Jak kleić styropian fundamentowy?
Aby mieć pewność, że dom zostanie dobrze docieplony, dzięki czemu nie będzie dochodzić do strat ciepła, warto już podczas projektowania budynku zastanowić się nad tym, jakiego styropianu użyć oraz jak prawidłowo go zamontować. Mając na uwadze fakt, że nie wszyscy wiedzą, jak powinien wyglądać prawidłowy montaż, w dzisiejszym artykule chcemy przedstawić instrukcję, która mamy nadzieję uświadomi niejednemu inwestorowi, że prawidłowe docieplenie tej części budynku jest niezwykle ważne.
Temat prawidłowego docieplenia budynku, w tym również fundamentów powinien zacząć się przewijać już na etapie projektowania. Dzięki temu możliwe będzie nie tylko stwierdzenie, jakich produktów użyć, ale również na jaką głębokość docieplić fundamenty, aby mieć pewność, że nie dojdzie do tego, że ciepło będzie poprzez nie uciekać do gruntu. Eksperci twierdzą, że w niepodpiwniczonych domach termoizolacja fundamentów powinna sięgać nie mniej niż 1 metr w głąb ziemi. Jest to tzw. izolacja obwodowa, która musi zostać umiejętnie połączona z izolacją cokołów. Tylko wtedy można mieć pewność, że nie powstaną żadne mostki cieplne.
Jak prawidłowo przykleić styropian fundamentowy?
Zanim zaczniemy docieplać fundamenty, należy prawidłowo przygotować docieplaną powierzchnię. Należy w tym wypadku uszczelnić wszystkie pęknięcia, narożniki i spoiny, a także pory, jakie występują w podłożu.
Kolejnym krokiem jest sprawdzenie wilgotności podłoża betonowego i wszelkich zapraw cementowych. Nie może ona bowiem przekraczać 6%. Warto mieć to na uwadze, ponieważ zarówno zbyt duża wilgotność docieplanego podłoża, jak również jej nieszczelności mogą skutkować złą przyczepnością hydroizolacji, która musi zostać zamontowana jeszcze przed styropianem.
Po sprawdzeniu powyższych parametrów należy podłoże odpylić i dokładnie oczyścić, a następnie nałożyć specjalny primer, który zwiększy przyczepność hydroizolacji. Po wyschnięciu gruntu można przystąpić do montażu hydroizolacji. Najczęściej jest to masa bitumiczna, którą podgrzewa się i nakleja na oczyszczony i zagrunotwany fundament. Należy przy tym pamiętać, aby robić zakładki na co najmniej 10 cm.
Montaż izolacji termicznej
Po zamontowaniu hydroizolacji można przystąpić do klejenia styropianu. Warto tutaj pamiętać o tym, aby wybierać ten o zmniejszonej chłonności wilgoci. W zależności od tego, jak duży jest cokół, należy wybrać produkt o grubości 10 - 12 cm.
Płyty montuje się przy użyciu specjalnego kleju poliuretanowego. Nie wolno montować ich przy użyciu specjalnych kołków, ponieważ przerywa się warstwę termo- i hydroizolacyjną, co niekorzystnie wpływa na nasiąkliwość styropianu. Chcąc mieć pewność, że styropian zostanie dobrze przyklejony, warto wybrać produkt, który będzie miał jasno sprecyzowane oznaczenia, jak np. produkty firmy Swisspor, któe zostały odpowiednio oznaczone. Określono na nich nie tylko miejsca, w których należy nałożyć klej (metodą na placki), ale także oznaczono, którą stroną należy przykleić do fundamentu. Dobrze jest pamiętać o tym, że klej nakłada się jedynie na styropian, nigdy na podłoże.
Inwestor musi pamiętać o tym, aby każdą płytę ułożyć niezwykle ciasno i mocno je dociskając. Nie wolno poruszać płytami po ich przyklejeniu. Jeżeli będzie to konieczne, należy styropian dokładnie oczyścić, ponownie nałożyć klej i przykleić do fundamentu.PO przyklejeniu płyt należy pod powierzchnią ziemi zabezpieczyć je folią kubełkową lub grubą folią budowlaną i niezwłocznie zasypać, aby nie narażać ich na działanie promieni UV.
Podejmując się docieplenia fundamentów, warto pamiętać o powyższych działaniach i wykonywać je zgodnie z obowiązującą sztuką i instrukcją. Jak można się spodziewać, tylko dobrze wykonana termoizolacja sprawi, że ciepło nie będzie uciekało z domu. dobrze jest również pamiętać o tym, że ponowne wykonanie termoizolacji fundamentów, po ich zasypaniu nie będzie możliwe lub będzie znacznie utrudnione. Warto zatem zrobić to raz, a dobrze.
Aneta Wojtczak Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Od 2018 roku właścicielka firmy Wojtczak Marketing Aneta Wojtczak, która działa głównie w dwóch obszarach: szeroko pojęty copywriting (również SEO) oraz wirtualna asystentka. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować. |
|
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.