Jak zasłonić okno dachowe?

2019-11-27
Jak zasłonić okno dachowe?

Poddasze to idealne miejsce na dodatkowe pomieszczenia w domu. Wielu ludzi adaptuje to miejsce na sypialnię, urokliwe gabinety, a nawet łazienki. Nie da się bowiem ukryć, że skosy, które często są tutaj nieuniknione, nadają wnętrzu przytulnego charakteru. Dodając do całości okna połaciowe, tworzy się nietuzinkowa przestrzeń użytkowa. Warto jednak, przy całej sympatii do poddasza, zwrócić szczególną uwagę na wspomniane źródło światła. Okna dachowe mają to do siebie, że nie można w nich zamontować zwykłej firanki lub zasłony. Jak zatem zadbać o prywatność, a także termoregulację pomieszczeń?

Szukając odpowiednich rozwiązań, warto mieć na uwadze, że nietypowa przestrzeń, będzie wymagała od użytkowników nietypowych rozwiązań. Dobrze jest o tym pamiętać przy wyborze odpowiednich zasłon okiennych, które sprawią, że nie tylko słońce nie będzie przedostawać się do pomieszczeń, ale także, szczególnie w lecie, temperatura będzie optymalna. Jeśli istnieją jeszcze inne aspekty, które będą miały wpływ na wybór zasłon okiennych, warto je wziąć pod uwagę przed dokonaniem ostatecznego wyboru. Jak zasłonić okno dachowe, aby mieć pewność, że użytkowanie poddasza nie będzie udręką? Mnogość produktów sprawia, że odpowiedź na nie nie jest prosta. A jeśli o nie chodzi, poniżej kilka propozycji.

okno dachowe

Pierwsza myśl to rolety

Szukając odpowiedniego rozwiązania, bez względu na to, czy chce się przysłonić okno dachowe, czy tradycyjne, pierwszą myślą są rolety. I słusznie. Jest to jedno z najczęściej stosowanych rozwiązań. Warto mieć na uwadze, że obecnie na rynku można spotkać rozmaite typy rolet, dzięki czemu każdy użytkownik może wybrać to, co akurat go interesuje. Do najczęściej wybieranych należą:

  • roleta tradycyjna - jej przewagą nad innymi jest nie tylko łatwy montaż, ale także atrakcyjna cena i mnogość kolorów do wyboru. Pozwala to stworzyć aranżację dopasowaną do reszty pomieszczenia;
  • roleta rzymska - pasuje do pomieszczeń niezwykle eleganckich - klasycznych lub w stylu prowansalskim. Takie rozwiązanie doskonale sprawdzi się w pomieszczeniach, w których ważne jest nie tylko osłonięcie okna, ale również to, aby roleta stała się ozdobą;
  • roleta zewnętrzna - to sposób dla osób, które zastanawiają się jak zasłonić okno dachowe od zewnątrz. Sposób ten jest droższy i trudniejszy w montażu, jednak nie niemożliwy. Co więcej, warto mieć na uwadze, że po opuszczeniu nie przepuszcza światła, jak również nie dopuszcza do nagrzewania się pomieszczenia. Zimą zaś niweluje straty ciepła.
  • plisy - jest to rodzaj rolet, który umożliwia zasłonięcie tylko fragmentu okna, zarówno od dołu, jak i od góry lub całą połać. Od tradycyjnych rolet różnią się tym, że nie posiadają kasety, a jedynie delikatne prowadnice, które sprawiają, że produkt jest niezwykle lekki i prawie niewidoczny. Materiał, z którego zostały wykonane plisy jest cieńszy, niż w tradycyjnych roletach, dzięki czemu delikatnie przepuszcza światło.

żaluzja

A jeśli nie rolety to co?

Osoby, które nie są przekonane do rolet, mogą skorzystać z innych rozwiązań, które doskonale sprawdzają się na poddaszu. Kolejnym z rozwiązań godnych uwagi są żaluzje. Choć wiele osób uważa je za niemodne i przestarzałe, jest to idealne rozwiązanie do domów i mieszkań. Obecne modele wyglądają niezwykle elegancko. Warto również mieć na uwadze, że są o wiele lepsze do czyszczenia, co powinno przekonać do nich alergików. Nie chłoną również wilgoci, dzięki czemu doskonale sprawdzą się w łazience.

Kolejnym z ciekawych produktów, które podbiły serca użytkowników, są specjalne markizy. Jak osłonić nimi okno dachowe? Cały system montuje się na zewnątrz. Sama markiza wykonana jest z wytrzymałej siateczki, co sprawia, że nie zaciemnia pomieszczenia, nie przepuszczając jednocześnie zbyt dużej ilości promieni słonecznych. Całość umieszczona jest w specjalnej kasecie, dzięki której produkt można dowolnie rozwijać i zwijać.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2019
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Rozumiem i akceptuję
pixel