t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jaka musi być grubość ocieplenia ścian?

2020-02-27
Jaka musi być grubość ocieplenia ścian?

Odpowiednie docieplenie budynku to obecnie nie tylko kwestia komfortu użytkowników, ale przede wszystkim spełnienia wymogów, jakie na inwestorów indywidualnych nakłada prawo budowlane. Nie ulega wątpliwości, że dobrze dobrany i ułożony system dociepleń ma kluczowe znaczenie, jeśli chodzi o trwałość i wygląd elewacji. Co więcej, doskonale chroni dom przed startami ciepła, a to oznacza, że właściciel może liczyć na niższe koszty ogrzewania. Aby jednak tak się stało, grubość docieplenia musi być odpowiednia.

Nie da się ukryć, że wielu właścicieli domów już na etapie projektowania budynku myśli o jego dociepleniu, dzięki któremu uniknie dużych kosztów ogrzewania. Dla projektantów, którzy tworzą domy na papierze, ważne jest przestrzeganie określonych przepisów, które od 1 stycznia 2014 roku systematycznie się zmieniają i zawężają pole manewru. Co to oznacza? Przede wszystkim spełnienie norm, które jasno określają jakie wartości przenikania ciepła powinien mieć budynek energooszczędny. Dla przykładu prześledźmy, jak wygląda to na przestrzeni lat:

styropian, ocieplenie, docieplenie ścian, docieplenie

  • do 31 grudnia 2013 roku — norma współczynnika U wynosiła 0,30 W/(m2K)
  • od 1 stycznia 2014 roku — norma współczynnika U wynosiła 0,25 W/(m2K)
  • od 1 stycznia 2017 roku — norma współczynnika U wynosiła 0,23 W/(m2K)
  • od 1 stycznia 2021 roku — norma współczynnika U będzie wynosiła 0,20 W/(m2K).

Powyższe wartości są odpowiedzią na rozporządzenie, które w kilkuletnich odstępach czasu wprowadza coraz bardziej restrykcyjne przepisy dotyczące termoizolacyjności. Mając to na uwadze, trzeba zatem zastanowić się nad tym, jakiej grubości materiał termoizolacyjny zastosować, aby mieć pewność, że wspomniane wyżej normy zostaną spełnione.

styropian, ocieplenie, docieplenie ścian, docieplenie

System ETICS — co to takiego?

Szukając odpowiednich rozwiązań, warto zatrzymać się na najczęściej stosowanym obecnie systemie ETICS, który inaczej nazywany jest metodą lekko mokrą lub bezspoinowym systemem ociepleń (BSO). Całość polega na przyklejeniu materiału dociepleniowego do fasady, a następnie zabezpieczenie go warstwą zbrojącą (siatka i tynk). W tym wypadku należy pamiętać o tym, aby stosować materiały systemowe jednego producenta, a nie przypadkowe produkty. Tylko wtedy można mieć pewność, że całość będzie trwała i estetyczna, a także, że przetrwa na budynku przez wiele lat.

styropian, ocieplenie, docieplenie ścian, docieplenie

Grubość materiału termoizolacyjnego

Wykorzystując do docieplenia ścian styropian, warto sprawdzić, jakie normy będą obowiązywały po zmianie przepisów w 2021 roku, dzięki czemu możliwe już teraz będzie możliwe stworzenie budynku energooszczędnego. Jak się okazuje, do prawidłowego docieplenia fasady wystarczy styropian o grubości 14 cm. Przyglądając się ofercie rynkowej, śmiało można stwierdzić, że producenci dbają o to, aby ich produkty były zgodne z obowiązującymi i przyszłymi przepisami. Czy jednak warto skupić się na jednej grubości? Okazuje się, że najważniejsze jest to, aby spełnione były normy współczynnika U, a co za tym idzie — jeśli inwestor indywidualny znajdzie cieńszy produkt, spełniający kryteria, z powodzeniem może go zastosować do docieplenia ścian swojego domu.

styropian, ocieplenie, docieplenie ścian, docieplenie

Powołując się na przepisy, nie da się jednoznacznie określić, jaki styropian powinien być zastosowany. Biorąc pod uwagę, że ITB (Instytut Techniki Budowlanej) definiuje w swoich dokumentach jedynie wymagania, które dotyczą wytrzymałości na rozciąganie i zginanie, nie podając przy tym minimalnych parametrów termoizolacyjności płyt styropianowych, rozbieżności w tym zakresie są dość duże, bowiem na rynku można spotkać produkty o współczynniku przewodzenia ciepła od 0,031 W/(mK) do 0,045 W/(mK). Pierwsza z wymienionych wartości dotyczy oczywiście najlepszych pod względem termoizolacyjności parametrów styropianów grafitowych.




Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2020
Nie przegap okazjiPolecane
Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-31
Szybko sprawnie i profesjonalnie
2023-03-30
Kontakt bezproblemowy, szybka realizacja. Jestem bardzo zadowolona. Polecam.
pixel