Jak położyć tynk silikatowy bez błędów?

2020-11-24
Jak położyć tynk silikatowy bez błędów?


Nakładanie tynku nie należy do najłatwiejszych zadań, zwłaszcza jeśli w grę wchodzi tynk silikatowy. Najlepiej powierzyć to zadanie fachowcom, ale i tak zdecydowanie powinniśmy wiedzieć, w jaki sposób powinien być nałożony. Choć podstawowa wiedza pozwoli na kontrolę fachowców, którzy będą się zajmowali nakładaniem tynku. Położenie tynku silikatowego bez błędów to podstawa.
Z artykułu dowiesz się:


“tynk,

Jak nakładać tynk silikatowy?

Jednym z najważniejszych elementów, o których trzeba pamiętać to przygotowanie podłoża pod naniesienie tynku. Przede wszystkim powinno być ono suche, czyste, nieuszkodzone i bez pęknięć. Jeśli chcemy ograniczyć chłonność, warto zastosować preparat gruntujący. Ważne, aby masa podkładowa była w zbliżonym kolorze do wyprawy wierzchniej. Masa ta zapewni doskonałą przyczepność, dzięki czemu tynk nie odpada i nie pęka. Silikatowa zaprawa tynkarska jest właściwie od razu gotowa do użytku. Nie dodaje się do niej żadnych chemikaliów, ponieważ może mieć to wpływ na kolor tynku. Ewentualnie, wg. zaleceń producenta można dolać wodę, aby wyregulować gęstość masy. Zaprawy tynkarskie, które są już gotowe do użycia, miesza się za pomocą specjalnych mieszadeł.

Tynk silikatowy – jak nakładać?

“tynk,

Tynk silikatowy powinien być nakładany, kiedy na dworze panuje odpowiednia temperatura. Prace tynkarskie za pomocą silikatu powinny być brane pod uwagę tylko, kiedy temperatura wynosi pomiędzy 8 a 25 stopni Celsjusza. Temperatura, która jest niższa lub wyższa może poważnie zaburzyć wiązanie się spoiwa tynku. Jeśli jest zbyt wilgotno, proces ten właściwie się zatrzymuje. Jeśli kładziemy tynk silikatowy podczas mrozów, wówczas powinniśmy wiedzieć, że tynk zacznie odpadać od ścian, co sprawi, że dojdzie do jego wymiany. Zbyt wysoka temperatura sprawia, że masa zbyt szybko zasycha i uniemożliwia dokładne nałożenie tynku. Jeśli jednak konieczność jest inna i trzeba nakładać tynk w niepożądanej temperaturze, wystarczy odpowiednio zabezpieczyć elewację np. osłonowymi siatkami.

Tynk silikatowy – jak położyć?

“tynk,

Tynk silikatowy może być nakładany poprzez zastosowanie różnych technik. Cała procedura może być wykonana ręcznie, za pomocą urządzeń natryskowych oraz maszynowo. Wszystko zależne jest od zaleceń producenta: jeśli tynk silikatowy ma być nakładany ręcznie, potrzebne będzie do tego odpowiednie mieszadło lub wiertarka. Dobrze byłoby, aby były przy tym przynajmniej dwie osoby. Wówczas pierwsza zajmuje się nakładaniem tynku na podłoże, a druga go zaciera.

W przypadku, kiedy decyzja padnie na nakładanie tynku maszynowo, wówczas wykorzystuje się do tego specjalne agregaty, posiadające pistolet, dysze oraz węża podającego. Jest to coraz bardziej popularna metoda, dlatego, że jest to pierwsze wygodne, a po drugie, dzięki temu struktura tynku będzie bardziej jednolita. W tym przypadku następuje tylko jeden etap, polegający na natrysku dzięki końcówce węża. Należy jednak wiedzieć, że warstwa nakładana ręcznie jest grubsza, niż ta nakładana maszynowo.

Buduj i remontuj razem z nami!

logo renowa24.pl

Autor: Małgorzata Buchkovska

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2020
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel