t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak położyć tynk mozaikowy poprawnie?

2017-05-02
Jak położyć tynk mozaikowy poprawnie?

Tynk mozaikowy jest chętnie wykorzystywany jako wykończenie elewacji. Z poniższego artykułu dowiesz się, jak poprawnie go położyć oraz jakie są jego rodzaje. Poruszmy także temat kolorów oraz ilości produktu, jaki wystarczy na pokrycie 1 m2 powierzchni. Zachęcamy do lektury.

Czym jest tynk mozaikowy?

Tynkiem mozaikowym nazywamy połączone ze sobą kruszywo jednobarwne (nazywane inaczej mikrokulkami kwarcowymi) i żywicę, której zadaniem jest zespolenie całości. Zaliczany jest do tynków cienkowarstwowych. W składzie można odnaleźć kruszywo, którego grubość waha się od 1 do 3 mm. Dzięki temu można z powodzeniem osiągnąć rozmaite struktury.

Wielkość kamyczków a rodzaje tynków mozaikowych

Decydując się na tynk mozaikowy, warto najpierw zapoznać się z dostępnymi na rynku rodzajami produktu. Wyróżnia się:

  drobny kamyczek mozaikowy, którego średnica nie przekracza 0,5 mm

  tynk mozaikowy

 • średni kamyczek mozaikowy — najczęściej jego wielkość waha się między 1,2 a 2 mm. Średni rodzaj kruszywa, który najczęściej wybierają klienci ceniący sobie strukturę produktu wynosi 1,5 mm. Rozwiązanie to sprawia, że w tynk i dalsze partie budynku nie wnikają brud i zanieczyszczenia
 • tynk mozaikowy

 • gruby tynk mozaikowy — grubość kruszywa sięga 3 mm.
 • tynk mozaikowy

Tworzący się wzór a rodzaje tynku mozaikowego

Omawiany produkt można podzielić jeszcze w jednej kategorii. Chodzi mianowicie o wzór, jaki tworzy się po nałożeniu tynku na ścianę. Tutaj można wyróżnić:

 • kornik,
 • tynk mozaikowy

 • kamyczek,
 • tynk mozaikowy

 • baranek.
 • tynk mozaikowy

Jakie kolory tynków mozaikowych oferują producenci?

Wybierając odpowiedni tynk mozaikowy, warto mieć na uwadze, że producenci oferują różne kolory produktu. Dzięki kolorowym kruszywom są w stanie stworzyć kilkadziesiąt odmian masy. Bogata oferta pozwala inwestorowi dobrać odcień tynku do swoich upodobań, a także do koloru elewacji.

tynk mozaikowy

Nakładanie tynku mozaikowego krok po kroku

Przygotowanie podłoża

Odpowiednie przygotowanie podłoża to pierwszy i najważniejszy krok. Należy starannie oczyścić ścianę, a następnie wygładzić ją, aby była idealnie równa. Powinna być także sucha. Tynk mozaikowy należy nanieść na podłoże cienką warstwą, dlatego jeśli na murze będą niedoskonałości i pęknięcia nie będzie możliwe przywarcie produktu do podłoża. Co więcej, fachowiec nie będzie także mógł prawidłowo go rozprowadzić. Zanim jednak nałoży się ostateczną warstwę tynku, ścianę należy zagruntować.

Nakładanie tynku — czas pracy

Decydując się na tynk mozaikowy, należy mieć na uwadze, że powinien być nakładany w bezchmurny i bezwietrzny dzień. Jest to niezwykle ważne, aby tynk dobrze związał i nie doszło do jego popękania. Produkt dobrze jest nakładać w temperaturze pomiędzy 5 a 25°C. Warto jednak mieć na uwadze, że tynk nakładany w temperaturze poniżej 10°C gorzej trzyma się podłoża.

