t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak lepiej doświetlić poddasze - łączenie okien dachowych VELUX

2019-11-04
Jak lepiej doświetlić poddasze - łączenie okien dachowych VELUX

Łączenie okien dachowych to bardzo dobry sposób na to, aby Nasze poddasze było lepiej doświetlone. Takie rozwiązanie zapewni wszystkim domownikom poczucie przestrzeni i pełen komfort. Jednak, aby okna dachowe spełniały w pełni swoją funkcję, musimy dowiedzieć się jak odpowiednio je łączyć oraz ile tych okien możemy połączyć ze sobą.


Wybór okna dachowego

Właściwie dobrane i poprawnie rozmieszczone okna dachowe mają bardzo duży wpływ na zestawienie energetyczne budynku, odpowiednie doświetlenie pomieszczenia światłem dziennym i wentylację. Przy odpowiednim doborze okien dachowych musimy pamiętać, że ich powierzchnia powinna stanowić mniej więcej 10% powierzchni podłogi pomieszczenia. Istotnym faktem, na który powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze okien jest to, iż większa liczba mniejszych okien dachowych w pomieszczeniu zapewni więcej światła niż jedno duże okno o tej samej powierzchni szyby.

width=

Łączenie okien dachowych

W związku z tym, że lepsze doświetlenie zapewni więcej mniejszych okien niż jedno duże, warto pomyśleć o montażu okien obok siebie. O tym, ile okien wolno połączyć, decydują wymiary oraz wytrzymałość dachu. Kiedy zdecydujemy się na połączenie, przede wszystkim musimy sprawdzić czy nie zagrozi ono stabilności dachu. W celu sprawdzenia możemy poradzić się konstruktora, który wykona wszystkie potrzebne obliczenia, a jeśli będzie to konieczne, zaproponuje nam zastosowanie odpowiednich wzmocnień między oknami dachowymi.

Możliwości łączenia okien dachowych

W większości przypadków zestawów okiennych spotykamy dwa okna dachowe zamontowane koło siebie. Przy łączeniu okien połaciowych, powinniśmy pamiętać o pewnych zasadach: w poziomie łączymy okna o identycznej wysokości – w praktyce jest to jednoznaczne z takim samym rozmiarem okna. Jest tak, ponieważ muszą pasować one do rozstawu krokwi dachu. W pionie natomiast, powinniśmy łączyć okna identycznej szerokości – jeżeli chcemy urozmaicić architekturę wnętrza, to mogą być one różnej długości. Według własnych upodobań, możemy umieścić je nawet na całej długości połaci.<.p>

width=

Okna kolankowe VELUX

Osoby, które chciałyby zastosować niestandardowe rozwiązanie na poddaszu, z pewnością spodoba się pomysł połączenia okien dachowych z oknami kolankowymi. Takie rozwiązanie pozwoli na skuteczne zwiększenie ilości przeszkleń, które będą mogły ciągnąć się od okna połaciowego nawet do samej podłogi.

Elementy doświetlające VELUX

W przypadku doświetlenia pomieszczenia powinniśmy zastosować dowolne okna obrotowe, na przykład VELUX GLU lub okna obrotowo-uchylne, na przykład VELUX GPL, później powinniśmy przedłużyć je o okna kolankowe. Okna kolankowe VELUX VFE dostępne są w wersji uchylnej oraz rozwieranej w technologii drewnianej, a także dostępna jest wersja nieotwierana VELUX VIU w technologii drewniano-poliuretanowej. Okna kolankowe zapewnią nam unikalne wnętrze, a także poddasze pełne neutralnego światła.

width=


Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2019

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-31
Szybko sprawnie i profesjonalnie
2023-03-27
Pozytywnie
pixel