Darmowa dostawa od 2 000,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak rozmieścić okna dachowe VELUX względem stron świata?

2020-11-09
Jak rozmieścić okna dachowe VELUX względem stron świata?


Prawidłowe doświetlenie poddasza powinno być jednym z najważniejszych aspektów, na który właściciel domu musi zwrócić uwagę wykańczając tę przestrzeń. Zbyt mała ilość światła, która dociera do pomieszczeń sprawia, że nie sprzyjają one odpoczynkowi, nauce, czy pracy. Dlatego też już na etapie projektowania domu lub renowacji poddasza warto zaplanować rozmieszczenie okien dachowych. Na co zwrócić szczególną uwagę? Dlaczego strony świata mogą mieć wpływ na doświetlenie przestrzeni?
Z artykułu dowiesz się:


“okna

Jeżeli chcemy, aby poddasze mieszkalne w 100% służyło domownikom, należy odpowiednio rozmieścić okna dachowe. To zadanie jest kluczowe nie tylko dla odpowiedniego doświetlenia poszczególnych pomieszczeń, ale także dla bilansu energetycznego budynku, czy prawidłowego dopływu świeżego powietrza.

Chcąc stworzyć optymalne warunki nie można także zapominać o liczbie i wielkości okien. Istotna będzie także wysokość montażu okna na poddaszu. Aby przeszklenie było zgodne z przepisami, musi być minimum ⅛ powierzchni podłogi. Jak zatem rozmieścić okna, aby cieszyć się jasnym wnętrzem?

Jak optymalnie rozmieścić okna dachowe?

Kiedy chcesz zamontować okna dachowe musisz pamiętać o tym, że im większa powierzchnia poddasza, tym większe powinny być przeszklenia. I nie chodzi tutaj o to, aby zamontować jedno, duże okno dachowe, ale o to, aby produkty dostępne na rynku rozmieścić prawidłowo. Działanie to pozwoli nie tylko na komfortowe korzystanie z poddasza, ale przede wszystkim na spełnienie wymogów formalnych.

“okna

Jeżeli chcesz, aby na Twoje poddasze docierało naprawdę dużo światła, zamontuj kilka okien obok siebie. Możesz to zrobić w pionie lub w poziomie. Co ciekawe — tego rodzaju instalacja mniejszych okien sprawi, że będziesz mógł cieszyć się większą ilością światła, niż gdybyś zamontował jedno okno o tej samej powierzchni szyby. Na jakie okna możesz się zdecydować? Firma VELUX ma dla Ciebie dwie ciekawe propozycje:

  • okna dachowe KOMBI (montowane w zestawach) - jest to produkt, który pozwoli Ci, jak zostało wspomniane wyżej, połączyć okna w jedną całość w układzie pionowym lub poziomym. Dzięki takiemu rozmieszczeniu okien możesz liczyć na optyczne powiększenie wnętrza oraz doprowadzenie większej ilości świeżego powietrza i promieni słonecznych.
  • okno dachowe wyposażone w dolny element doświetlający — jest to rozwiązanie, które będzie odpowiadało osobom chcącym uatrakcyjnić poddasze wizualnie, a jednocześnie przedłużyć okno w dół. Można je stosować zarówno wtedy, kiedy poddasze posiada lub nie posiada ścianki kolankowej.

Wybierając odpowiednie okna dachowe, zwróć uwagę także na wysokość ich montażu. Od tego bowiem będzie zależał m.in. sposób ich otwierania. Produkt powinien być zamontowany w sposób, który zapewni użytkownikom swobodny dostęp do panoramy za oknem. Tutaj warto skupić się na dwóch rozwiązaniach oferowanych przez VELUX — okna z dolnym lub górnym otwieraniem. Decydując się na dolne otwieranie — montaż powinien odbywać się na wysokości 130 - 150 cm, natomiast jeżeli wybierzesz okna z górnym otwieraniem — ościeżnica powinna być zamontowana na wysokości 80 - 130 cm.Tylko wtedy możesz mieć pewność, że będziesz miał swobodny dostęp do klamki.

“okna

Strony świata a rozmieszczenie okien dachowych

Prawidłowe rozmieszczenie okien dachowych ma ogromny wpływ na bilans energetyczny budynku. Nie da się ukryć, że im bardziej będziesz korzystał z promieni słonecznych, tym mniej zużyjesz energii cieplnej do ogrzania budynku. Dlatego też warto okna dachowe rozplanować tak, aby jak najdłużej wnętrza mogły być ogrzewane słońcem. Nie ulega zatem wątpliwości, że umieszczenie okien dachowych na południowej stronie dachu sprawi, że otworzysz dom na dostęp do naturalnego światła i ciepła, jakie dają promienie słoneczne, a tym samym wpłyniesz pozytywnie na bilans energetyczny budynku.

Jeżeli chcesz zamontować okna dachowe na północnej stronie dachu, pamiętaj, że będzie tam docierać jedynie delikatne rozproszone światło. Musisz zatem liczyć się z większymi stratami ciepła, bo promieni słonecznych będzie znacznie mniej. VELUX ma jednak rozwiązanie, które powinno Cię zadowolić. Są to okna dachowe energooszczędne, którym zapewniono najniższy współczynnik przenikania ciepła Uw [W/m2K)]. VELUX oferuje swoim klientom zarówno energooszczędne, jak i superenergooszczędne okna dachowe z pakietami 3-szybowymi.

“okna

Decydując się na powyższy produkt nie trzeba obawiać się, że latem na poddaszu będzie duszno. Wystarczy wyposażyć okna w odpowiednie akcesoria takie jak markizy, czy rolety VELUX, które skutecznie będą chroniły przestrzeń przed nadmiernym nasłonecznieniem, a tym samym nagrzewaniem się. Możesz także wybrać rolety zewnętrzne, które idealnie wpasują się w każde warunki atmosferyczne — latem będą chronić poddasze przed przegrzaniem, a zimą poprawią izolacyjność termiczną okna i poddasza. Jak zatem widać — VELUX pomyślał o wszystkim.Okna dachowe Velux - sprawdź więcej informcji

Buduj i remontuj razem z nami!

logo renowa24.pl

Autor: Aneta Wojtczak

Udostępnij
Pokaż więcej wpisów z Listopad 2020

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.49 / 5.00 185 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2021-12-10
Wszystko jak trzeba
2021-12-02
Polecam sprzedajacego w 100%
pixel