t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak ocieplić strop?

2019-12-11
Jak ocieplić strop?

Obecne budownictwo stawia na całkowite wykorzystanie powierzchni domów. Oznacza to, że także strychy adaptowane są na pomieszczenia mieszkalne, czym znacznie zwiększa się metraż budynku. Przyglądając się jednak starszym obiektom, gdzie strychy przeznaczone były na schowki, warto mieć na uwadze, że strop znajdujący się na poddaszu powinno się dobrze ocieplić. Działanie takie z pewnością zaowocuje mniejszymi stratami ciepła, a tym samym — niższymi rachunkami za ogrzewanie.

Zastanawiając się jak ocieplić strop, warto mieć na uwadze, że najczęściej stosowanymi materiałami są styropian oraz wełna. W dzisiejszym wpisie chcemy przedstawić jeden ze wspomnianych produktów. Zajmiemy się styropianem, jego grubością, odpowiednimi właściwościami, a także sposobem prawidłowego ułożenia.

Jaki styropian do ocieplenia stropu wybrać?

Szukając odpowiedzi na pytanie: jaki styropian do ocieplenia stropu wybrać, należy mieć na uwadze, że poddasze, które jest nieużytkowane (jeśli inwestor chce stworzyć poddasze mieszkalne, powinien ocieplić dokładnie dach budynku), musi zostać obłożone materiałem, zapewniającym termoizolacyjność. Tylko wtedy inwestor może mieć pewność, że nie dojdzie do nadmiernego wychłodzenia pomieszczeń znajdujących się pod stropem. Mając to na uwadze, należy pamiętać, aby warstwa ocieplenia miała minimum 20 cm grubości.

Wybierając ocieplenie stropu styropianem, dobrze jest pamiętać, że wspomniany produkt ma różne grubości oraz właściwości. Dzięki temu inwestor jest w stanie dobrać materiał, który w 100% będzie mu odpowiadał. Musi jednak mieć na uwadze, że im większa warstwa styropianu, tym lepsze właściwości termoizolacyjne stropu.

styropian, styropian fasadowy, strop

Dlaczego warto zdecydować się na styropian, a nie wełnę? Otóż w tym wypadku górę biorą względy ekonomiczne. Okazuje się, że dobrej jakości styropian jest tańszym rozwiązaniem. Co więcej, wielu ekspertów uznaje, że jest ona także znacznie bardziej bezpieczny od wspomnianej wyżej wełny. Dobrze jest mieć także na uwadze, że ma znacznie mniejszą przewodność cieplną, co nie jest bez znaczenia, jeśli inwestor chce stworzyć budynek energooszczędny.

Podłoga na nieużytkowanym poddaszu, a tym samym strop przylegający do pomieszczeń mieszkalnych znajdujących się pod nim, musi być lepiej ocieplony, aniżeli strop, który znajduje się pomiędzy kondygnacjami mieszkalnymi. Warto tutaj zatem wziąć pod uwagę, poza wspomnianą wyżej grubością materiału, także jego współczynnik przenikania ciepła, który w wypadku stropu na nieogrzewanym poddaszu wynosi maksymalnie 0,25 W/(m²K).

styropian, styropian fasadowy, strop

Jak ocieplić strop styropianem?

Rozpoczynając ocieplenie stropu betonowego styropianem, należy zwrócić szczególną uwagę na to, czy jest to świeżo powstała konstrukcja, czy strop był wykonany wcześniej. Mając do czynienia z pierwszą sytuacją, należy w pierwszej kolejności położyć specjalną folię paroszczelną. Produkt ten pozwoli uniknąć wchłonięcia przez styropian resztek wilgoci, która można pojawić się na świeżej konstrukcji. Ocieplając strop, trzeba pamiętać o tym, aby płyty styropianowe ułożyć równo i szczelnie. Dzięki temu uzyska się doskonałą warstwę termoizolacyjną, na której będzie można położyć podłogę (jeśli strych ma być wykorzystany np. na schowek).

styropian, styropian fasadowy, strop

Dlaczego warto ocieplić strop przy użyciu styropianu?

Nie da się ukryć, że w wielu przypadkach ocieplenie stropu styropianem jest konieczne. W nowym budownictwie, gdzie liczy się energooszczędność budynku, standardem jest ocieplanie każdej jego części, w tym również stropu. Dzięki temu inwestor może cieszyć się komfortem termicznym, a tym samym znacznym zmniejszeniem rachunków za ogrzewanie.





buduj i remontuj razem z nami.


Aneta Wojtczak

Aneta Wojtczak

Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Od 2018 roku właścicielka firmy Wojtczak Marketing Aneta Wojtczak, która działa głównie w dwóch obszarach: szeroko pojęty copywriting (również SEO) oraz wirtualna asystentka. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować.

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2019
Nie przegap okazjiPolecane
Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-04-01
Wszystko, według ustaleń. Jedynie lekkie uszkodzenie przesyłki co nie miało wpływu na funkcjonowanie okna
2023-03-17
wsio ok
pixel