t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak przygotować poszczególne powierzchnie do malowania?

2021-07-21
Jak przygotować poszczególne powierzchnie do malowania?

  

Malować można nie tylko ściany, ale również inne elementy, np. drewno, czy metal. Każda taka powierzchnia potrzebuje tego, aby przed nałożeniem danej farby, być odpowiednio przygotowana do takiego zadania, aby efekt był satysfakcjonujący. Zanim więc przystąpisz do malowania ścian, betonu, szkła, metalu czy drewna, zapoznaj się z naszym poradnikiem, aby uniknąć ewentualnych niepowodzeń.

  


Z artykułu dowiesz się:

 1. dlaczego zawsze należy przygotować podłoże do malowania
 2. jak przygotować ściany do malowania
 3. jak przygotować drewno do malowania
 4. jak przygotować metal do malowania
 5. jak przygotować szkło, beton i tworzywo sztuczne do malowania


farby, jak przygotować ściany do malowania, jak przygotować drewno do malowania, jak przygotować metal do malowania, width=

Dlaczego zawsze należy przygotować podłoże do malowania?

Najważniejszą rzeczą, którą należy zrobić przed pomalowaniem danej powierzchni, jest jej przygotowanie. Najłatwiej jest chwycić za wałek i pędzel, ale jeśli odpowiednio nie przygotujemy się do tego zadania, wówczas musimy liczyć się z niechcianymi niespodziankami i wyłożeniem dodatkowego budżetu na poprawienie niepowodzeń. Przygotowanie podłoża jest więc kluczowe, aby wszystko przeszło pomyślnie. Nieraz na metalu, szkle czy ścianie pozostają różnego rodzaju tłuste zabrudzenia czy inne mankamenty, które mogą mieć duży wpływ na utrzymanie się farby na danym podłożu. To samo tyczy się przeróżnych uszczerbków, wgłębień i zarysowań, które nie pozwolą dobrze utrzymać się danej farbie na podłożu. Najlepszy efekt uzyskamy więc tylko wtedy, kiedy oczyścimy ścianę i zagruntujemy uszkodzenia. W wielu przypadkach takie prace wyglądają podobnie, ale niektóre z powierzchni będą potrzebowały specjalistycznych środków. Poniżej znajdziesz wskazówki dotyczące przygotowania wielu podłoży do malowania.

Jak przygotować ściany do malowania?

Przeważnie chcąc odświeżyć wygląd swojego mieszkania, zabieramy się za malowanie ścian. Aby wszystko mogło potoczyć się dobrze podczas wykonywania tego zadania i chcesz cieszyć się estetycznym wystrojem przez długi czas, zapoznaj się z poniższymi wskazówkami:

 • jeśli stara powłoka malarska jest w złym stanie np. zaczyna się łuszczyć, należy ją całkowicie usunąć. Do tego zadania najczęściej przeznaczona jest szpachelka lub drewniana szczotka. W sklepach budowlanych możesz również zakupić specjalne środki, które ułatwiają zdjęcie takiej powłoki ze ściany.
 • Następnie ścianę należy oczyścić i odtłuszczyć – aby tego dokonać, zaopatrz się w czystą wodę i mydło malarskie.
 • W ścianie mogą ujawnić się ubytki, dlatego należy je wypełnić. Do tego przyda Ci się gładź lub gips. Po nałożeniu masy i jej wygładzeniu, musisz odczekać aż wyschnie i przeszlifować ją, aby ją dokładnie wygładzić.
 • Aby ściana mogła być chłonna, a farba miała dobrą przyczepność, często należy ją zagruntować. Nie wiesz czy Twoja ściana tego potrzebuje? Weź więc spryskiwacz z czystą wodą i popsikaj ścianę. Jeśli woda zacznie się szybko wchłaniać, gruntowanie jest konieczne. A jeśli nie, wówczas nie musisz gruntować ścian. W przypadku, kiedy zdecydujesz się na gruntowanie ścian, wybieraj produkty od najlepszych producentów i zawsze sprawdzaj, do jakiego podłoża przeznaczony jest dany grunt. Zawsze nakładaj odpowiednią ilość preparatu, aby nie przedobrzyć i nie stworzyć połyskującej powłoki, której nie da się dobrze pomalować.
 • Jeżeli chcesz przemalować ściany, które jak dotąd miały bardzo intensywny kolor, wówczas skorzystaj z farby podkładowej, która nie pozwoli na przebijanie przez jaśniejszy odcień, starej farby.

