Darmowa dostawa od 2 000,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak rozjaśnić farbę lateksową?

2021-07-20
Jak rozjaśnić farbę lateksową?

  

Rozjaśnianie farby nie należy do najtrudniejszych zadań. Niemniej jednak warto zapoznać się z różnymi technikami, aby nie zaszkodzić jakości nakładanej farby, ponieważ jeśli źle się do tego zabierzemy, może ona stracić swoje właściwości, a tego raczej nikt by nie chciał. Niektórzy producenci farb lateksowych są całkowicie negatywne nastawieni do jednej z technik, np. mieszania ze sobą farb, jednak czasem, aby uzyskać idealny dla siebie odcień, trzeba podjąć decyzję, która pozwoli osiągnąć oczekiwany efekt. Sprawdźmy więc, jakie techniki można wykorzystać, aby rozjaśnić farbę lateksową.

  


Z artykułu dowiesz się:

 1. jak rozjaśnić farbę lateksową
 2. czy rozcieńczanie farby lateksowej jest konieczne
 3. jakie są zalety rozcieńczania farby lateksowej
 4. jakie są wady rozcieńczania farby lateksowej
 5. jak rozcieńczyć farbę lateksową


farby, farby lateksowe, rozcieńczanie farb lateksowych, rozjaśnianie farb lateksowych

Rozjaśnianie farby lateksowej – jak to zrobić?

Z racji tego, że farby lateksowe są wodorozcieńczalne, do ich rozjaśnienia możesz użyć wody. Jednakże pamiętaj, że zawsze powinno się postępować zgodnie z zaleceniami producenta, inaczej farba lateksowa może stracić swoje właściwości. W niektórych przypadkach dobrym rozwiązaniem jest połączenie jaśniejszej farby, np. białej z kolorem, który zakupiliśmy. Wówczas kolor z pewnością będzie jaśniejszy. Należy jednak pamiętać, żeby mieszać te same rodzaje farb. Więc jeśli chcesz rozjaśnić farbę lateksową, to użyj tego samego rodzaju do jej rozjaśnienia.

Innym rozwiązaniem, które również jest często stosowane, to dodanie odpowiedniego barwnika do farby lateksowej, aby ją rozjaśnić. Najpierw jednak należy sprawdzić na małej ilości farby, czy przypadkiem dodanie do niej barwnika nie powoduje powstawania kożucha lub nieestetycznych grudek. Jeżeli podejmiesz decyzję o rozjaśnieniu farby lateksowej pamiętaj, aby rozjaśnić taką jej ilość, która wystarczy do pomalowania wszystkich pomieszczeń. Ciężko jest bowiem później uzyskać taki sam kolor przy ponownym jej rozrabianiu. Pamiętaj również, że na wyschnięta farba zawsze jest jaśniejsza od tej, która akurat znajduje się w wiadrze.

Czy rozcieńczanie farby lateksowej jest konieczne?

Wiele farb lateksowych dostępnych na rynku jest przygotowana do malowania od razu po otwarciu wiaderka. Jeśli wydaje Ci się, że farba, którą właśnie otworzyłeś nie ma takiej konsystencji jaką powinna mieć, najpierw rozmieszaj ją i wówczas podejmij odpowiednią decyzję.

Rozcieńczanie farby lateksowej ma sens, jeśli chcemy nałożyć pierwszą powłokę podkładową, na którą chcemy nanieść kolejną warstwę produktu. Pozwala to na zaoszczędzenie kosztów malowania oraz ułatwia aplikację farby.

Zalety rozcieńczania farby lateksowej

farby, farby lateksowe, rozcieńczanie farb lateksowych, rozjaśnianie farb lateksowych

 • łatwiej aplikuje się farbę o rzadszej konsystencji,
 • oszczędność materiałów, która jest bardzo widoczna podczas malowania dużych powierzchni,
 • objętość produktu pozwala na pomalowanie większych metraży.

Wady rozcieńczania farby lateksowej

 • jeśli farba będzie za rzadka, wówczas może dojść do powstawania nieestetycznych smug,
 • powłoka malarska może nie być aż tak trwała,
 • jeżeli farba zostanie rozcieńczona zbyt dużą ilością wody, wówczas może stracić swoje właściwości,
 • cieńsza warstwa produktu, może być objęta ryzykiem prześwitów.

Jak rozcieńczyć farbę lateksową?

farby, farby lateksowe, rozcieńczanie farb lateksowych, rozjaśnianie farb lateksowych

Najczęściej do rozcieńczania farby lateksowej używa się wody pitnej. Taka informacja, jaka ilość wody powinna być wówczas brana pod uwagę, powinna znajdować się na karcie technicznej produktu. Niektórzy producenci nie zalecają rozcieńczania swoich farb, ale jeśli uważasz, że kolor który wybrałeś jest za ciemny, wówczas możesz spróbować dolać trochę więcej wody. Pamiętaj jednak aby nie przesadzić, aby nie doszło do utraty właściwości rozjaśnianej farby.

Pamiętaj, że zawsze możesz udać się do miejsca, w którym znajduje się mieszalnik farb, aby mieć pewność, że wybrana przez Ciebie farba będzie miała taki odcień, o jaki faktycznie Ci chodziło. Wystarczy tylko, że wybierzesz produkt bazowy i odcień ze wzornika. Dodatkowo korzystając z tej opcji, wybierasz daną pojemność, która będzie dla Ciebie wystarczająca. Jeśli zdecydujesz się na skorzystanie z mieszalnika, nie będziesz musiał martwić się o to, że farba nie będzie miała takiego odcienia, o jaki zawsze Ci chodziło.

Jak usunąć farbę lateksową z drewna

Farba lateksowa czy satynowa

 Zainteresowany farbami od najlepszych polskich producentów? Kliknij i zobacz ich bogatą ofertę na renowa24.pl:

Oferta farb na renowa24.pl

Buduj i remontuj razem z nami!

logo renowa24.pl

Autor: Małgorzata Buchkovska

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2021

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.48 / 5.00 124 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2021-08-11
Super
2021-08-14
Ok
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel