t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak podłączyć piec na ekogroszek?

2020-10-27
Jak podłączyć piec na ekogroszek?


Jednym z bardziej cenionych w ostatnich latach paliw, które ma ocieplać dom, jest piec na ekogroszek. Mają na to wpływ właściwości tego paliwa stałego, m.in. fakt, że nie nie uwalnia do atmosfery aż tak wielu substancji toksycznych, jak w przypadku innych rodzajów paliw. Do naszego powietrza dostaje się o wiele mniej szkodliwego dwutlenku węgla, a dodatkowo ekogroszek jest bardzo wydajny, więc można dzięki temu niemało zaoszczędzić.


Z artykułu dowiesz się:


“piec,

Gdzie umieścić piec na ekogroszek?

Jeśli podejmiemy decyzję o tym, że chcemy swój dom ogrzewać ekogroszkiem, wówczas należy rozejrzeć się za odpowiednim piecem, który w efektywny sposób poradzi sobie ze spalaniem tego paliwa. To, co charakteryzuje taki piec to fakt, że posiada on specjalny podajnik oraz kocioł nisko emisyjny. Są to piece bardzo łatwe w użyciu, które pozwalają na właściwie wykorzystanie zalet ekogroszku, co ma bezpośredni wpływ na jego wydajność i ekologiczne korzyści. Jest to ewidentne paliwo XXI wieku.

Piec na ekogroszek nie może być postawiony w dowolnym miejscu. Potrzeba mu trochę przestrzeni, ale również i pomieszczenia, takiego jak np. kotłownia, ponieważ jego użytkowanie nie należy do najbardziej czystych czynności. Warto pamiętać, że piec ten posiada specjalny podajnik, na który również musi znaleźć się dodatkowe miejsce. Dodatkowo musi się znaleźć miejsce na zasobnik ciepłej wody oraz inne elementy, które sprawiają, że piec działa w sposób prawidłowy.

Podłączenie pieca na ekogroszek

“piec,

Podłączenie pieca na ekogroszek może odbyć się w dwojaki sposób. Wszystko zależy od tego, czy decydujemy się na układ otwarty, czy zamknięty:

  • w układzie otwartym wprowadza się rurę przelewową, która łączy naczynie wzbiorcze. Od rury idzie również zasilanie zbiornika, dzięki czemu można podłączyć bojler. Z kolei do bojlera podłączone jest zasilanie zbiornika oraz instalacja c.w.u. i zbiornik c.w.u. Bojler musi posiadać pompę c.w.u. oraz zawór zwrotny. Wówczas możliwe jest doprowadzenie gorącej wody do kaloryferów. W tym przypadku przyda się również zawór różnicowy oraz pompa centralnego ogrzewania;
  • w układzie zamkniętym sytuacja wygląda podobnie. W tym przypadku również rura przelewowa łączy się z naczyniem przelewowym. Na drodze łączenia powinien znaleźć się zawór różnicowy, a na rurze przelewowej powinna znaleźć się pompa c.o. Podłączenie bojlera wygląda tak samo, jednak w tym przypadku nie ma potrzeby instalowania pompy c.w.u. oraz zaworu zwrotnego. Każdy grzejnik powinien być wyposażony w zawór termostatyczny i zabezpieczający.

Każde podłączenie pieca na ekogroszek może się jednak różnić przez wzgląd na wytyczne producenta.

Piec na ekogroszek – co jeszcze warto wiedzieć?

Optymalna temperatura pieca na ekogroszek nie powinna być niższa niż 60 stopni i nie wyższa niż 80. Jednak wszystko zależy od tego, jakie zostały do pieca na ekogroszek dobrane grzejniki. Zaletą decyzji o paleniu w domu paliwem stałym, jakim jest ekogroszek, jest fakt, że montaż pieca na ekogroszek i jego cena nie są zbyt wygórowane w porównaniu do innych modeli ogrzewania domu. Do podstawowych elementów należy zaliczyć:

  • montaż, instalację, grzejniki i dodatkowe materiały. Ich koszt to około 15 tys. złotych;
  • wyposażenie takie jak piec na ekogroszek, robocizna i montaż do dodatkowe 9 tys. złotych.

Jest to prawie o 10 tys. mniejszy koszt niż w przypadku innych pieców, w tym gazowego. Ostateczna kwota będzie jednak w każdym przypadku trochę różnić się od siebie. Duże znaczenie ma metraż domu, ponieważ to do niego dopasowuje się ilość kupowanych grzejników. W niektórych przypadkach po podjęciu decyzji o zakupie pieca na ekogroszek trzeba będzie kotłownię dobudować bądź wydzielić takie pomieszczenie. To wiąże się z dodatkowymi kosztami, które mogą wynieść od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-04-02
Bardzo dobra.
2023-03-31
Szybko sprawnie i profesjonalnie
pixel