t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak położyć tynk strukturalny

2020-03-20
Jak położyć tynk strukturalny

Nakładanie tynku dekoracyjnego jest czynnością, której nie musimy powierzać specjalistom! W artykule tym podajemy, jakie narzędzia będą nam potrzebne i na co powinniśmy zwrócić uwagę podczas nakładania tynku strukturalnego. Tynki dekoracyjne wewnętrzne są świetnym sposobem na aranżację ściany.

Co to jest tynk dekoracyjny?

Tynk dekoracyjny różni się od tynków cementowo-wapiennych i gipsowych grubością warstwy, którą nakłada się na ścianę. Tego rodzaju tynk układa się w jednej lub dwóch warstwach i zaciera pacą z tworzywa sztucznego lub formuje przy pomocy innego narzędzia (np. gąbki, wałka lub kielni), aby uzyskać dekoracyjne faktury ścian. Jego atutami są trwałość, odporność na uszkodzenia mechaniczne, paroprzepuszczalność, niska nasiąkliwość, dzięki czemu nie pochłania on wilgoci z otoczenia.

tynk strukturalny

Rodzaje tynków dekoracyjnych

Jednym z wyborów nakładania tynku dekoracyjnego jest tynk zacierany – oznacza to, że po nałożeniu na ścianę zaciera się packą taki tynk z tworzywa sztucznego, tworząc fakturowaną powierzchnię. Wzory odciśnięte lub wyżłobione za pomocą packi, pędzla, wałka, szpachelki czy szczotki w tynku nazywane są tynkiem strukturalnym. W razie uzyskania niepożądanego efektu, powierzchnię tynku możemy zatrzeć i ponownie fakturować. Natomiast tynk ciągniony ma ziarnisty wypełniacz, który podczas zaciągania żłobi rozmaite wzory. Najpopularniejszym jego rodzajem jest kornik. Doskonale komponuje się z płytkami ceramicznymi i kamiennymi. Zaś tynk mozaikowy jest tynkiem najlepiej nadającym się do dekorowania ścian w kuchniach i łazienkach, zawierającym wypełniacze mineralne w postaci drobnych kamyczków w różnych kolorach, elastycznym i odpornym na uszkodzenia. Tynk japoński to połączenie tynku z tapetą. Składa się z naturalnych składników, takich jak strzępki bawełny, jedwab, włókna mineralne i celulozowe, mikę i minerały. Kupujemy go w postaci suchych mieszanek, do których dodajemy pigmenty koloryzujące i wodę. Stiuk jest to rodzaj tynku wykonany z zaprawy gipsowej, wapiennej lub wapienno-gipsowej z dodatkiem pyłu marmurowego lub drobnoziarnistego piasku. Kupimy go w postaci suchych mieszanek, a jego powierzchnia jest gładka i lekko błyszcząca. Stiuk nanosimy na ścianę aż w pięciu warstwach.

Tynki dekoracyjne wewnętrzne

Tynki dekoracyjne wewnętrzne to materiał efektowny w aranżacji ścian. Stosując go w łatwy sposób nadamy wnętrzom indywidualny charakter dzięki wielu niepowtarzalnym fakturom i wzorom tynków strukturalnych.

Tynki dekoracyjne (strukturalne) są to zaprawy polimerowe (akrylowe, silikonowe), gotowe do użycia, które pozwalają na uzyskanie na ścianach dekoracyjnych faktur, których rodzaj zależy od inwencji wykonawcy. Możemy je nanosić ręcznie na podłoża mineralne, ale muszą być one równe i gładkie, dlatego często stosujemy pod nie tynki podkładowe (polimerowe, gipsowe lub cementowo-wapienne).

tynk strukturalny

Jak nakładać tynk dekoracyjny: materiały i narzędzia

Tynkowanie nie wymaga dużej wiedzy teoretycznej, ale potrzebna jest do tego praktyka albo spora dokładność i cierpliwość. Jeśli nie musimy układać tynków samodzielnie, lepiej zamówmy ekipę fachowców. Warto jednak dowiedzieć jak tynkowanie przebiega i jakimi zasadami się rządzi. Na początek upewnijmy się, że mamy przygotowane wszystkie przybory i narzędzia do nakładania tynku strukturalnego. Potrzebne będą: gruba folia i taśma malarska do zabezpieczenia mebli, wiertarka z mieszadłem, wałek lub pędzel, pace (stalowa i plastikowa), szpachla, kielnia lub gąbka, preparat gruntujący oraz masa tynkarska.

Jak nakładać tynk strukturalny: instrukcja krok po kroku

Zrób to sam krok 1. Przed nałożeniem tynku zagruntowujemy podłoże przy użyciu preparatu gruntującego za pomocą wałka lub pędzla. Najlepiej, gdy podkład ma taki sam kolor jak tynk dekoracyjny, ale nie jest to konieczne.

tynk strukturalny

Zrób to sam krok 2. Na wyschnięty podkład gruntujący przy użyciu pędzla lub gładkiej pacy ze stali nakładamy cienką warstwę masy tynkarskiej. Nadmiar masy ściągamy do wiadra i mieszamy. Po naniesieniu masy zacieramy tynk przy użyciu pacy plastikowej. Robimy to okrężnymi ruchami. Jeśli tak zaleca producent, nakładamy drugą warstwę tynku. Należy zrobić przed zaschnięciem poprzedniej warstwy zdąży zaschnąć metodą „mokre na mokre”.

Zrób to sam krok 3. Jeżeli nie chcemy mieć gładko zatartego tynku, możemy nadać mu fakturę. Najłatwiej zrobimy to, gdy masa ma długi czas użycia. Fakturę nadamy przy użyciu narzędzi takich jak: szpachla, paca, kielnia lub gąbka, przesuwając je w różnych kierunkach albo przykładając i odrywając je od tynku.





Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2020
Nie przegap okazjiPolecane
Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-04-02
Bardzo dobra.
2023-03-31
Szybko sprawnie i profesjonalnie
pixel