t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak policzyć powierzchnię użytkową poddasza?

2024-05-16
Jak policzyć powierzchnię użytkową poddasza?

Dom z poddaszem przeznaczonym na strych lub na pomieszczenia użytkowe to bardzo wygodne i funkcjonalne rozwiązanie. Jeśli jesteśmy zwolennikami tego typu rozwiązań, to powinniśmy zapoznać się z przepisami prawa budowlanego. Przepisy te wyraźnie informują inwestorów o powierzchni, jaka powinna być oddana do użytku przy skosach. Przede wszystkim chodzi o wygodne miejsce do życia, ale także i o bezpieczeństwo mieszkańców budynku. Jak policzyć powierzchnię użytkową poddasza? W poniższym artykule postaramy się wskazać, jak to zrobić.



Z artykułu dowiesz się:

  1. Czym różni się poddasze użytkowe od nieużytkowego?
  2. Powierzchnia użytkowa poddasza a powierzchnia netto – czym się różnią?
  3. Jak obliczyć powierzchnię użytkową poddasza?
  4. Jaki powinien być kąt nachylenia dachu na poddaszu użytkowym?
  5. Jakie warunki musimy spełnić, by zaadaptować poddasze?


poddasze

Poddasze użytkowe a poddasze nieużytkowe

Poddasze nieużytkowe jest miejscem, którego nie zaadaptujemy do zamieszkania. Można je wykorzystać np. jako strych i przechowywać m.in. narzędzia, rzeczy sezonowe lub przedmioty, których nie potrzebujemy na co dzień.

Poddasze użytkowe to przestrzeń, którą możemy komfortowo i wygodnie zaaranżować do naszego życia. Na poddaszu mogą znaleźć się takie pomieszczenia jak np. sypialnia, salon czy pokój dziecięcy. Nic nie stoi na przeszkodzie, by znalazła się tam również kuchnia czy łazienka. Jeśli jednak będziemy chcieli stworzyć poddasze mieszkalne, to wówczas musimy wiedzieć o tym, że należy oddzielić palną konstrukcję dachu i palną część pokrycia dachu specjalnymi przegrodami o odpowiedniej klasie odporności ogniowej.

    Powierzchnia użytkowa poddasza a powierzchnia netto

    Powierzchnia użytkowa poddasza dotyczy wszystkich wnętrz służących do potrzeb mieszkańców. Składają się na nią wszystkie pokoje dzienne i sypialnie, a także tzw. pokoje pomocnicze, czyli kuchnie, łazienki, spiżarnie, korytarze czy pomieszczenia gospodarcze. Do powierzchni użytkowej nie zalicza się m.in. kotłowni, nieużytkowych strychów, pomieszczeń technicznych czy wnętrz na poddaszu przeznaczonych do późniejszej adaptacji. Z kolei powierzchnia netto stanowi wewnętrzną powierzchnię budynku. Ograniczona jest przez elementy konstrukcyjne zamykające pomieszczenia, takie jak: ścianki działowe, kanały, a także elementy zewnętrzne – balkony, loggie. Do tego typu powierzchni nie zalicza się ścian konstrukcyjnych, nieużytkowych strychów czy antresoli. Powierzchnia netto poddasza zawsze jest większa od sumy powierzchni użytkowych poszczególnych pokoi.

      Jak obliczyć powierzchnię użytkową poddasza?

      Najpopularniejsze sposoby obliczania powierzchni użytkowej są regulowane przez odpowiednie przepisy. Określają to dwie normy. Pierwsza z nich to Polskie Normy PN-ISO 9836:1997. Jest to nowsza norma, która zakłada, że powierzchnię poddasza liczymy w całości. Pomiaru dokonujemy na poziomie posadzki, w świetle przegród ograniczających, które są całkowicie wykończone. Do tego dolicza się zewnętrzne powierzchnie niezamknięte z każdej strony. Kształtuje się ona w ten sposób:

      • przy wysokości od 1,9 m liczy się w 100%;
      • przy wysokości poniżej 1,9 m zalicza się wyłącznie do powierzchni pomocniczej.
      Wciąż jednak w użyciu pozostaje też starsza wersja - PN-070/B-02365, gdzie powierzchnia jest zależna od wysokości poddasza:
      • powyżej 2,20 m liczy się w 100%;
      • od 1,40 m do 2,20 m liczy się w 50%;
      • poniżej 1,4 m nie wlicza się.
      Kwestia ta jest o tyle istotna, iż według nowej normy wynik będzie niższy, od tego wykonanego według starszej.

