Coraz częściej w domach jednorodzinnych wykorzystywane są piece gazowe. Czy decydując się na ten rodzaj ogrzewania, podobnie jak w innych przypadkach, trzeba wybrać odpowiedni przekrój komina? Okazuje się, że tak.

    Zanim wybierzesz odpowiedni rodzaj komina, musisz wiedzieć, że istnieją dwa rodzaje kotłów gazowych:

    1. z otwartą komorą spalania;
    2. z zamkniętą komorą spalania.

    W pierwszym z wymienionych wyżej przypadków komin musi ciągle wytwarzać ciąg. Tylko wtedy kocioł będzie działał prawidłowo. Praca komina polega na zassaniu określonej ilości powietrza, które odpowiedzialne jest za prawidłowy proces spalania, a następnie za usunięcie powstałych spalin. W związku z powyższym komin powinien mieć co najmniej 12 cm średnicy i minimalną wysokość 4 - 5 metrów.

    Przyglądając się piecom z zamkniętą komorą spalania, nie sposób nie zauważyć, że są one wyposażone w dodatkowy wentylator, którego zadaniem jest wymuszenie prawidłowego przepływu powietrza i spalin. Rozwiązanie to pozwala na stosowanie niezwykle krótkich lub bardzo długich przewodów kominowych. Wybierając odpowiedni system, należy mieć na uwadze, że w tym wypadku producenci kotłów oferują więcej niż jeden wariant poboru powietrza i odprowadzania spalin. Są to przede wszystkim:

    komin

    • system poziomy, w którym kocioł montuje się najczęściej na zewnętrznej ścianie i podłącza się do niego poziomy, krótki przewód spalinowy. Wg polskich przepisów takie rozwiązanie jest możliwe tylko w budynkach jednorodzinnych, pod warunkiem, że moc kotła nie przekroczy 21 kW;
    • system pionowy współśrodkowy — zaletą tego rozwiązania jest możliwość zbudowania nowego komina, jeśli stary nie jest w stanie obsłużyć kotła;
    • system rozdzielczy — kocioł połączony jest oddzielnymi rurami — spalinową i powietrza, których średnice powinny wynosić około 8 cm.
    • system szachtowy — jest to system, w którym w środek wymurowanego już komina wstawia się wkład ze stali kwasoodpornej. Warunkiem możliwości zastosowania takiego rozwiązania jest odpowiedni przekrój murowanego komina, który musi wynosić minimum 14 x 14 cm.

    Jak widać powyżej, chcąc wykonać odpowiednią instalację grzewczą, w tym zamontować prawidłowy komin, trzeba mieć odpowiednią wiedzę. Nie chcąc zatem popełnić błędu, warto poprosić ekspertów o pomoc. I nie chodzi tutaj jedynie o obliczenie prawidłowej średnicy, ale także wybór idealnego komina. W tym ostatnim z pewnością pomogą Ci specjaliści pracujący w Renowa24.pl. Jeśli masz problem, zachęcamy do kontaktu.





    Buduj i remontuj razem z nami!


    Aneta Wojtczak

    Aneta Wojtczak

    Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Od 2018 roku właścicielka firmy Wojtczak Marketing Aneta Wojtczak, która działa głównie w dwóch obszarach: szeroko pojęty copywriting (również SEO) oraz wirtualna asystentka. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować.

    Masz pytania? Napisz do nas.

    Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

    Pokaż więcej wpisów z Marzec 2021
    Nie przegap okazjiPolecane
    Zaufane Opinie IdoSell
    4.54 / 5.00 215 opinii
    Zaufane Opinie IdoSell
    2023-03-30
    Transakcja przebiegła sprawnie i profesjonalnie. Bardzo miła obsługa, Pan przyjmujący zamówienie fachowo doradził! Zakupiony przeze mnie produkt jest najwyższej jakości. To już moje kolejne zamówienie i następnym razem także skorzystam z oferty tej firmy. Gotowy produkt otrzymałam w krótkim czasie. Paczka była bardzo dobrze zapakowana. Polecam każdemu!
    2023-03-17
    Wszytko ok
    pixel