t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak usytuować okna na poddaszu, by odpowiednio doświetlić przestrzeń?

2020-01-17
Jak usytuować okna na poddaszu, by odpowiednio doświetlić przestrzeń?

Inwestorzy, którzy decydują się na wykorzystanie przestrzeni na poddaszu i stworzenie na nim przestrzeni użytkowej, szukają rozwiązań, które pozwolą im prawidłowo doświetlić wspomnianą przestrzeń. Najlepszym rozwiązaniem będą z pewnością okna dachowe. Przy ich montażu należy pamiętać o prawidłowym projekcie, który sprawi, że każde, nawet najdalej oddalone od nich miejsce, będzie dobrze oświetlone. Dzięki temu zwykły strych stanie się centrum rodzinnych spotkań, lub idealnym miejscem do pracy lub wypoczynku. O czym zatem należy pamiętać, aby prawidłowo usytuować okna?

Okna dachowe to jeden z najlepszych sposobów na to, aby dobrze doświetlić poddasze. Warto jednak pamiętać o tym, aby prawidłowo je rozmieścić. Wówczas nie tylko w każdym zakątku będzie widno, ale także poprawi się znacznie bilans energetyczny budynku. Nie wiedząc jak prawidłowo rozmieścić okna na poddaszu, warto zatrudnić eksperta, który pomoże inwestorowi z wykonaniem tego zadania.

poddasze, okna, doświetlenie

Liczba okien dachowych ma ogromne znaczenie

Zapewne niewiele osób zdaje sobie sprawę, że okna dachowe doświetlają pomieszczenia znacznie lepiej, niż tradycyjne okna pionowe. Mowa tutaj o poziomie nawet 20%. Wszystko za sprawą konta zamontowania okna, przez które wpada znacznie więcej światła i jest ono dostępne przez dłuższy czas. Jest to niezwykle ważne dla osób, które nie tylko lubią naturalne światło, ale także cenią sobie oszczędności, a także idealnie oświetlone miejsce do pracy. Aby mieć pewność, że przy biurku nigdy nie będzie ciemno, warto zamontować więcej niż jedno okno dachowe. Zainstalowanie większej ilości tego typu produktów nie tylko pozwoli prawidłowo doświetlić pokój, ale stworzy również ciekawą aranżacyjnie przeszkloną przestrzeń.

Osoby, które lubią konkrety, muszą wiedzieć, że przyjęto, iż aby pokój na poddaszu był dobrze doświetlony, na 8 m2 powierzchni przypada 1 m2 okna dachowego. Obrazując tę zasadę — mając poddasze o powierzchni 16 m2 należy na nim umieścić okna o łącznej powierzchni 2 m2.

okna, doświetlenie

Wysokość, na jakiej powinny znajdować się okna dachowe

Wiedząc już, jaką powierzchnię dachu powinny zająć okna dachowe, należy zastanowić się, na jakiej wysokości je zamontować, aby móc z nich komfortowo korzystać i dodatkowo uzyskać prawidłowe doświetlenie przestrzeni. Tak naprawdę nie ma określonych wartości, które powinno się stosować. Warto mieć na uwadze, że im wyżej posadowione okno, tym bardziej doświetla pomieszczenie. Należy jednak brać pod uwagę fakt, aby można było je bezproblemowo obsługiwać, tj. otwierać, myć, konserwować itp. Eksperci przyjmują zatem, że dolna krawędź okna dachowego, w zależności od tego, jak będzie się otwierało, znajdowała się na wysokości od 80 do 150 cm. A jeśli chodzi o sposób otwierania chodzi, należy wziąć pod uwagę szereg aspektów, do których należą m.in.: posiadanie dzieci i zapewnienie im bezpieczeństwa lub wzrost domowników. W tym wypadku należy przeanalizować wszystkie „za” i „przeciw” i dokonać odpowiedniego wyboru.

Dobrze jest pomyśleć także o tym, aby tak zamontować okna, by każda osoba przebywająca na poddaszu miała kontakt wzrokowy z otoczeniem. W tym wypadku przyjmuje się zasadę, że osoba dorosła powinna z pozycji siedzącej widzieć co dzieje się z otoczeniem znajdującym się na zewnątrz.

poddasze doświetlenie

Długość okna kolejną wytyczną, o której nie można zapominać

Znając już liczbę okien, a także wysokość montażu i prawidłowy rozkład, chcąc prawidłowo doświetlić poddasze, inwestor musi zastanowić się nad kolejną kwestią. Mowa tutaj o długości okna. Tutaj należy wziąć pod uwagę nie tylko względy estetyczne, ale także spadek dachu. Okazuje się, że im większy, tym okna powinny być dłuższe. Przyjmuje się jednak, że najlepszym rozwiązaniem będzie, kiedy górna krawędź okna będzie znajdowała się na wysokości od 2 do 2,2 m. Wówczas będzie można uzyskać optymalne doświetlenie poddasza.

poddasze, okna, doświetlenie

Stosując się do powyższych wskazówek, każdy właściciel domu z poddaszem z pewnością prawidłowo zamontuje okna dachowe, a tym samym dobrze doświetli poddasze użytkowe, dzięki czemu będzie mógł korzystać z niego z nieukrywaną przyjemnością.Aneta Wojtczak

Aneta Wojtczak

Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Od 2018 roku właścicielka firmy Wojtczak Marketing Aneta Wojtczak, która działa głównie w dwóch obszarach: szeroko pojęty copywriting (również SEO) oraz wirtualna asystentka. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować.

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2020

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-04-02
Bardzo dobra.
2023-03-31
Szybko sprawnie i profesjonalnie
pixel