Jak zbudować dom energooszczędny?
Dom energooszczędny = skuteczna izolacja
Domy energooszczędne mają przewagę nad tradycyjnymi ze względu na ograniczenie strat ciepła, które ucieka przez przegrody zewnętrzne, takie jak ściany, podłogi, dach, czy okna i drzwi. Przyglądając się analizom nie sposób nie zauważyć, że najwięcej ciepła wydostaje się przez dach i podłogę — nawet do 35% oraz przez ściany — do 20%. Jak się okazuje jest to ponad połowa strat ciepła, które mogą pojawić się w budynku. Eksperci zgodnie twierdzą, że w związku z powyższym, kluczową kwestię odgrywa w tym wypadku dobrze dobrana izolacja termiczna. Prawidłowe docieplenie budynku jest gwarancją tego, że w chłodne dni, zimno nie będzie napływało do mieszkania, a także ciepło z niego uciekało. Aby mieć pewność, że tak będzie, należy skupić się na odpowiednim wyborze systemu dociepleń. Odpowiednio dobrany pozwoli uniknąć pojawienia się mostków termicznych, czyli miejsc, które zostały gorzej docieplone, niż pozostałe powierzchnie ścian, podłóg, czy dachu.
Budując dom energooszczędny, architekci do wykonania docieplenia rekomendują wykorzystanie wełny mineralnej, którą cechują bardzo dobre właściwości termoizolacyjne. Tutaj warto pochylić się nad wełną mineralną Rockwool, która nie tylko zatrzymuje wilgoć, ale także wykazuje się wysoką odpornością na rozwój grzybów i pleśni, a także na promieniowanie UV.
Szukając odpowiednich rozwiązań, dobrze jest pamiętać o tym, że najczyściej wykorzystywanym materiałem dociepleniowym jest nadal styropian — materiał wytrzymały, odporny na wilgoć, którego współczynnik przenikania ciepła, jak np. w przypadku styropianu Yetico wynosi 0,036 W/mK.
Okna i drzwi w domu energooszczędnym
Kolejnym z elementów, o którym nie można zapominać budując dom energooszczędny są drzwi i okna. W tym przypadku szczególną uwagę należy zwrócić na współczynnik przenikania ciepła. Musi być jak najniższy. Eksperci radzą, aby stosować produkty, gdzie wspomniany parametr będzie niższy niż 0,8 W/(m2⋅K). Jeżeli chodzi o materiał wykonania, zaleca się, aby stosować okna drewniane i z dodatkiem aluminium. Istnieją także produkty drewniano — poliuretanowe. Decydując się na drzwi, warto wybrać takie, które również wykonano z wyżej wymienionych materiałów. Wybierając okna i drzwi drewniane, trzeba mieć na uwadze, że będą wymagały regularnej konserwacji.
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.