t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak obudować komin systemowy klinkierem?

2022-06-06
Jak obudować komin systemowy klinkierem?

 

Kiedy jeszcze do niedawna budowano kominy murowane, ich ceglane ściany były narażone na trudne warunki. Pod wpływem naprężeń dochodziło do pęknięć, na trzonach wewnętrznych i zewnętrznych osadzała się sadza. Dane kominy nie posiadały wkładów, przez co trzeba było je regularnie czyścić, wzmacniać i uszczelniać. Odkąd na rynku pojawiły się kominy systemowe, które złożone prawidłowo są niezwykle szczelne i wytrzymałe oraz bezpiecznie odprowadzają spaliny, obudowa z klinkieru zaczęła pełnić funkcję dekoracyjno-ochronną. Tylko… i aż. Wbrew pozorom nie wolno jej bagatelizować, ponieważ źle wykonana może nie tylko popsuć efekt wizualny, ale przede wszystkim doprowadzić do uszkodzenia komina oraz pokrycia dachowego. Jak obudować komin systemowy klinkierem, aby wyglądał estetycznie i jednocześnie był bezpieczny? Warto do tego zadania zatrudnić fachowców. Jeśli jednak chcesz nadzorować prace, zapoznaj się z naszym wpisem, w którym poruszamy najważniejsze kwestie związane z tym tematem.

 


Z artykułu dowiesz się:

  1. Jakie wymagania techniczne należy spełnić tworząc obudowę komina z klinkieru?
  2. Na czym oprzeć obmurówkę komina systemowego?
  3. Jak prawidłowo wykonać obróbkę blacharską komina?
  4. W jaki sposób przygotować zwieńczenie komina?
  5. Jakie najczęstsze błędy popełniane są podczas obudowy komina systemowego klinkierem?

komin stalowy zewnętrzny

Jakie wymagania techniczne należy spełnić tworząc obudowę komina z klinkieru?

Chcąc wykonać obmurówkę komina systemowego z klinkieru należy najpierw zapoznać się z wymaganiami technicznymi, jakie obowiązują w Polsce. Mowa tutaj o normie PN-89/B-10425, która mówi o przewodach dymowych, spalinowych i wentylacyjnych murowanych z cegły — Wymagania techniczne i badania przy odbiorze. Wskazane przepisy jasno określają, że murowanie komina oraz jego obmurowanie powinno być wykonane z cegieł pełnych. Warto mieć na uwadze, że fachowcy wykorzystują pełne cegły jedynie do budowy pierwszej i ostatniej warstwy obudowy, jednak takie działanie nie należy do najlepszych, przez co nie jest zalecane.

Na czym oprzeć obmurówkę komina systemowego?

Jeżeli projektant budynku wyrazi na to zgodę, konstrukcję obudowy komina z cegieł klinkierowych można bez obaw oprzeć na konstrukcji stropu, który jest zwieńczeniem najwyższej kondygnacji. Aby konstrukcja była stabilna, bardzo często wykorzystuje się specjalnie wykonaną płytę, której wytrzymałość uwzględnia odpowiednią masę wykonanej z klinkieru obudowy. Płyta ta powinna być zamontowana na pustakach systemowych pod dachem.

Często, aby oprzeć cegły klinkierowe, wykorzystuje się specjalną stalową ramę. Nieco rzadziej specjaliści wykonują specjalną podmurowanie wsporcze, które idzie od poziomu fundamentu. Niektórzy producenci posiadają w swojej ofercie specjalne żelbetowe płyty wsporcze, które oferowane są do wybranych systemów kominowych. Warto pamiętać, że wysokość obudowy komina systemowego nie powinna przekraczać 3 metrów.

Układając cegły należy wziąć pod uwagę wiązania blokowe, główkowe, flamandzkie, holenderskie, gotyckie, kowadełkowe, dwa typy krzyżowego oraz śląskie i wózkowe (przesunięcie cegły o ½, ⅓ lub ¼). Aby obudowa została prawidłowo wykonana, należy między cegłami klinkierowymi a ścianami osłonowymi zostawić 2-centymetrową szczelinę). Po stworzeniu obudowy należy ją zafugować. Tutaj trzeba pamiętać o tym, aby fugowanie było pełne, czyli zlicowane z cegłami. Tylko tedy można mieć pewność, że system kominowy jest szczelny.

komin Schiedel

Jak prawidłowo wykonać obróbkę blacharską komina?

Prawidłowo wykonana obróbka blacharska to klucz do sukcesu. Tylko dobrze zrobiona daje pewność, że przestrzeń między ścianą obudowy a poryciem dachowym jest szczelna. Najpierw należy wokół obudowy ułożyć membranę dachową (trzeba ją odpowiednio wywinąć i przymocować używając taśmy uszczelniającej). Aby całość była wykonana poprawnie, należy przyjrzeć się kierunkowi spływu wody opadowej — trzeba zacząć nad kominem, następnie przejść do jego boków i skończyć poniżej obudowy. Obróbka blacharska powinna być wykonana w tej samej kolejności, co w przypadku zakładania membrany dachowej. Podczas wykonywania tego elementu ważne jest prawidłowe wygięcie i docięcie blachy oraz zamocowanie górnej krawędzi do obudowy komina. W tym wypadku można to zrobić na dwa sposoby:

  1. Na wykonanej obudowie wykonać o skosie wcięcie, którego głębokość nie powinna przekraczać 2 cm. Wpuścić w powstałą szczelinę zgiętą krawędź płaskiej blachy. Miejsce styku blachy i cegły klinkierowej należy dodatkowo uszczelnić elastycznym materiałem, który będzie odporny na niskie i wysokie temperatury. Najczęściej w tym celu wykorzystuje się silikon dekarski.
  2. W drugim przypadku można wykorzystać ołowianą lub aluminiową taśmę uszczelniającą, która wyposażona jest w zintegrowaną warstwę klejącą. Uzupełnieniem tego systemu będą specjalne aluminiowe listwy, które służą do estetycznego wykończenia obróbki komina wykonanej z cegły klinkierowej.

W jaki sposób przygotować zwieńczenie komina?

Na zakończenie obudowy, należy przygotować zwieńczenie komina. Obecnie większość producentów oferujących kominy systemowe oferuje także gotowe betonowe płyty przykrywające, które są dopasowane do wybranego przez inwestora systemu.

Jakie najczęstsze błędy popełniane są podczas obudowy komina systemowego klinkierem?

Aby mieć pewność, że obudowa komina systemowego klinkierem została wykonana prawidłowo, należy wystrzegać się błędów. Najczęściej popełnianym jest wykorzystanie do obudowy cegły dziurawki. Choć efekt końcowy jest zadowalający, jako inwestor musisz wiedzieć, że komin będzie przeciekał.

Podsumowanie

Obudowa komina systemowego klinkierem jest niezwykle ważna. Jeżeli chcesz mieć pewność, że została wykonana prawidłowo i że Twój komin przez wiele lat będzie działał bezproblemowo, zatrudnij do tego zadania fachowców. Co więcej stosuj się do jednej najważniejszej zasady — przestrzegaj instrukcji, którą do zestawu dołączył producent!

komin na remontowanym dachu

 

Przeczytaj także:

 

 


Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2022
Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-27
Bardzo miła obsługa i szybka realizacja zamówienia.
2023-03-17
Wszytko ok
pixel