      Drugi sposób określa organ BOMA (The Building Owners and Managers Association International), który jest stosowany tylko w przypadku pomieszczeń wynajmowanych.


        poddasze

        Kąt nachylenia dachu a powierzchnia użytkowa poddasza

        W naszych rodzimych warunkach klimatycznych optymalnym wyborem jest dach średnio spadzisty, gdzie nachylenie dachu występuje pod kątem pomiędzy 35 a 40 stopni. Im wyższy kąt nachylenia dachu, tym korzystniej – dzięki takiemu rozwiązaniu uzyskamy więcej przestrzeni mieszkalnej na poddaszu. Natomiast, kąt nachylenia dachu wynoszący poniżej 35 stopni, może utrudniać zagospodarowanie poddasza.

        Podczas przekształcania powierzchni użytkowej należy wziąć pod uwagę wysokość ścianki kolankowej. W przypadku adaptacji poddasza na pomieszczenia mieszkalne powinna ona wynosić pomiędzy 110 a 120 cm. Od jej wysokości zależy, jaka ilość powierzchni na poddaszu będzie mogła być wykorzystana. Możemy również zastosować podniesienie konstrukcji dachu, aby tej przestrzeni było jak najwięcej. Zanim jednak podejmiemy taką decyzję, warto dowiedzieć się, jakie koszty trzeba będzie ponieść w związku z tą modernizacją oraz czy będzie to opłacalna, ale przede wszystkim bezpieczna i możliwa do wykonania, inwestycja.

        Warunki umożliwiające adaptację poddasza

        Pamiętajmy o tym, że aby wygodnie użytkować poddasze, to muszą zostać spełnione najważniejsze czynniki, takie jak:

        • najwyższy punkt na poddaszu użytkowym powinien wynosić 2,5 m wysokości – jeśli wysokość będzie mniejsza, wówczas należy podnieść dach, a to z kolei wymaga pozwolenia na przebudowę domu, ekspertyzy oraz kolejnego projektu budowlanego;
        • zgłoszenia adaptacji poddasza możemy dokonać w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta na prawach powiatu - musimy wówczas wystąpić o zarys i wypis zagospodarowania przestrzennego lub o inny dokument, w którym będą określone warunki wykonania bądź modernizacji poddasza.


          poddasze

          FAQ

          Jakie są różnice między poddaszem użytkowym a nieużytkowym?

          Poddasze użytkowe to przestrzeń, którą można zaadaptować na mieszkanie, natomiast nieużytkowe służy głównie jako strych np. do przechowywania aktualnie zbędnych przedmiotów.

          Czym się różni powierzchnia użytkowa poddasza a powierzchnia netto?

          Powierzchnia netto poddasza to wewnętrzna powierzchnia budynku, ograniczona jedynie przez elementy konstrukcyjne zamykające pomieszczenia. Zawsze jest ona większa od sumy powierzchni użytkowych poszczególnych pokoi. Powierzchnia użytkowa to wszystkie wnętrza spełniające potrzeby mieszkańców (pokoje dzienne, sypialnie, ale także pokoje pomocnicze).

          Jakie czynniki wpływają na obliczanie powierzchni użytkowej poddasza?

          Największy wpływ na obliczanie powierzchni użytkowej poddasza mają liczba skosów i kąt nachylenia dachu oraz wysokość ścianki kolankowej.

          Jakie warunki muszą być spełnione, aby możliwa była adaptacja poddasza?

          Najważniejsze warunki to zapewnienie odpowiedniej wysokości poddasza (minimum 2,5 m) oraz uzyskanie niezbędnego zezwolenia na budowę. Pozwolenie takie nie jest wymagane, gdy dokonujemy prac remontowych typu wymiana lub naprawa zużytych elementów budynku (np. zamontowanie nowych okien dachowych bez zmiany ich wielkości, zmiana pokrycia dachu lub podłogi czy odnowienie tynków) – wówczas przepisy wymagają jedynie zgłoszenia zmiany sposobu użytkowania strychu w odpowiednim urzędzie.


          Autor: Małgorzata Buchkovska (red. Anna Adamczyk)



          Małgorzata Buchkovska

          Z wykształcenia dziennikarz prasowy i coach. Tworzeniem treści zajmuje się zawodowo od kilku lat. Pisanie i dobra książka są nieodłącznymi atrybutami w jej życiu. Po latach doszła pasja do gotowania i sprzedaży. Uwielbia nowe technologie, które na co dzień może wykorzystywać w swoim życiu. Uparcie dąży do osiągania celów i nawet dobrze jej to wychodzi.


          Przeczytaj także:

          Masz pytania? Napisz do nas.

          Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

          Pokaż więcej wpisów z Maj 2024
          Nie przegap okazjiPolecane
          Zaufane Opinie IdoSell
          4.54 / 5.00 215 opinii
          Zaufane Opinie IdoSell
          2023-03-25
          Ok
          2023-03-17
          Wszytko ok
          pixel