Darmowa dostawa od 2 000,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak zabezpieczyć pomieszczenie przed zawilgoceniem?

2020-02-07
Jak zabezpieczyć pomieszczenie przed zawilgoceniem?

Wilgoć jest wrogiem każdego powstałego budynku. Jest uciążliwa szczególnie w łazienkach i kuchniach, o czym z pewnością wie każda pani domu. Jak ustrzec się przed nią i mieć pewność, że nie tylko nie dojdzie do przecieków, ale również do powstania grzyba i pleśni? Czy wystarczy prawidłowe wykonawstwo i odpowiednia eksploatacja poszczególnych pomieszczeń, które są najbardziej narażone na pojawienie się wilgoci? Okazuje się, że nie zawsze. Jak zatem zabezpieczyć pomieszczenia przed wilgocią?

Właściciele budynków, którzy podczas realizacji projektu zadbali o to, aby był on odpowiednio ogrzany, a także wentylowany, nie muszą bać się tego, że po pewnym czasie na ścianach pojawi się grzyb, a w pomieszczeniach będzie czuć brzydką woń wilgoci. Nieczęsto jednak zdarza się, że inwestorzy indywidualni dbają o powyższe. Wielka szkoda, ponieważ w czasie eksploatacji budynku będą musieli borykać się ze wspomnianymi wyżej problemami. Chyba że zastosują odpowiednie zabezpieczenia, które uchronią np. kuchnię i łazienkę przed wilgocią. Jednak nie tylko o nich należy pamiętać. Okazuje się, że obiektowi grozić może także wilgoć przedostająca się z gruntu, rynien lub pokrycia dachowego. Mając to na uwadze, należy zastanowić się, jakich materiałów użyć, aby uniknąć pojawiania się niechcianych skutków nieszczelności.
izolacja przeciwwodna, izloacja, izolacja fundamentów

Odpowiedni dobór izolacji to połowa sukcesu

Szukając odpowiednich rozwiązań, które ochronią nie tylko poszczególne pomieszczenia, ale również cały budynek przed zawilgoceniem, warto mieć na uwadze, że tylko prawidłowy dobór materiałów pozwoli odnieść sukces na tym polu.

Aby uniknąć konieczności osuszania budynków i wykonywania kolejnej izolacji pionowej i poziomej, już na etapie budowy budynku, należy wybrać materiały chroniące dom i poszczególne jego pomieszczenia przed pojawieniem się wilgoci. Należą do nich:

  1. masy bitumiczne — wykorzystuje się je zarówno podczas tworzenia izolacji pionowej, jak i poziomej. Na rynku można spotkać produkty o konsystencji płynnej i półpłynnej. Wspomniane produkty charakteryzują się dużym oporem dyfuzyjnym i odpornością na złe warunki atmosferyczne.
  2. folia hydroizolacyjna — doskonale sprawdzają się zarówno podczas wykonania izolacji pionowej, jak i poziomej. Płynna konsystencja produktu sprawia, że folia jest prosta w zastosowaniu. Doskonale sprawdza się w łazienkach i kuchniach, jako przepona przeciwwilgociowa.
  3. izolacja przeciwwodna, izloacja, izolacja fundamentów

  4. papa — choć wielu może kojarzyć się jako jedno z rodzajów pokryć dachowych, okazuje się, że jest również doskonałym materiałem hydroizolacyjnym. Nowoczesne produkty są nie tylko elastyczne, ale również odporne na starzenie, dzięki czemu można mówić o lepszych właściwościach izolacyjnych. Można z powodzeniem wykorzystywać je jako hydroizolację pionową, jak i poziomą.
  5. izolacja przeciwwodna, izloacja, izolacja fundamentów

  6. specjalistyczne mineralne mieszanki posiadające właściwości hydroizolacyjne — są to specjalne zaprawy, w skład których wchodzą cement oraz dokładnie wyselekcjonowane kruszywo mineralne i żywice modyfikowane. Na rynku można spotkać zarówno produkty jedno-, jak i dwuskładnikowe. Tego rodzaju izolację stosuje się na cokołach budynków, gdzie często dochodzi do rozprysku wody deszczowej.
  7. beton wodoszczelny — produkt, który nie należy do najtańszych, jednak należy mieć na uwadze, że inwestorzy, którzy zdecydują się na jego zastosowanie, nie będą musieli inwestować w inne warstwy i produkty hydroizolacyjne.
Aneta Wojtczak

Aneta Wojtczak

Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Od 2018 roku właścicielka firmy Wojtczak Marketing Aneta Wojtczak, która działa głównie w dwóch obszarach: szeroko pojęty copywriting (również SEO) oraz wirtualna asystentka. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować.

Udostępnij
Pokaż więcej wpisów z Luty 2020

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-04-02
Bardzo dobra.
2023-04-01
Wszystko, według ustaleń. Jedynie lekkie uszkodzenie przesyłki co nie miało wpływu na funkcjonowanie okna
pixel