Jak położyć tynk mozaikowy?
Budując lub remontując dom, wielu inwestorów indywidualnych wykorzystuje materiały, które nie tylko spełniają wymogi techniczne, ale również są ładne. Nie inaczej jest w przypadku tynku mozaikowego, który jest coraz chętniej wybierany przez właścicieli domów. Tynk żywiczny lub marmolit, bo tak inaczej nazywa się wspomniany produkt daje nie tylko ochronę ścianom, ale również ich piękną dekorację. Co warto o nim wiedzieć? Na czym skupić się podczas montażu?
Tynk mozaikowy robi na wielu osobach niemałe wrażenie. Nie ma się czemu dziwić — jest nie tylko trwały, ale również dekoracyjny, dzięki czemu inwestor indywidualny nie musi zastanawiać się nad dodatkowymi ozdobami ścian. Aby jednak jak najdłużej utrzymał się bez szwanku, warto pamiętać, że tylko odpowiednio przygotowany i położony jest w stanie przetrwać bez szwanku przez wiele lat. Choć nakładanie tynku mozaikowego, zwanego również dekoracyjnym nie należy do trudnych zadań, aby prawidłowo je wykonać, należy przestrzegać kilku zasad, o których będzie mowa poniżej. Tylko wtedy można mieć pewność, że materiał nie straci swoich właściwości. Dlatego odpowiedź na pytanie jak kłaść tynk mozaikowy jest tak ważna.
Po pierwsze — gdzie położyć tynk dekoracyjny?
Zanim inwestor indywidualny zacznie wybierać odpowiedni produkt, powinien skupić się na tym, gdzie i jak kłaść tynk mozaikowy. Okazuje się bowiem, że jest doskonały na ściany, które wymagają zabezpieczenia przed uszkodzeniami. Po wybraniu powierzchni należy ją odpowiednio przygotować. Musi być dokładnie oczyszczona i wygładzona. Nie mogą znajdować się na niej żadne ubytki i pęknięcia.
Jeżeli chodzi o lokalizację, tynk mozaikowy można nakładać zarówno na wewnętrznych, jak i zewnętrznych ścianach. Doskonale sprawdzi się tam, gdzie codziennie przebywa duża ilość ludzi.
Po drugie — odpowiednia aplikacja
Po odpowiednim przygotowaniu powierzchni przychodzi czas na aplikację produktu. Jak położyć tynk mozaikowy? Aplikacja jest prosta, jednak należy pamiętać o tym, że temperatura podczas nakładania nie powinna być niższa niż 10 stopni i wyższa niż 25 stopni. O ile wewnątrz budynku temperatura nie stanowi problemu, bowiem można je docieplić lub wychłodzić, o tyle na zewnątrz sprawa nie jest już taka prosta. Tutaj trzeba dostosować się do panującej temperatury.
Decydując się na położenie tynku mozaikowego, trzeba zastanowić się nad tym, czy kłaść go bezpośrednio na powierzchnię, czy zastosować zbrojenie. W pierwszym wypadku trzeba będzie odczekać około 4 tygodni od zakończenia realizacji, a w drugim — jedynie 3 dni.
Przed nałożeniem tynku, powierzchnię trzeba dobrze zagruntować, a następnie poczekać, aż grunt dokładnie wyschnie. Minimalny czas oczekiwania to 24 godziny.
Po trzecie — nakładanie tynku krok po kroku
W pierwszej kolejności należy przygotować masę. Wybierając gotowe produkty wystarczy dokładnie je wymieszać, używając w tym celu specjalnego mieszadła. Warto obserwować materiał, ponieważ zbyt długie mieszanie może doprowadzić do pojawienia się niechcianych pęcherzyków powietrza.
W momencie, kiedy tynk jest przygotowany, można przystąpić do jego aplikacji. Zadanie to wykonuje się wykorzystując pacę ze stali nierdzewnej. Nakładając produkt należy pamiętać, aby warstwa była bardzo cienka, a nakładanie było zgodne z zasadą „mokre na mokre”. Jak zatem można się spodziewać — tynk mozaikowy należy położyć od początku do samego końca, nie można dzielić go na etapy. Tylko wtedy można uzyskać zamierzony efekt.
Po nałożeniu tynku dekoracyjnego należy go dokładnie wygładzić. Zadanie to można wykonać przy użyciu plastikowej pacy, dzięki której łatwo i szybko można usunąć nadmiar materiału. Ważne, aby nie wygładzać tynku kolistymi ruchami. Ruchy należy wykonywać góra — dół lub dół — góra.
Po tak wykonanej pracy należy pozostawić tynk do wyschnięcia. Proces ten może trwać nawet kilkanaście godzin. Nakładając tynk na zewnętrzne ściany, dobrze jest osłonić je przed działaniem złych warunków atmosferycznych. Tylko wtedy można mieć pewność, że uzyska się nie tylko odpowiednie właściwości, ale także efekt wizualny.
Aneta Wojtczak Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Od 2018 roku właścicielka firmy Wojtczak Marketing Aneta Wojtczak, która działa głównie w dwóch obszarach: szeroko pojęty copywriting (również SEO) oraz wirtualna asystentka. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować. |
|
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.