Kup okno dachowe Velux i odbierz MARKIZĘ ZA 1 ZŁ! Skorzystaj już teraz!

t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak wyglądają remonty w Polsce — raport

2019-12-19
Jak wyglądają remonty w Polsce — raport

Choć można by powiedzieć, że okres remontowy to czas na przełomie wiosny i lata, nie da się ukryć, że Polacy poprawiają wygląd swoich mieszkań przez cały rok. Pokazuje to raport, który w przedstawia Flixy.pl. Jeszcze w 2018 roku aż 75% rodaków zadeklarowało, że będzie w swoich domach przeprowadzać większe i mniejsze renowacje. Czy im się udało i jak wyglądają statystki z tego roku?

Przyglądając się badaniom, które wykonane zostały przez Centrum Badań i Analiz Rynku ASM dla firmy ROCKWOOL, nie da się nie odnieść wrażenia, że Polacy lubią remontować. Okazuje się, że co trzeci w tym roku wykonał mniejszy lub większy remont. Najwięcej osób, bo aż 16,1% zdecydowało się na gruntowne zmiany w domach i mieszkaniach. Nieco ponad 13% całkowicie przekształca swoje mieszkania, a niespełna 5% jest w momencie budowy wymarzonego domu.

Co na temat remontów mówi GUS?

Przyglądając się statystykom GUS-u, należy podkreślić, że większość domów, które poddawane są remontom to stare budownictwo, które albo jest w złym stanie technicznym albo nie odpowiada użytkownikom, którzy odziedziczyli budynek po przodkach. Statystyki jasno określają, że aż 72% z istniejących w Polsce budynków (do badań wzięto pod uwagę 5 milionów obiektów) to domy lub mieszkania, które mają około 30 lat.

raport, remonty, Polska

Najwięcej starych budynków powstało między 1918 a 1944 rokiem - 14,3% na wsiach i 15,1% oraz po II wojnie światowej — między na przestrzeni lat 1945 - 1970 - 27,2% na wsi oraz 20,5% w miastach. W latach 2003 do 2011 powstało znacznie mniej budynków, bo jedynie 8,8% na wsiach oraz 10,4% w miastach. Kolejny raport, jaki opublikował GUS mówi, że ponad 60% istniejących mieszkań wymaga napraw, a 10% potrzebuje generalnego remontu.

raport, remonty, Polska

Co powoduje, że Polacy decydują się na remont?

Biorąc pod uwagę wyżej przedstawione wyniki, warto zastanowić się nad tym, dlaczego Polacy decydują się na remont? Jednym z powodów jest z pewnością nacisk, jaki kładzie się na nowoczesne systemy, które pozwalają zmniejszyć zużycie energii i ciepła. Działania te mają również na celu oszczędność na rachunkach za prąd i ogrzewanie.

Rozwiązania energooszczędne i ekologiczne są normą w nowym budownictwie. Niestety stare budownictwo wykazuje wiele braków. Kilkadziesiąt lat temu nikt bowiem nie myślał o tym, aby ocieplać domy, co oznacza, że starsze budynki pochłaniają nawet d 70% wytwarzanej energii. Nic zatem dziwnego, że wiele osób decyduje się na docieplenie ścian i dachów, wymianę okien, a także wyeliminowanie mostków termicznych. Nie da się ukryć, że generalny remont starego domu jest s tanie poprawić komfort życia mieszkających w nim osób.

Analiza danych z badania, jakie dla firmy ROCKWOOL przeprowadziło Centrum Badań i Analiz Rynku ASM, pokazuje, że w 2019 roku Polacy postawili nie tylko na zmianę funkcjonalności budynków, ale również na wykorzystanie ekologicznych rozwiązań, która związana jest z poprawę jakości życia. Warto zatem mieć na uwadze, że Polacy nie boją się stylistycznych metamorfoz, jak i generalnych remontów.
Aneta Wojtczak

Aneta Wojtczak

Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Od 2018 roku właścicielka firmy Wojtczak Marketing Aneta Wojtczak, która działa głównie w dwóch obszarach: szeroko pojęty copywriting (również SEO) oraz wirtualna asystentka. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować.

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2019
Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-31
Szybko sprawnie i profesjonalnie
2023-03-17
Wszytko ok
pixel