Jak prawidłowo dobrać i rozmieścić okna dachowe na poddaszu?
Pokrycia dachowe
Okna dachowe są najskuteczniejszym sposobem na doświetlenie poddasza światłem dziennym. Atutem ich jest możliwość przepuszczania dwukrotnej ilości światła, która byłaby wpuszczana przez okna usytuowane pionowo.Takie rozwiązanie pozwala na swobodną aranżację poddasza, ponieważ możemy je montować w różnych miejscach dachu, grupowo lub pojedynczo. Okna dachowe są dostępne w szerokiej gamie modeli i wariantów konstrukcyjnych. Możemy je dopasować do indywidualnych potrzeb jak i architektury budynku. Oprócz samych okien na rynku dostępne są również różne akcesoria montażowe, które umożliwiają odpowiednią instalację oraz poprawiają właściwości termoizolacyjne.
Okna dachowe wbudujemy w różne rodzaje dachów: spadziste, płaskie jak i zielone. Dzięki temu, że osadzamy je bezpośrednio w dachu, między krokwiami, instalacja dodatkowych elementów konstrukcyjnych nie jest potrzebna.
Dobór i rozmieszczenie
Powierzchnia podłogi jest czynnikiem, który wpływa na dobór powierzchni okien dachowych. Przyjmuje się, że 1m2 przeszklenia oświetla 8-10 m2 podłogi. Jednak nie możemy zapomnieć, że nie liczą się tylko wymiary okna, ale także powierzchnia szyby. Przykładowo, jeżeli pokój ma powierzchnię 12m2, to okno powinno mieć powierzchnię szyby 1,1 – 1,6 m2. W łazience czy garderobie okna nie muszą oddawać tak dużej ilości światła, dlatego powierzchnia przeszklenia może być mniejsza niż 10% podłogi.Zależnie od ilości światła, które wpadałoby do pomieszczenia, możemy zwiększyć ilość zamontowanych okien, zmienić ich ułożenie lub zamontować kilka małych okien koło siebie, bądź mniejszą ilość dużych. Wszystko zależy od naszych preferencji bądź „matematycznego” rozłożenia okien na połaci dachu.
Wysokość montażu
Odpowiednia wysokość montowanych okien jest ważna dla uzyskania wymaganego efektu. Okna dachowe zazwyczaj montuje się na wysokości umożliwiającej patrzenie przed siebie stojącej naprzeciw osobie.Aby bezpiecznie i wygodnie użytkować okna, jego dolna krawędź powinna być na wysokości 110-140 cm nad podłogą. Takie umiejscowienie pozwala na ustawianie pod nim mebli oraz poruszanie się koło niego bez pochylania się. Odległość dolnej ramy od podłogi zależy od kąta nachylenia dachu. Im spadek jest mniejszy, tym odległość powinna być większa a okno dłuższe.
Uwagi montażowe okien dachowych
Podczas montażu okien dachowych wypełniamy szczeliny pomiędzy oknem a konstrukcją dachu materiałem termoizolacyjnym. W tym celu możemy zastosować kołnierz uszczelniający z dodatkową termoizolacją wokół okna. Montaż okna w konstrukcji dachu oraz połączenie go z pokryciem dachowym, to główna część montażu. Warto pamiętać o dokładnym i starannym ułożeniu izolacji termicznej wokół okna i zabezpieczeniu go przed wilgocią. Do tego celu możemy użyć zestawu izolacyjnego. Te elementy powodują brak strat cieplnych i blokują tworzenie się mostków termicznych. Ważną kwestią jest dobór jednego producenta i dobór materiałów, aby „zgrywały” się ze sobą. Polecamy producentów okien dachowych takich jak: FAKRO, VELUX, MAGNETIC czy innych firm dostępnych w naszym sklepie. Okna tych firm są doceniane na całym świecie, a klienci chwalą ich jakość i wykonanie. Rozwiązanie to podniesie jakość montażu, poprawi szczelność i wpłynie na inne atuty okien dachowych. Źle zamontowane lub słabej jakości okna mogą być przyczyną strat ciepła.Nowoczesne okna dachowe to rozwiązanie stosowane w budownictwie, ponieważ doświetlają wnętrze, umożliwiają przewietrzenie poddasza oraz zapewniają widok na zewnątrz. Montaż okien w dachu to rozwiązanie tańsze i mniej pracochłonne od budowania lukarn. Okna dachowe zmieniają się. Obecnie produkowane okna dachowe są produktami najwyższej jakości. Charakteryzujące się wysoką trwałością, dużą energooszczędnością, bezpieczeństwem i wygodną obsługą.
Standardowe okna obrotowe wypierane są przez nowocześniejsze konstrukcje okien dachowych. Uznanie w oczach klientów zdobywają okna o podwyższonej osi obrotu czy okna uchylno-obrotowe, ponieważ zapewniają wyższą funkcjonalność. Wybierając okna dachowe weźmy pod uwagę funkcjonalność, energooszczędność oraz bezpieczeństwo użytkowe i antywłamaniowe. Są to aspekty bardzo ważne dla mieszkańców.
Aneta Wojtczak Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Od 2018 roku właścicielka firmy Wojtczak Marketing Aneta Wojtczak, która działa głównie w dwóch obszarach: szeroko pojęty copywriting (również SEO) oraz wirtualna asystentka. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować. |
|
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.