t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak układać styropian fundamentowy

2020-01-27
Jak układać styropian fundamentowy
Zarówno wybór jak i montaż styropianu fundamentowego mają kluczowe znaczenie, jeśli chodzi o komfort, wygodę oraz bezpieczeństwo użytkowania danego obiektu. Termoizolacja zlokalizowana bezpośrednio pod ziemią narażona jest bowiem na działanie wielu negatywnych czynników – począwszy od wilgoci, poprzez parcie ziemi i korozję biologiczną, a skończywszy na szeroko pojętych opadach atmosferycznych. Odpowiednio dobrany produkt ochroni nasz dom przed stratą ciepła, pleśnią, a także rozwojem mikroorganizmów.

Wybieramy styropian fundamentowy – na co zwrócić uwagę

Osadzona pod budynkiem termoizolacja winna spełniać szereg wymogów.
  • W przypadku ścian fundamentowych najlepiej sprawdzi się rozwiązanie wodoodporne. Prawidłowo zamontowane zapewni nam odpowiednie właściwości izolacyjne, niezależnie od poziomu wilgoci w gruncie.
    styropian aqua


  • Podłoga na gruncie wymaga zastosowania specjalnej termoizolacji charakteryzującej się zwiększoną wytrzymałością.


  • styropian


  • Jeśli chodzi o płytę fundamentową, tutaj zakup termoizolacji warunkowany jest m.in. wytycznymi projektanta samej płyty. Styropian ten winien być zarówno wodoodporny jak i wytrzymały.

Montaż styropianu fundamentowego do ścian fundamentowych

Prawidłowy montaż izolacji termicznej warunkuje trwałą ochronę cieplną wszystkich części budynku osadzonych bezpośrednio w gruncie. Ta natomiast przekłada się na realne oszczędności. Współczesne projekty domów uwzględniają kwestie dotyczące ocieplenia szeroko pojętych fundamentów. Odpowiednio dobrane płyty styropianowe mocuje się bezpośrednio do ściany przy pomocy kleju poliuretanowego. Wiązanie materiałów nie trwa dłużej aniżeli kilkanaście minut. Nadmienić należy, iż opisywany wyżej montaż powinien zostać poprzedzony zabezpieczeniem ścian dodatkową izolacją przeciwwodną (dopuszczoną do kontaktu ze styropianem fundamentowym). Doskonale sprawdzi się tutaj masa bitumiczna. Ewentualne szczeliny pomiędzy płytami styropianu należy wypełnić pianą. Dopiero po przyklejeniu styropianu możemy przejść do kolejnych prac – kolejno obłożenia ścian wybraną folią i obsypania otoczenia fundamentów gruntem.

Montaż styropianu fundamentowego pod podłogę na gruncie

Styropian fundamentowy pod podłogę na gruncie układa się bezpośrednio na betonowym podkładzie. W tym przypadku również niezbędna jest odpowiednia izolacja przeciwwilgociowa, chociaż nie tak wygórowana jak w przypadku ścian bądź płyt fundamentowych. W zależności od naszych potrzeb możemy wybrać izolację typu podłoga lub dach. Przyjęło się, iż styropian fundamentowy pod podłogę na gruncie układa się w dwóch warstwach: dedykowanej pod instalacje oraz jednorodnej. Prace montażowe zaczyna się zazwyczaj od narożnika zaś kolejne rzędy montuje „na mijankę”. Druga warstwa styropianu doklejana jest do pierwszej, zaś całość dodatkowo zabezpieczana jest folią budowlaną. Dopiero w następnej kolejności możemy przejść do dalszych prac tj. wylewki.


Aneta Wojtczak

Aneta Wojtczak

Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Od 2018 roku właścicielka firmy Wojtczak Marketing Aneta Wojtczak, która działa głównie w dwóch obszarach: szeroko pojęty copywriting (również SEO) oraz wirtualna asystentka. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować.

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2020

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-27
Bardzo miła obsługa i szybka realizacja zamówienia.
2023-03-17
Wszytko ok
pixel