Kup okno dachowe Velux i odbierz MARKIZĘ ZA 1 ZŁ! Skorzystaj już teraz!

t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak naprawić roletę plisowaną?

2022-05-18
Jak naprawić roletę plisowaną?

 

Rolety plisowane są chętnie wybierane przez właścicieli domów, ponieważ nadają każdej aranżacji ciekawego charakteru, a dodatkowo chronią okna przed wścibskim spojrzeniem sąsiadów oraz przed nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczeń. Warto jednak mieć na uwadze, że przez specyficzną budowę są narażone na uszkodzenia. Wiele usterek można usunąć samodzielnie, np. naprawić linkę lub wygięty materiał, istnieją jednak takie, do których naprawy należy zatrudnić fachowców. W dzisiejszym wpisie wyjaśniamy, jak samodzielnie naprawić plisę i podpowiadamy, które usterki powinien naprawić specjalista.

 


Z artykułu dowiesz się:

  1. Jakie usterki pojawiają się w trakcie używania rolet plisowanych?
  2. Które naprawy rolet plisowanych można wykonać samodzielnie?
  3. Jak wymienić linkę w rolecie?
  4. W jaki sposób naprawić rolety plisowane z wygiętym materiałem?
  5. Jakie problemy z roletami plisowanymi należy zgłosić fachowcowi?

rolety plisowane w pokoju dziecięcym

Rolety plisowane są doskonałą osłoną okna. Kiedy jednak będą niewłaściwie użytkowane, może dojść do zaburzenia ich prawidłowego funkcjonowania. Warto mieć na uwadze, że choć tego typu rolety wewnętrzne są naprawdę popularne, bywają także niezwykle awaryjne. Na szczęście pojawiające się usterki można usunąć samodzielnie. Zapoznaj się z poniższym wpisem i dowiedz się, jak samodzielnie poradzić sobie z awarią plisy.

Jakie usterki pojawiają się w trakcie używania rolet plisowanych?

Rolety plisowane, podczas użytkowania mogą się zużyć lub po prostu zepsuć, szczególnie jeśli są nieprawidłowo eksploatowane — wówczas może dojść nie tylko do uszkodzenia mechanicznego, jeśli roleta jest zbyt mocno szarpana za sznurek lub agresywnie zwijana i rozwijana. Powodem awarii może być także wada fabryczna, która nie została wykryta podczas kontroli jakości.

Nie każda awaria rolety plisowanej musi wiązać się z koniecznością jej wymiany. Wiele usterek można samodzielnie naprawić, wymieniając określone elementy.

salon na poddaszu wyposażony w rolety plisowane

Które naprawy rolet plisowanych można wykonać samodzielnie?

Najczęstszym problemem, jaki pojawia się podczas użytkowania rolet plisowanych, jest ich nieprawidłowe zwijanie się oraz opadanie na dół. Opadająca roleta plisowana nie tylko wygląda nieestetycznie, ale także nie spełnia założonych funkcji.

Przyczyną opadania rolety plisowanej może być uszkodzenie linki, na której jest zamontowana. Kiedy sznurek jest zamontowany poprawnie, roleta bez problemu się przesuwa, a także dobrze układa. Na szczęście tę usterkę można usunąć samodzielnie, wymieniając uszkodzony sznurek na nowy.

Kolejnym problemem, który pojawia się podczas użytkowania rolet plisowanych i z którym samodzielnie sobie poradzimy, jest niewłaściwe zagięcie materiału lub jego całkowite rozprostowanie.

Istotne jest to, że użytkownik powinien działać od razu, kiedy zauważy nieprawidłowe działanie rolety. Konieczne jest szybkie zlokalizowanie problemu i próba jego usunięcia.

biuro na poddaszu wyposażone w rolety plisowane

Jak wymienić linkę w rolecie?

Bez względu na to, czy wybierzesz rolety zaciemniająco-plisowane, czy rolety wewnętrzne podwójnie plisowane podczas ich użytkowania może dość do awarii linki napinającej produkt. Jeżeli zauważysz, że roleta samodzielnie się rozwija lub opada, możesz być pewien, że w Twojej rolecie doszło do zerwania lub przetarcia sznurka. Zastanawiasz się, jak naprawić tę usterkę? Producent okien dachowych, marka VELUX przygotował dla swoich Klientów instrukcję w postaci filmu. Przedstawiamy go poniżej:

Decydując się na samodzielną wymianę linki musisz:

  • zdemontować roletę plisowaną;
  • zastąpić uszkodzony sznurek nowym, który musisz przewlec przez otwory analogicznie, jak po drugiej stronie;
  • szacując długość linki, musisz dodać szerokość plisy do jej podwójnej wysokości.

W jaki sposób naprawić rolety plisowane z wygiętym materiałem?

Kolejną, często występującą awarią, jest odkształcanie się materiału. Każdy wie, że rolety plisowane wyróżniają się spośród innych rolet wewnętrznych materiałem składanym w harmonijkę. Jeżeli dojdzie do rozwinięcia się materiału lub jego skrzywienia, roleta będzie działać nieprawidłowo. W tym wypadku naprawę także można przeprowadzić samodzielnie. Wystarczy delikatnie, ręcznie złożyć materiał i zwinąć plisę na kilka godzin. Dla pewności, że materiał rolety zwinie się i ułoży prawidłowo, można go delikatnie zwilżyć (jeżeli kontakt z wodą mu nie zaszkodzi). W skrajnych przypadkach można zaprasować materiał używają żelazka lub prostownicy do włosów. Należy przy tym pamiętać, że materiał rolet plisowanych musi być odporny na wysokie temperatury.

roleta plisowana zamontowana na oknie dachowym w pokoju dziecięcym

Jakie problemy z roletami plisowanymi należy zgłosić fachowcowi?

Jeżeli okaże się, że wymienione wyżej naprawy nie przyniosą skutku i roleta plisowana nadal będzie działała nieprawidłowo, trzeba spodziewać się, że awarii mogły ulec inne elementy albo sam mechanizm rolety. W takiej sytuacji konieczne będzie wezwanie fachowca, który dokładnie sprawdzi, gdzie leży problem i usunie usterkę. Może także okazać się, że naprawa rolety nie wchodzi w grę i konieczna będzie jej wymiana na nową. Jeżeli nie minął czas gwarancji na rolety plisowane, warto zwrócić się do autoryzowanego serwisu producenta, który naprawi rolety.

Podsumowanie

Choć rolety plisowane mogą ulec awarii, nie jest to powód, dla którego należy z nich rezygnować. Najczęściej dochodzi do niewielkich awarii, które można usunąć samodzielnie, co oznacza, że wystarczy kilka chwil, aby móc cieszyć się sprawnymi, pięknymi i funkcjonalnymi roletami, które ochronią nas nie tylko przed spojrzeniem sąsiada, ale także nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczeń.

roleta plisowana zamontowana na oknie dachowym w pokoju nastolatka

 

Przeczytaj także:

 

 


Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2022
Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-30
Kontakt bezproblemowy, szybka realizacja. Jestem bardzo zadowolona. Polecam.
2023-03-17
Wszytko ok
pixel