tynk mozaikowy

Jeżeli zastanawiasz się, czy samodzielnie wytynkować budynek, czy powierzyć to zadanie fachowcom, musisz wiedzieć, że zadanie to nie należy do najtrudniejszych i jeśli masz smykałkę do prac ręcznych, możesz wykonać je samodzielnie. Wystarczy bowiem otworzyć pudełko z gotową masą, zamieszać ją i można pacą nakładać kolejne warstwy, których grubość nie powinna przekraczać wielkości ziarna. Jak nałożyć tynk? Dobrze jest wykorzystać w tym celu stalową pacę i łopatkę/ Produkt nakłada się niewielkimi porcjami. ważne, aby robić to w jedną stronę. Istotne jest również to, aby nie robić przerw w pracy. Jeśli do tego dojdzie, po wyschnięciu mogą być widoczne łączenia.

Producenci tynku godni uwagi

Wybierając tynk mozaikowy, warto skupić się na produktach następujących firm:

 • Magnetic;
 • Arsanit;
 • Termo Organika;
 • Ceresit;
 • Atlas.

Jaki koszt trzeba ponieść decydując się na tynk mozaikowy

Zastanawiając się nad ceną tynku mozaikowego, musisz wiedzieć, że obliczenie kosztów jest dość skomplikowane. Tynk żywiczny ma rozmaite ceny, które uzależnione są od zastosowanych w nim dodatków, co w konsekwencji oznacza także różną jakość. Zasadę tę stosuje się zarówno przy tynkach mozaikowych zewnętrznych, jak i wewnętrznych.

Przykład obrazujący różnice

Kupując 25 kg zaprawy mozaikowej należy liczyć się z kosztem od 110 do 260 zł. Cena uzależniona jest od producenta. Koszt zwiększa się w zależności od tego, jakie dodatki chcesz mieć w produkcie — czy ma to być czysty tynk mozaikowy, czy np. z dodatkiem brokatu. Uwzględniając wydajność produktu na poziomie 3,8 kg/m2, cena nałożenia 1 m2 tynku będzie wynosiła od 17 do 40 zł. Wartość ta może ulec zmianie, jeśli pod uwagę weźmie się technikę nakładania oraz specyfikację powierzchni.

Obliczając końcowy koszt inwestycji trzeba także wziąć pod uwagę dedykowany grunt, który nakłada się przed położeniem tynku. Cena środka, którego pojemność to 10 - 15 kg to koszt 65 - 90 zł. Mając na uwadze, że preparat wystarczy na 50 m2 powierzchni, cena jednego metra to koszt niecałych 2 zł.

Decydując się na zlecenie wykonania zadania profesjonalnej firmie, warto przed podpisaniem umowy zapytać o koszt usługi, ponieważ ceny różnią się w zależności od województwa.

tynk mozaikowy

Wiadro tynku mozaikowego waży około 25 kg. Jego koszt w zależności od producenta wynosi od 110 do 150 zł. Wspomniana ilość starcza na pokrycie od 5 do 6,5 m2 powierzchni. Wydajność produktu zależy od producenta. Waha się między 3,5 a 4 kg na 1 m2.

Nakładanie tynku mozaikowego — podsumowanie

 1. W pierwszej kolejności trzeba przygotować podłoże. Ważne jest jego dokładne oczyszczenie.
 2. Wyczyszczone podłoże pokrywa się gruntem.
 3. Tynk należy nakładać kiedy sprzyjają warunki atmosferyczne. Należy wziąć pod uwagę zalecenia producenta, które umieszczono na opakowaniu.
 4. Podczas nakładania tynku nie wolno robić przerw.
 5. Przed rozpoczęciem nakładania dobrze jest wyznaczyć obszar, na którym na znaleźć się zaprawa. Działanie to nie tylko ułatwi późniejszą pracę, ale także doda walorów estetycznych.Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2017

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-04-02
Bardzo dobra.
2023-03-30
Kontakt bezproblemowy, szybka realizacja. Jestem bardzo zadowolona. Polecam.
pixel