Kup okno dachowe Velux i odbierz MARKIZĘ ZA 1 ZŁ! Skorzystaj już teraz!

t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak powinniśmy prawidłowo przechowywać okna dachowe?

2020-03-27
Jak powinniśmy prawidłowo przechowywać okna dachowe?

Osoby decydujące się na budowę domu bardzo często zaopatrują się w niektóre materiały znacznie wcześniej. Jednym z produktów, który często kupują, są okna dachowe. W związku z tym zachodzi pytanie — jak prawidłowo je przechowywać, aby mieć pewność, że nie dojdzie do odkształceń i zniszczenia? Na co zwrócić szczególną uwagę?

Przyglądając się składom budowlanym, nie sposób nie odnieść wrażenia, że większość materiałów budowlanych można przechowywać przez długi czas. Jest to dobra wiadomość dla inwestorów indywidualnych, których plany budowlane przesuwają się w czasie. Niemniej jednak dobrze jest mieć na uwadze, że aby mieć pewność, iż nie ulegną one zniszczeniu, należy dołożyć wszelkich starań, aby były odpowiednio przechowywane. Nie inaczej jest z oknami dachowymi. Gdzie je przechowywać? W jakiej pozycji?

okna dachowe

Szczegóły, o których nie można zapominać

Bez względu na to, które materiały budowlane są przechowywane, ich właściciel musi zapewnić im odpowiednie warunki, by mieć pewność, że po jakimś czasie będą nadawały się do użytku. Musi przede wszystkim pamiętać o tym, aby ochronić je przed wilgocią, deszczem oraz niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi.

Aby mieć pewność, że okna dachowe będą dobrze zabezpieczone, warto zapoznać się z zaleceniami producentów, którzy jasno określają, w jakiej pozycji powinny leżeć, czy też w jakich pomieszczeniach można je przechowywać.

Dlaczego okna dachowe przechowuje się w pomieszczeniu pod kluczem?

Nie ulega wątpliwości, że okna dachowe nie należą do produktów, które można przechowywać na zewnątrz. Wynika to nie tylko z ich specyfiki, ale również z faktu, że niektóre egzemplarze są produktami stosunkowo drogimi, dlatego trzeba je jak najlepiej zabezpieczyć przed kradzieżą.

okna dachowe

Mając na uwadze powyższy fakt oraz właściwości produktu, twórcy okien dachowych zalecają, aby przechowywać je w zamkniętych pomieszczeniach, postawione pionowo, na materiale, który zabezpieczy je przed zarysowaniami. Może to być np. tektura lub tkanina. Ważne jest również to, aby oparte były o specjalnie na ten cel przeznaczony stojak. Każde okno musi być oddzielone od siebie osłoną. Najlepiej, jeśli ta wykonana jest z filcu. Jeżeli inwestor indywidualny nie posiada takiego materiału, może także osłonić okno wspomnianą wyżej tekturą. Aby okna nie osuwały się na ziemię, należy je zabezpieczyć drewnianymi przekładkami, blokującymi możliwość jakiegokolwiek ruchu.

Dlaczego odpowiednie przechowywanie okien dachowych jest tak ważne?

Nie ulega wątpliwości, że prawidłowe przechowywanie okien dachowych jest niezwykle ważne. Dotyczy to nie tylko kupujących inwestorów indywidualnych, ale także producentów okien dachowych i dystrybutorów. Odpowiednie przechowywanie okien dachowych pozwoli bowiem uniknąć odkształceń, które mogą w w konsekwencji doprowadzić do niemożności wykorzystania okien dachowych.

okna dachowe

Mówiąc o odkształceniach, mamy na uwadze kurczenie się listw przyszybowych, które w czasie wysokich temperatur, jeśli okno będzie przechowywane na zewnątrz, rozszerzają się, a kiedy temperatura opada, kurczą, przez co tworzą się wybrzuszenia. Dodatkowo dochodzi do trwałego skrócenia listw, co może doprowadzić do osłabienia narożników.

Decydując się zatem na wcześniejsze kupno okien dachowych, warto pamiętać o ich właściwym przechowywaniu — w miejscu zacienionym i odpowiednio zabezpieczone. Warto również zaraz po przetransportowaniu okien do miejsca docelowego, zdjąć z nich folię ochronną, aby uniknąć efektu szklarni. Wszystko po to, aby nie powstały uszkodzenia w związku ze złym przechowywaniem, których producent nie będzie mógł uznać.
Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2020

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-31
Szybko sprawnie i profesjonalnie
2023-03-27
Bardzo miła obsługa i szybka realizacja zamówienia.
pixel