Kup okno dachowe Velux i odbierz MARKIZĘ ZA 1 ZŁ! Skorzystaj już teraz!

t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak odpowiednio dobrać okna dachowe na poddasze?

2019-11-26
Jak odpowiednio dobrać okna dachowe na poddasze?
Marzeniem każdego z nas jest wybudowanie własnego domu. Dla jednych jest to łatwa decyzja, a dla innych trudna. Zastanawiamy się czy podołamy temu nie łatwemu wyzwaniu.

Jeżeli po przeanalizowaniu za i przeciw zdecydujemy się na spełnienie naszych marzeń i zaczniemy budowę domu stajemy przed problemem jakich materiałów użyć, aby dom spełniał nasze oczekiwania. Obecnie mamy nieograniczony wybór materiałów, jak i mamy możliwości zasięgnięcia dużej ilości informacji na ich temat, które są mniej lub bardziej wiarygodne. Zastanawiamy się czy wybrać cegłe, pustak, czy może bloczki, jaką stolarkę, jak wykończyć wnętrze, jakiego pokrycia użyć na nasz dach.

Gdy już wybierzemy odpowiednie materiały zaczynamy budowę domu. Po wymurowaniu ścian i wykonaniu konstrukcji dachu dochodzimy do ważnego momentu inwestycji, czyli wyboru okien dachowych. Często jest to ostatnim etapem naszej budowy i zdarza się tak, iż brakuje nam już funduszy, aby dobrać ilość i konstrukcję okien dachowych, dlatego oszczędzamy i wybieramy okna, które nie spełniają naszych oczekiwań.

Należy pamiętać, iż odpowiedni dobór rodzaju konstrukcji, a także ilość okien ma wpływ na komfort użytkowania naszego poddasza.

Funkcje okien dachowych:

 1. Odpowiednio doświetlają poddasze

  Około 90% naszego wolnego czasu spędzamy w pomieszczeniach zamkniętych, dlatego powinniśmy zwrócić uwagę na dostęp naturalnego światła, bo to ono poprawia nasze samopoczucie, zdrowie czy zdolność do koncentracji. Dlatego powinniśmy wybierać okna dachowe z dużymi przeszkleniami, przez które będzie napływ dużej ilości światła do naszych pomieszczeń.  wspólny pokój


 2. Zapewniają kontakt wzrokowy z otoczeniem
 3. Okna dachowe różnią się sposobem otwierania. Mamy:

  • okna dachowe obrotowe,
  • uchylno-obrotowe,
  • okna balkonowe,
  • okna dachowe o podwyższonej osi obrotu.
  Sposób otwierania decyduje o wygodzie użytkowania poddasza, a rozmiar i wysokość montażu o możliwości kontaktu wzrokowego z otoczeniem.

 4. Umożliwiają przewietrzanie pomieszczenia
Wilgoć do mieszkaniu dostaje się wraz z powietrzem zewnętrznym, generowana jest przez domowników (oddychanie) oraz podczas prania, gotowania. Dlatego ważną rzeczą jest dobór okien, które umożliwią przewietrzanie pomieszczeń, a także wspomogą pracę wentylacji grawitacyjnej. Jak sami widzicie jest bardzo dużo czynników, które należy brać pod uwagę przy wyborze okna dachowego. Poniżej przedstawimy kilka porad, którymi należy się kierować przy wyborze okien dachowych.

pokój dzieckaDobór okien dachowych zależy od:

 1. Przeznaczenia i wielkości pomieszczenia
 2. Dobór okien dachowych rozpoczynamy od wyliczenia ich ilości i rozmiarów. Aby się tego dowiedzieć musimy znać wielkość i przeznaczenie pomieszczenia. Ilość potrzebnego światła wyraża stosunek powierzchni okna w świetle ościeżnicy do powierzchni podłogi w pomieszczeniu. W pomieszczeniach, gdzie będą przebywać ludzie stosunek ten powinien wynosić 1:8, natomiast w pomieszczeniach, w których wymagane jest światło dzienne ze względów na przeznaczenie najmniej 1:12.

