Jak ocieplać fundament – poradnik

2020-01-24
Jak ocieplać fundament – poradnik
W domach, w których nie ma piwnicy, izolację termiczną przyklejamy do ścian fundamentowych na głębokość nie mniejszą niż 1 m poniżej gruntu. Ocieplenie tworzy izolację obwodową, która powinna płynnie łączyć się z izolacją cokołową w ten sposób, aby na styku nie powstawały mostki cieplne. Izolacja obwodowa zabezpiecza także hydroizolację ścian fundamentowych przed uszkodzeniami.

Przygotowanie podłoża pod hydroizolację

Przed wykonaniem izolacji obwodowej powinniśmy odpowiednio przygotować powierzchnię ścian fundamentowych. W pracach przygotowawczych zwracamy uwagę na zamknięcie por w podłożu, skuteczne uszczelnienie pęknięć, narożników i spoin.

Wilgotność podłoży betonowych i zapraw cementowych nie powinna być większa niż 6%. Nieszczelności i zbyt duża wilgotności powodują słabszą przyczepność hydroizolacji oraz tworzenie się pęcherzy na powierzchni.

Podłoże powinno być stabilne, czyste, wolne od pyłu i kurzu. Wystające resztki zaprawy i nierówności usuwamy, a krawędzie odsadzek ław fundamentowych oczyścimy z ziemi i gruzu. W miejscu, w którym łączy się ława ze ścianą fundamentową oraz gdzie występują naroża wewnętrzne, celem uniknięcia niepotrzebnych naprężeń, które mają wpływ na trwałość izolacji wykonujemy faset. Fasety możemy wykonać z zapraw mineralnych o promieniu nie większym niż 5 cm lub z mas dyspersyjnych o promieniu nie większym niż 2 cm.

Aby zwiększyć przyczepność należy zlikwidować zapylenia i nadmierną nasiąkliwość a powierzchnie zagruntować preparatem gruntującym swisspor PRIMER. Przed przystąpieniem do kolejnego etapu pozostawiamy grunt do wyschnięcia.ocieplanie domu


Montaż hydroizolacji

W celu przymiarki rolkę papy swisspor BIKUTOP podładowa 250 rozwijamy na całej długości w miejscu, w którym będzie zgrzewana i przycinamy. Za pomocą listew dociskowych, które są wykonane ze stali nierdzewnej w górnej części ściany fundamentowej, mocujemy mechanicznie papę swisspor BIKUTOP podkładowa 250, a następnie zgrzewamy od góry do dołu.

Papę swisspor BIKUTOP podkładową 250 układamy rozgrzewając palnikiem podłoże oraz spodnią warstwę papy do momentu stopienia bitumu, z równoczesnym, powolnym rozwijaniem rolki. Pasy papy łączymy ze sobą wzdłuż rolki na 10 cm zakład.

O tym czy papa jest prawidłowo zgrzana świadczy wypływ masy asfaltowej o szerokości 0,5-1,0 cm na długości rolki. Gdy masa asfaltowa nie wypływa dociskamy zakład przy użyciu wałka silikonowego. Wykonana w taki sposób izolacja z użyciem papy swisspor BIKUTOP podkładowa 250 zapewnia długoletnią trwałość.

Montaż termoizolacji

Gdy wykonamy hydroizolację przyklejamy klejem swisspor BITERM STICK płyty styropianowe swisspor HYDRO lambda. Mocujemy je tylko za pomocą kleju. Nie mocujemy ich mechanicznie.

Rada eksperta

Przyklejenie płyt styropianowych klejem zawierającym rozpuszczalnik, stwarza ryzyko stopienia styropianu.ocieplanie domu


Na stronę montażową, która jest oznaczona napisem „do muru” płyt styropianowych swisspor HYDRO lambda, nakładamy klej swisspor BITERM STICK, metodą na placki.

Klej nakładamy metodą punktowo-pasmową pod warunkiem, że pasma będą aplikowane na dwóch krawędziach w sposób, który umożliwi odprowadzanie wilgoci. Płyty układamy tak, aby strzałki wskazywały kierunek „do góry”.

Klej swisspor BITERM STICK należy nanieść w taki sposób, aby był on na powierzchni płyt izolacyjnych, a nie na podłożu.

Płyty styropianu swisspor HYDRO lambda układamy starannie i ciasno. Uwagę zwracamy na układanie płyt w narożnikach. Po nałożeniu kleju na płytę przyklejamy mocno dociskając. Płytami nie należy poruszać po kliku minutach od przyklejenia.

Nie odrywamy i ponowne nie dociskamy płyt.

ocieplanie domu


Oderwaną płytę oczyszczamy z kleju i przystępujemy do ponownego klejenia. Klejenie płyt swisspor HYDRO lambda uniemożliwia przemieszczanie się płyt do momentu zasypania ich ziemią, która dociśnie płyty do ściany fundamentowej. W przypadku zastosowania płyty swisspor HYDRO lambda nie musimy stosować dodatkowych warstw ochronnych między płytą a gruntem.

Płyt styropianowych swisspor HYDRO lambda nie mocujemy mechanicznie, ponieważ nastąpi wtedy uszkodzenie hydroizolacji.

Płyty swisspor HYDRO lambda po naklejeniu zasypujemy ziemią, aby nie narażać ich na działanie promieni UV.

Podczas składowania płyty swisspor HYDRO LAMBDA należy chronić przed słońcem.buduj i remontuj razem z nami


Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.33 / 5.00 3 opinie
Zaufane Opinie IdoSell
2021-08-01
Wszytko przebiegło bez najmniejszego problemu. Zdecydowanie polecam!!
2021-08-03
Obsługa ok, troche długo się czeka ok 3 tygodni, ale Tylko jedna roleta velux dkl mk08 z 4 kupionych dobrze wygląda na oknie, reszta jest pomarszczona przy prowadnicach i wystają czarne magnesy z materiału przy prowadnicach. Tragedia.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel