t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak zamontować okno dachowe obrotowe?

2020-10-27
Jak zamontować okno dachowe obrotowe?

 

Przyglądając się obecnie tworzonym, nowoczesnym budynkom, a także tym, które poddawane są renowacji, nie sposób nie zauważyć, że w wielu z nich montowane są okna dachowe. Nic w tym dziwnego, ponieważ montaż okna obrotowego to jedno z najlepszych rozwiązań. Produkt ten daje bowiem nie tylko dużo światła naturalnego, ale także jest przyjemny w użytkowaniu. Jak zamontować takie okno dachowe? Czy zrobić to samodzielnie, czy powierzyć to zadania profesjonalistom?

 


Z artykułu dowiesz się:
“okno

Choć wiele osób zastanawia się nad tym jak bezpiecznie przymocować okno dachowe obrotowe do elewacji, warto pamiętać o tym, że tego rodzaju produkty instaluje się, jak sama nazwa wskazuje, w połaci dachu. Aby mieć pewność, że tego rodzaju okno sprawdzi się w 100%, należy przestrzegać określonych procedur montażu. O czym mowa? Na to pytanie szczegółowo odpowiadamy w dzisiejszym wpisie.

Jakich zasad przestrzegać montując okna dachowe obrotowe?

Pierwszą i fundamentalną zasadą jest to, że montaż okna dachowego obrotowego powinien odbywać się zgodnie z konstrukcją dachu, a także wytycznymi, jakie montażystom przekazał producent okna.

Decydując się na instalację okna dachowego obrotowego, należy zwrócić uwagę na miejsce, w którym ma być finalnie zamontowane okno. Większość okien dachowych, w tym również modele obrotowe montuje się na łatach. Okna tego typu posiadają specjalne kątowniki montażowe, które ułatwiają instalację produktu. Znajdują się one w dolnej i górnej części ościeżnicy. Czasami jednak trzeba zamontować okna dachowe na krokwiach. Choć jest to rozwiązanie rzadkie, producenci przewidzieli także taki scenariusz, w związku z czym na rynku można spotkać okna dachowe obrotowe, które wyposażono w kątowniki boczne.

“okno

Kolejną zasadą, o której nie można zapomnieć jest zachowanie odpowiedniego odstępu między oknem a pokryciem dachu. Montując okno na zwykłej dachówce, należy pozostawić pod nim odstęp między 8 a 12 cm oraz 9 do 13 cm, jeżeli instalacja okna dachowego przebiega w pokryciu dachowym wysokoprofilowym. Ważne są również odstępy nad oknem — między 6 a 15 cm oraz po bokach — 3 do 6 cm.

Jak prawidłowo zamontować okno dachowe obrotowe?

Prawidłowy montaż obrotowego okna dachowego rozpoczyna się od przygotowania otworu okiennego. Aby stworzyć dobrą wnękę, należy stosować się do wymogów, jakie stawia producent obrotowego okna dachowego względem wybranego modelu. By powstał otwór, należy najpierw przeciąć folię dachową oraz zdjąć pokrycie dachu. Jeżeli będzie to konieczne, należy także usunąć określoną część łat.

Kolejnym etapem, jakiego nie można pominąć jest wstępny montaż. Na ościeżnicy okna przykręca się wspomniane wyżej kątowniki montażowe. Warto w tym momencie oznaczyć także głębokość okna, która powinna być równą górnej powierzchni łatwy umiejscowionej w dachu.

“okno

Kiedy zostaną przykręcone kątowniki, można przystąpić do poziomowania łat. Po uzyskaniu poziomu należy je przymocować do konstrukcji dachowej. Teraz przyszedł czas na wykonanie termoizolacji okna, w górnej i dolnej ościeżnicy umieszcza się wełnę mineralną. Po uszczelnieniu tego elementu montujemy go w przygotowanym wcześniej otworze okiennym.

Czwartym punktem montażu okna jest przykręcenie dolnych kątowników, a także wstawienie obrotowego skrzydła. To działanie pozwoli sprawdzić prawidłowość wyprofilowania otworu okiennego. Jeżeli za pierwszym razem profilowanie zostało źle wykonane, można je w tym momencie poprawić. Jeśli natomiast okno jest dobrze wyprofilowane, można wyjąć skrzydło i przytwierdzić górne kątowniki.

Przedostatnim, bardzo ważnym krokiem jest nałożenie na całość ościeżnicy termoizolacji, a następnie zamontowanie kołnierza uszczelniającego. Całość operacji zaczynamy od dołu okna, przechodząc przez boczne elementy, a kończąc na górze, gdzie montuje się kołnierz oraz górną część kołnierza.

“okno

Ostatnim etapem montażu okna dachowego obrotowego VELUX jest ponowna instalacja pokrycia dachowego, które umiejscowione jest wokół okna, a które zostało usunięte przed montażem. Następnie ponownie wkładamy skrzydło i sprawdzamy, czy wszystkie mechanizmy działają prawidłowo.

Jakich narzędzi należy użyć, aby prawidłowo zamontować okno dachowe obrotowe?

Aby instalacja obrotowego okna dachowego przebiegała bez żadnych problemów powinieneś zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia, które znacznie ułatwią Ci pracę. Jakie klucze i wkrętaki oraz inne przybory przydadzą Ci się kiedy okno dachowe obrotowe będzie instalowane w dachu? Podpowiadamy poniżej:

  • pas monterski — jest to pas, który pozwoli monterowi zawsze mieć pod ręką wszystkie potrzebne narzędzia;
  • zwijana miarka, kątownik, poziomica (tradycyjna lub laserowa) - te przyrządy pomogą Ci w prawidłowym wymiarowaniu wykonanego otworu okiennego;
  • piła, którą jeśli to będzie konieczne, zostanie usunięta część krokwi;
  • wiertarka/wkrętarka i wiertła do drewna — przyda się podczas wkręcania kątowników utrzymujących okno dachowe na łatach.

Pamiętaj, aby zawsze używać profesjonalnego sprzętu. Tylko wtedy możesz mieć pewność, że montaż okna przebiegnie bez żadnych komplikacji.

Jeśli natomiast zatrudniasz fachowców, zwróć uwagę, czy mają swoje narzędzia. Jeśli przyjadą nieprzygotowani, powinna zapalić się czerwona lampka w głowie.

“okno

Montaż okna dachowego obrotowego nie musi być trudny

Jeżeli decydujesz się na montaż okna dachowego obrotowego, które jest standardowym modelem, pamiętaj, że dobrze rozplanowane kroki nie sprawią Ci trudności. Musisz jednak pamiętać o tym, aby być niezwykle dokładnym. Co więcej, dobrze jeśli posiadasz doświadczenie i niezbędną wiedzę w tym zakresie. Jeśli obawiasz się samodzielnego montażu, skontaktuj się ze specjalistami renowa24.pl, którzy z pewnością pomogą Ci znaleźć nie tylko idealne okna dachowe, ale także wykwalifikowanego dekarza.


Aneta Wojtczak

Aneta Wojtczak

Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Od 2018 roku właścicielka firmy Wojtczak Marketing Aneta Wojtczak, która działa głównie w dwóch obszarach: szeroko pojęty copywriting (również SEO) oraz wirtualna asystentka. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować.

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2020

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-04-02
Bardzo dobra.
2023-03-17
Wszytko ok
pixel