Kup okno dachowe Velux i odbierz MARKIZĘ ZA 1 ZŁ! Skorzystaj już teraz!

t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak zdjąć żaluzje z okna?

2022-09-08
Jak zdjąć żaluzje z okna?

Żaluzje, podobnie jak inne akcesoria do okien dachowych, powinny być regularnie czyszczone. Zadanie to można wykonać za pomocą ściereczki z mikrofibry, która pozwoli zdjąć z nich kurz oraz zmyć doraźne zabrudzenia. Istnieją jednak sytuacje, w których poszczególne części żaluzji wymagają radykalnych działań, co oznacza, że odpowiedź na pytanie jak zdjąć żaluzje z okna będzie kluczowa. Mając to na uwadze, postanowiliśmy zająć się tym tematem.

Z artykułu dowiesz się:

  1. Co warto wiedzieć, zanim zaczniesz zdejmować żaluzje?
  2. Jak zdjąć żaluzje aluminiowe lub drewniane?
  3. W jaki sposób bez problemu zdjąć żaluzje plisowane?


żaluzje na oknach fasadowych

Co warto wiedzieć, zanim zaczniesz zdejmować żaluzje?

Zanim odpowiemy na pytanie jak zdjąć żaluzje z okna do mycia lub wymiany na nowe, chcemy doprecyzować, że mówiąc o ich myciu, przyjmujemy, że dotyczy to ich zamoczenia w wannie, dokładnego umycia pod bieżącą wodą lub pod prysznicem (mowa tutaj o żaluzjach wykonanych z aluminium. Żaluzje drewniane nie powinny być umieszczane w wodzie ani poddawane jej działaniu). Wyżej wymienione działania można przeprowadzić, posiadając w domu żaluzje aluminiowe. Tutaj także jest jeden warunek, który musisz spełnić — tego typu czyszczenie musi dopuścić producent. Długotrwały kontakt z wodą w niektórych przypadkach może doprowadzić do uszkodzenia warstwy lakieru lub farby.

żaluzje na okna dachowe w świetlicy

Jak zdjąć żaluzje aluminiowe lub drewniane?

Chcąc zdjąć żaluzje z okna, musisz przejść przez kilka podstawowych kroków, które pozwolą Ci zdjąć żaluzje bez zbędnych uszkodzeń.. Pierwszym i najważniejszym jest sprawdzenie sposobu zamocowania danego systemu. To właśnie od tego w dużej mierze zależy sposób ich zdejmowania.

Żaluzje montowane nieinwazyjnie

Jeśli Twoje żaluzje zamontowano w nieinwazyjny sposób, ich zdjęcie z okna nie będzie niczym trudnym. Zadanie to możesz wykonać bez użycia narzędzi. Postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami:

  • jeśli żaluzje posiadają uchwyty zaciskowe — zmniejsz siłę docisku uchwytów na ramie skrzydła okiennego, a następnie zdejmij żaluzje;
  • jeśli żaluzje zamontowano na prowadnicach samoprzylepnych — odklej prowadnice od listwy przyszybowej i zdejmij żaluzje.

żaluzje w salonie

Żaluzje montowane inwazyjnie

Jeżeli na Twoich oknach znajdują się żaluzje montowane inwazyjnie, musisz liczyć się z tym, że ich demontaż będzie wymagał od Ciebie trochę pracy. Osłony okienne zostały bowiem przykręcone do ramy skrzydła, ościeżnicy lub części konstrukcyjnych budynku (ściany, sufitu nadproża lub wnęki okiennej). W takim wypadku, aby zdjąć żaluzje z okna, musisz wykorzystać odpowiednie narzędzia — śrubokręt albo wiertarkę. Dzięki nim usuniesz wkręty w sposób, który pozwoli Ci usunąć żaluzje z systemu mocującego, w którym może znaleźć się:

  • kaseta — to w niej ukrywają się lamele, kiedy żaluzja jest całkowicie podniesiona, a okno odsłonięte;
  • szyna górna — inaczej nazywana rynną górną. Ten element wyróżnia się w modelach, które nie posiadają kasety. Na szynie mocowane są wszystkie elementy, które odpowiadają za stabilność i prawidłową pracę żaluzji.

Jeżeli nie możesz samodzielnie odkręcić lub odpiąć poszczególnych części, wezwij fachowca. Używając siły, możesz wyłamać poszczególne elementy lub odkształcić cały mechanizm.

sterowanie żaluzjami do okien dachowych

W jaki sposób bez problemu zdjąć żaluzje plisowane?

Mieszkasz na poddaszu i zastanawiasz się, w jaki sposób zdjąć plisowane żaluzje do okien dachowych? Zadanie to nie jest trudne. Zanim je wykonasz, złóż plisy. Następnie wypnij je z zaczepów lub wyjmij z przykręcanych uchwytów (wszystko zależy od tego, jaki model posiadasz). Uważaj przy tym, aby nie uszkodzić żadnego elementu mechanizmu oraz systemu montażowego.

żaluzje odsłonięte na oknie fasadowym

Jak zdjąć żaluzje z okna — podsumowanie

Skoro już wiesz, jak zdjąć żaluzje z okna, będziesz mógł regularnie czyścić zarówno lamele, jak i same okna. Co więcej, odświeżone żaluzje znacznie lepiej będą spełniały swoje funkcje. Jeżeli jednak obawiasz się, że podczas demontażu uszkodzisz któryś z elementów, wezwij fachowca, który bez problemu zdejmie żaluzje i dokładnie objaśni, jak prawidłowo wykonać to zadanie w przyszłości.

słońce wpadające przez odłsonięte żaluzje

Przeczytaj także:

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2022

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-31
Szybko sprawnie i profesjonalnie
2023-03-17
Wszytko ok
pixel