  Przykład obliczenia potrzebnej ilości okien dachowych do oświetlenia światłem dziennym pokoju o powierzchni 40 m²:

  1 = 8

  ? = 40 (40 x 1): 8 = 5

  Oznacza to, że do oświetlenia pokoju o powierzchni 40 m² trzeba zastosować okna o powierzchni 5 m² liczonej w świetle ościeżnic. Powierzchnię taką uzyskamy stosując:

  8 okien 78 x 118,

  lub 6 okien 78 x 140,

  lub 4 okna 114 x 118

  Ze względu na rozprowadzenie światła w pomieszczeniu najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie zastosowanie 8 okien 78x118 w układzie 4x4, po dwóch stronach pokoju. W zależności od przeznaczenia pomieszczenia wybieramy materiały, z jakich wykonane są okna. Mamy do dyspozycji:
  • okna aluminiowo – drewniane (wykonane z drewna, osłonięte z zewnątrz profilami aluminiowymi),
  • aluminiowo – tworzywowe (wykonane z profilu PVC wzmocnione wewnątrz rdzeniami stalowymi, osłonięte z zewnątrz profilami aluminiowymi).
  Okna drewniane mogą być stosowane we wszystkich pomieszczeniach. Natomiast okna tworzywowe przystosowane są do pomieszczeń, w których się wilgotne powietrze (kuchnie, łazienki). Do takich pomieszczeń przeznaczone jest również okno drewniane malowane lakierem poliuretanowym w kolorze białym. Okna aluminiowo – tworzywowe mogą być stosowane we wszystkich pomieszczeniach na poddaszu.

 3. Kąta nachylenia dachu
 4. Jest to istotne kryterium dla uzyskania prawidłowego doświetlenia pomieszczenia oraz wygody obsługi i użytkowania okien dachowych. Im kąt nachylenia dachu jest mniejszy, tym wysokości okna powinna być większa. Im wyżej zamontowane okno tym łatwiej je obsługiwać i lepiej doświetla pomieszczenie.montaż


WYSOKOŚĆ MONTAŻU OKNA

Ważną kwestią jest wybór wysokości zamontowania okien w połaci dachowej. Przepisy i instrukcje „wskazują” miejsce zamontowania okna dachowego na odpowiedniej wysokości od podłogi, tak aby spełniało swoje funkcje.

W budynkachr o kondygnacjach położonych poniżej 25 m nad terenem odległość dolnej krawędzi okna otwieranego od podłogi powinna wynosić co najmniej 85 cm, a na kondygnacjach powyżej 25 m nad terenem odległość ta powinna wynosić nie mniej niż 110 cm. Im wyżej od podłogi będzie zamontowane okno tym lepsze będzie doświetlenie pomieszczenia. Górna krawędź przezroczystej powierzchni okna (lub okien) powinna znajdować się 220 cm nad podłogą”.

Ważną kwestią jest też wysokość montażu okien dachowych posiadających nawiewniki. Wg instrukcji Instytutu Techniki Budowlanej należy je instalować nie niższej niż 200 cm nad poziomem podłogi, licząc od dolnej krawędzi nawiewnika. Natomiast w oknach FAKRO nawiewnik umieszczony jest w górnej części ościeżnicy.

Aby okno było zamontowane zgodnie z przepisami, górna krawędź powinna znajdować się na wysokości 220 cm. Zalecany montaż okien (dolna krawędź okna) na poziomie 110 – 140 cm od podłogi spełnia wymagania stawiane przez przepisy oraz zapewnia doświetlenie i gwarantuje kontakt wzrokowy z otoczeniem. Zastosowanie dolnej klamki w oknach FAKRO pozwala na komfortową obsługę okien. Montaż okien na tej wysokości umożliwia umieszczenie grzejnika pod oknem oraz prawidłowe wykonanie szpalet, dzięki czemu zapewniona jest prawidłowa cyrkulacja powietrza we wnęce okiennej, która ogranicza ryzyko wystąpienia nasycenia pary wodnej na oknie dachowym.montaż


Reguły prawidłowego doświetlenia poddasza

REGUŁA 1

Okna powinny być umieszczone w różnych punktach dachu, a nie zgrupowane w jednym miejscu.

REGUŁA 2

Im wyżej od podłogi zamontujemy okno, tym lepsze i bardziej równomierne będzie doświetlenie pomieszczenia.

REGUŁA 3

Wysokie okna dachowe zapewnią równomierny rozkład światła w pomieszczeniu oraz zagwarantują kontakt wzrokowy z otoczeniem.

JEŻELI WSZYSTKIE WYMIENIONE WARUNKI ZOSTANĄ UWZGLĘDNIONE PRZY DOBORZE OKIEN DACHOWYCH MOŻESZ BYĆ PEWNY, IŻ TWOJE PODDASZE BĘDZIE ULUBIONYM MIEJSCEM DLA CAŁEJ RODZINY!

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2019

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-04-02
Bardzo dobra.
2023-03-27
Bardzo miła obsługa i szybka realizacja zamówienia.
pixel