Kup okno dachowe Velux i odbierz MARKIZĘ ZA 1 ZŁ! Skorzystaj już teraz!

t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak zdemontować roletę Velux?

2022-09-02
Jak zdemontować roletę Velux?

Istnieje kilka sytuacji, w których demontaż rolet do okien dachowych VELUX jest konieczny. Pierwszą z nich jest uszkodzenie elementów konstrukcyjnych albo mechanizmu, drugą — zabrudzenie rolet, którego którego nie można usunąć bez konieczności usunięcia ich z okna, trzecią — wymiana rolet do okien dachowych na nowe, a czwartą — demontaż i wymiana okna. Bez względu na to, który powód sprawił, że szukasz informacji na temat jak zdemontować roletę VELUX, postanowiliśmy omówić dokładnie poszczególne kroki.
Z artykułu dowiesz się:

  1. Jak prawidłowo zdjąć rolety do okien dachowych, zamontowane w kasecie?
  2. W jaki sposób zdjąć roletę, jeśli została zamontowana na taśmę dwustronną lub klej?
  3. Kiedy do demontażu rolety wewnętrznej do okien dachowych należy wezwać fachowca?


salon wyposażony w okna dachowe i rolety VELUX

Najpopularniejsze rolety wewnętrzne do okien dachowych VELUX montowane są na haczykach lub specjalnych płytkach montażowych. Jest to rodzaj rolet, które zdejmuje się bez żadnego problemu.. Jeśli jednak zdecydowałeś się na montaż rolet, które są przykręcone lub przyklejone do ramy okiennej, musisz wiedzieć, że będzie czekać Cię nieco więcej pracy przy demontażu.

kobieta czyta książkę w gabinecie wyposażonym w okna dachowe i rolety wewnętrzne VELUX

Jak prawidłowo zdjąć rolety do okien dachowych zamontowane w kasecie?

Bezproblemowe, wieloletnie korzystanie z rolet dachowych VELUX DKL może spowodować, że po długim czasie użytkowania nie będziesz pamiętał, w jaki sposób były montowane te akcesoria do okien dachowych. Jeśli faktycznie tak jest, zanim przystąpisz do ich demontażu, dokładnie obejrzyj rolety i przyjrzyj się ich obudowie. Tylko wtedy będziesz wiedział, czy kaseta rolety była przykręcana, czy montowana w inny sposób.

Jeżeli w elemencie znajdziesz śrubki albo zaciskane mocowania, wówczas do demontażu koniecznie musisz użyć specjalnych narzędzi. Kiedy na horyzoncie nie widać wspomnianego wyżej mocowania, może to oznaczać, że rolety zostały najprawdopodobniej przyklejone specjalnym klejem lub dedykowaną do tego typu zadań — taśmą dwustronną.

gabinet z oknem dachowym i roletami VELUX

W jaki sposób zdemontować roletę VELUX, która została przykręcona?

Jeśli rolety wewnętrzne VELUX zostały przykręcone, aby dokonać demontażu, należy je po prostu odkręcić. W takiej sytuacji zwróć uwagę zwróć uwagę, aby do wykonania zadania użyć właściwego śrubokrętu. Choć dla wielu to drobiazg, będzie to miało ogromne znaczenie dla powodzenia całej operacji. Wybierając zbyt mały śrubokręt, odkręcanie poszczególnych śrubek będzie problematyczne. Kiedy śrubokręt będzie za duży, istnieje ryzyko zarysowania ramienia i pozostawienia na ramie okna i kasecie wielu nieestetycznych śladów. Zazwyczaj rolety wewnętrzne montowane są na śrubki, które umieszcza się w panelu mocującym. W takim wypadku koniecznie uważaj, aby nie doszło do uszkodzenia konstrukcji kasety. Kiedy uda Ci się bez szwanku odkręcić śrubki, umieść je w bezpiecznym miejscu, w którym pozostaną do ponownego montażu rolety.

okna dachowe z roletami Velux w salonie na poddaszu

Jak zdemontować roletę VELUX mocowaną na zaciski?

Zauważyłeś, że Twoje rolety wewnętrzne VELUX montowane są na wkręty i śruby? Może to oznaczać, że do ich założenia zostały wykorzystane zaciskane mocowania. Zasada ich działania przypomina imadło, dlatego jeśli chcesz zdemontować roletę, musisz odkręcić i zdjąć profil.

W jaki sposób zdjąć roletę, jeśli została zamontowana na taśmę dwustronną lub klej?

Rolety montowane na klej lub taśmę dwustronną, zupełnie inaczej, niż rolety wewnętrzne VELUX na haczykach, wykorzystuje się przy mniejszych oknach. Mechanizmy wykorzystywane w tym wypadku mało ważą, dzięki czemu zarówno klej, jak i taśma dwustronna są w stanie go utrzymać. Żeby taki mechanizm zdemontować, należy użyć trochę siły. W tym wypadku trzeba najpierw zwinąć roletę do kasety, a następnie oderwać jej mechanizm. Jeśli okaże się, że siła ludzkich mięśni jest niewystarczająca, koniecznie użyj benzyny ekstrakcyjnej albo rozpuszczalnika i delikatnym działaniu. Zaaplikuj kilka kropel pomiędzy kasetę, a ramę okna.

Może zdarzyć się, że działanie benzyny będzie nieskuteczne. Wówczas nie pozostaje nic innego, jak podważenie płytki lub haczyka za pomocą dłutka albo narzędzia, które ma płaską końcówkę. Kiedy uda Ci się oderwać roletę od ramy okna, pamiętaj o usunięciu resztek kleju albo taśmy klejącej z ramy okna.

biuro na poddaszu wyposażone w okno dachowe i rolety VELUX

Kiedy do demontażu rolety wewnętrznej do okien dachowych należy wezwać fachowca?

Choć demontaż rolet dachowych VELUX nie powinien przysporzyć wielu problemów, w niektórych sytuacjach konieczne będzie wezwanie wykwalifikowanego fachowca. Jeśli Twoje rolety są ciężkie i wykonane z wysokiej jakości materiałów, nie zastanawiaj się — wezwij specjalistę, który zdemontuje je bez żadnego uszczerbku dla okna i samych rolet. Fachowiec przyda się w domu także wtedy, kiedy nie jesteś pewien, w jaki sposób rolety zostały zamontowane do okna, a nie chcesz eksperymentować z samodzielnym demontażem. Trzeba przecież przyznać, że nie każdy ma umiejętności majsterkowicza. Jeśli nie czujesz się na siłach, aby demontować rolety samodzielnie, zatrudnij osobę, która zrobi to za Ciebie.

sypialnia z roletami zaciemniającymi VELUX

Podsumowanie

Choć cały artykuł poświęciliśmy odpowiedzi na pytanie jak zdemontować roletę VELUX, niektórzy nadal mogą bać się wykonać to zadanie samodzielnie. Należysz do tego grona? W takim razie zapoznaj się z filmem instruktażowym, który specjalnie dla Ciebie przygotował producent:

Przeczytaj także:

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2022
Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-27
Pozytywnie
2023-03-25
Ok
pixel