Korzystając z powyższych wskazówek, Twoje ściany będą idealnie przygotowane do pomalowania

Jak przygotować drewno do malowania?

farby, jak przygotować ściany do malowania, jak przygotować drewno do malowania, jak przygotować metal do malowania, width=

Drewno również wymaga odpowiedniego przygotowania, zanim wyląduje na nim pierwsza warstwa farby:

 • w pierwszej kolejności należy drewno oczyścić z łuszczącej się farby, żywicy, tłuszczu i kurzu. Jeśli drewniana rzecz wcześnie była malowana farbą, należy sprawdzić jej przyczepność, i jeśli trzeba, należy ją usunąć. Najlepsza do tego zadania będzie druciana szczotka.
 • Jeżeli w drewnie są ubytki, należy nałożyć na nie masę szpachlową, która jest przeznaczona do tego surowca. W sklepach budowlanych znajdziesz takie produkty, które możesz od razu dostosować do koloru drewna, lub farby, którą nałożysz.
 • Kiedy nałożona szpachla wyschnie, należy przeszlifować ją papierem ściernym z drobnym ziarnem, dzięki czemu powierzchnia będzie gładka, a farba będzie się na niej świetnie trzymać.
 • Następnie należy się z niego pozbyć wszelkiego kurzu i pyłu i przystąpić do malowania.

Jak przygotować metal do malowania?

Z metalu powstają wszelkie meble ogrodowe czy dekoracje, które od czasu do czasu warto odświeżyć. Co więc należy zrobić?

 • Oczyść dany element z kurzu, tłuszczu i zabrudzeń,
 • jeśli na metalu znajduje się rdza, należy ją zeszlifować,
 • w przypadku, kiedy na metalu znajduje się stara farba, należy ją zmatowić – do tego wystarczy papier ścierny lub specjalny środek do matowienia,
 • jeśli stara farba jest w złym stanie, należy ją usunąć i wyczyścić podłoże,
 • po wszystkim nakładamy świeżą farbę przeznaczoną do metalu, wcześniej stosując preparat, który zapewni farbie dobrą przyczepność.

Jak przygotować szkło, beton i tworzywo sztuczne do malowania?

Malować można również inne powierzchnie, niż te standardowe.

W przypadku betonu, zawsze należy sprawdzić, jak wygląda kwestia jego wilgotności oraz czy będzie trzeba uzupełnić jakieś ubytki. Starą farbę można usunąć lub zdecydować się na piaskowanie podłoża, dzięki czemu powierzchnia będzie miała lepszą przyczepność. Farbę zawsze nakładamy na czyste, równe i odtłuszczone podłoże.

Szkło, przed malowaniem, wystarczy tylko umyć pod bieżącą wodą i przejechać po nim wacikiem z alkoholem. Najlepszy efekt malowania zapewni nałożenie przed farbą do szkła, bezbarwnego podkładu.

Zabierając się za malowanie tworzywa sztucznego, również należy je solidnie oczyścić, zmatowić jego powierzchnię i nałożyć warstwę farby.

Farba akrylowa czy silikonowa

Jak malować farbą lateksową

 Zainteresowany farbami od najlepszych polskich producentów? Kliknij i zobacz ich bogatą ofertę na renowa24.pl:

Oferta farb na renowa24.pl

Autor: Małgorzata Buchkovska

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2021

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-30
Kontakt bezproblemowy, szybka realizacja. Jestem bardzo zadowolona. Polecam.
2023-03-17
wsio ok
pixel