Jak powinien być wykończony komin?
Prawidłowo zbudowany komin wentylacyjny sprawia, że zużyte powietrze wydostaje się na zewnątrz. Minimalny przekrój przewodów wywiewnych, na których oparta została wentylacja grawitacyjna określają przepisy budowlane. Nie oznacza to jednak, że stosując się do nich, wszystko zostanie wykonane prawidłowo. Dlaczego? Okazuje się, że winę ponoszą kratki wentylacyjne, które nie zawsze są odpowiednio dopasowane. Jak zatem zakończyć komin? Jakiego rodzaju kratki wentylacyjne zamontować?
Przestrzegając przepisów, które dotyczą budynków, należy wykonać przewody wentylacyjne o przekroju nie mniejszym, niż 160 cm2. Warunki te doskonale spełniają kanały murowane z cegły ceramicznej, które od lat wykonuje się w domach. Ich przekrój wynosi 14x14 cm, czyli 196 cm2. Ta zasada dotyczy także prefabrykowanych kominów wentylacyjnych, które obecnie najczęściej wykonuje się z pustaków keramzytowych. Minimalne wymiary przekroju kanałów wykonywanych z tego materiału wynoszą 10x16 cm, czyli powierzchnię taką, jaka jest wymagana w przepisach budowlanych.
Odpowiednia kratka wentylacyjna — dlaczego jest tak ważna?
Drożność kanałów wentylacyjnych jest niestety zmniejszana przez montaż na wlotach zbyt małych kratek wentylacyjnych. Warto zatem pamiętać, aby instalować większe produkty, by mieć pewność, że system wentylacji grawitacyjnej nie zostanie zaburzony. Dzieje się tak, jeśli właściciel budynku zamontuje mniejsze produkty, które nie przepuszczają dostatecznie zużytego powietrza. Widać to szczególnie w momencie, kiedy na zewnątrz panują bezwietrzne pogody, co skutkuje niewielkim ciągiem, a temperatura jest zbliżona do tej, która panuje w domu.
Dlatego podczas doboru kratki wentylacyjnej, która jest jednocześnie zakończeniem komina, dobrze jest zwrócić uwagę na jej przekrój netto. Powinien on być zbliżony, a najlepiej większy od przekroju kanału wywiewnego, który znajduje się w kominie. Oznacza to, że podczas kupna kratki wentylacyjnej należy zwracać uwagę nie tylko na jej wysokość i szerokość, ale także na grubość żaluzji oraz ramki, która je okala. Czasami bowiem okazuje się, że zamontowana na wylocie kratka wydaje się duża, jednak osłonięty żaluzjami wlot powietrza jest niewielki.
Wybierając system kominowy, warto od razu zapytać o kratki wentylacyjne, które będą jego wykończeniem. Schiedel jest jednym z producentów, który oprócz systemów kominowych o przekroju 160, 189 i 204 cm2, oferuje swoim klientom dedykowane dla nich kratki wentylacyjne, których wymiary wynoszą 9,5x28,5 cm, co daje przekrój równy 270,75cm2. Oznacza to, że nawet jeśli weźmie się pod uwagę ramkę i szczeblinki kratki, w 100% spełni ona nie tylko przepisy budowlane, ale także nie będzie utrudniała przepływu powietrza, dzięki czemu zostanie zachowany prawidłowy ciąg. Należy przy tym pamiętać, aby wlot do kanału wentylacyjnego znajdował się nie wyżej niż 15 cm od sufitu.
Co daje kratka wentylacyjna na kominie?
Jeszcze do niedawna nikt nie pomyślał o tym, aby kratkę wentylacyjną montować na wylocie komina. Niestety sytuacje, w których ptaki robiły sobie w nich gniazda spowodowały, że instalowanie kratek w tym miejscu stało się normą. Warto mieć to na uwadze, że właściciele domów bardzo często popełniają błąd i także na wylocie komina montują kratki mniejsze, niż jego przekrój.Aby budowa komina i jego zakończenie odbyło się zgodnie ze sztuką budowlaną, warto mieć na uwadze, by wloty kanałów wentylacyjnych powinny być zrobione z dwóch stron. Wówczas suma otworów w obu kratkach jest co najmniej taka jak przekrój kanału. Należy tylko pamiętać o tym, aby nie osłaniać go dodatkowymi siatkami (wiele osób twierdzi, że zakłada ją na komary). Otwory wylotowe znajdujące się z boku komina powinno się tworzyć około 30 cm poniżej czapki (jeśli ta zostanie zamontowana).
Aneta Wojtczak Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Od 2018 roku właścicielka firmy Wojtczak Marketing Aneta Wojtczak, która działa głównie w dwóch obszarach: szeroko pojęty copywriting (również SEO) oraz wirtualna asystentka. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować. |
|
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.