Jak zwiększyć przestrzeń na poddaszu — podniesienie ścianki kolankowej może pomóc
Każdy, kto zdecydował się na budynek z poddaszem użytkowym doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że ścianka kolankowa jest jego istotnym elementem. Dlatego też powinno zwrócić się na nią uwagę już podczas wyboru projektu domu lub renowacji poddasza nieużytkowego. Dlaczego ścianka kolankowa jest tak ważna? Co dzięki niej uzyska właściciel poddasza użytkowego?
Z artykułu dowiesz się:
- dlaczego warto zdecydować się na ściankę kolankową na poddaszu
- jaką wysokość powinna mieć ścianka kolankowa
- jak zaaranżować przestrzeń pod ścianką kolankową
- jakie formalności trzeba załatwić przed podniesieniem ścianki kolankowej
Ścianka kolankowa to ten twór, od którego zależy przestrzeń na poddaszu. Podnosząc ją na określoną wysokość, użytkownik poddasza nie tylko zyskuje dodatkową przestrzeń, ale także może wykazać większą powierzchnię użytkową poddasza. Jaką zatem wysokość ścianki kolankowej zastosować? Kiedy warto ją podwyższyć? Na postawione pytania odpowiedzi znajdziecie w dzisiejszym wpisie. Jeżeli nurtuje Cię ten temat, zachęcamy do lektury.
Przestrzeń na poddaszu a ścianka kolankowa?
Niektórzy z Was zastanawiają się nad tym, czym jest ścianka kolankowa. Najprościej rzecz ujmując jest to ściana, na której opiera się dach. Tak nazywa się jeden z rodzajów ścian nośnych, którą tworzy się nad najwyższym stropem budynku. Tworzy się ją, aby można było przenieść pojawiające się obciążenia, np. ciężar dachu, wiatr lub śnieg, na konstrukcję znajdującą się pod ścianką — przeważnie jest to wieniec.
Właściciele domów, którzy decydują się na podniesienie ścianki kolankowej, mają na celu zwiększenie przestrzeni w poszczególnych pomieszczeniach. W zależności od tego, jak wysoko podniesiemy ściankę kolankową, zyskujemy dodatkowe miejsce na poddaszu, co nie jest bez znaczenia, np. podczas ustawiania mebli lub jeśli chcemy optycznie powiększyć przestrzeń. W ty wypadku wystarczy zamontować wraz z oknami połaciowymi specjalnie stworzone okna VELUX. Rozwiązanie to pozwoli doświetlić wnętrze, a także sprawić, że użytkownicy będą mieli cały czas kontakt z otaczającym ich krajobrazem. Warto tutaj pamiętać o tym, że rodzaj okna kolankowego determinuje wysokość ścianki kolankowej.
Jeżeli zdecydujesz się na ściankę kolankową, możesz wybierać spośród następujących produktów VELUX:
- VELUX VFE — okno kolankowe uchylne;
- VELUX VFA lub VFB — okno rozwierane.
Oba rodzaje okien wykonane są z wysokiej jakości drewna. Jeżeli natomiast zależy CI na oknach drewniano-poliuretanowych, wybierz VELUX VIU.
Jaką wysokość powinna mieć ścianka kolankowa?
Jeżeli zależy Ci na dużych skosach, które otulą poddasze, wystarczy, że ścianka kolankowa będzie miała 70 cm. Jeśli jednak należysz do osób lubiących funkcjonalną przestrzeń, wybierz drugi z wariantów, gdzie ścianka kolankowa ma od 80 do 110 cm. Ta wysokość pozwoli Ci nie tylko umieścić okno kolankowe w ścianie, ale także umieścić pod skosem np. komodę, która ułatwi przechowywanie. Musisz także pamiętać o tym, że im wyższa ścianka kolankowa, tym dostęp do okna dachowego jest utrudniony.
Pamiętaj — jeśli ścianka kolankowa ma maksymalnie 130 cm, z powodzeniem możesz wybrać okna dachowe z górnym otwieraniem. Decydujesz się na wyższą ściankę kolankową — w tym wypadku sprawdzą się okna dachowe z dolnym otwieraniem lub wspomniane wyżej okna dachowe sterowane elektrycznie. W tym wypadku doskonale sprawdzi się system VELUX ACTIVE, który pozwala sterować oknami z poziomu aplikacji w telefonie.
Jak funkcjonalnie zaaranżować przestrzeń pod ścianką kolankową?
Osoby, które zdecydują się na naprawdę wysoką ściankę kolanową, sięgającą 140 - 150 cm, mogą mieć pewność, że skosy będą na tyle wysoko, iż pod ścianą z powodzeniem zmieści się biblioteczka lub stół z krzesłami. Domownicy korzystając z tych mebli nie będą musieli się schylać. Doskonale sprawdzą się tutaj także wszelkiego rodzaju komody, w których znajdzie się dodatkowe miejsce do przechowywania.
Jakich formalności trzeba dopełnić chcąc podnieść ściankę kolankową?
Chcąc podnieść istniejącą już ściankę kolankową, trzeba pamiętać, aby do tego zadania zatrudnić fachowca. Tylko taka osoba posiada fachową wiedzę konstrukcyjną, która pozwoli zbudować bezpieczną ściankę zgodną z przepisami i sztuką budowlaną. Co więcej, budowa wspomnianego elementu zawsze musi przebiegać pod nadzorem osoby, która ma odpowiednie uprawnienia.
Dach ma ogromny wpływ na obciążenie całego domu, dlatego też fachowiec musi wykonać szereg obliczeń. Jeżeli ścianki kolanowe zostaną źle wykonane, będą miały wpływ na konstrukcję i wygląd budynku. Podnosząc ściankę kolankową, podnosi się także wysokość budynku. Warto zatem sprawdzić w pozwoleniu na budowę, jaka może być jego maksymalna wysokość.
Aneta Wojtczak Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Od 2018 roku właścicielka firmy Wojtczak Marketing Aneta Wojtczak, która działa głównie w dwóch obszarach: szeroko pojęty copywriting (również SEO) oraz wirtualna asystentka. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować. |
|
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.