Jak kłaść tynki strukturalne?
Nie ulega wątpliwości, że tynk strukturalny (dekoracyjny) ma zupełnie inne zadanie, niż ten tradycyjny cementowo — wapienny, który kładzie się w celu wygładzenia i wyrównania podłoża. Tynk strukturalny dekoracyjny ma za zadanie nadanie powierzchniom niebywałego charakteru, który nada każdemu pomieszczeniu, w którym się znajduje, atrakcyjny wygląd. Jak zatem prawidłowo nałożyć tynk strukturalny?
Decydując się na położenie tynku strukturalnego, warto mieć na uwadze, że na rynku można dostać produkty już zabarwione lub takiego, które można pomalować na dowolny kolor. Takie rozwiązanie sprawia, że inwestor indywidualny jest w stanie dobrać produkt, który będzie współgrał doskonale z pozostałą częścią pomieszczenia. Jak zatem położyć tynk strukturalny, aby mieć pewność, że zostanie położony perfekcyjnie i będzie zdobił ściany przez wiele lat? Aby tak się stało, trzeba pamiętać o kilku fundamentalnych zasadach.
Odpowiednio przygotowane podłoże to podstawa
Nie ulega wątpliwości, że tynk strukturalny będzie wyglądał idealnie tylko wtedy, kiedy przed jego położeniem zostanie odpowiednio przygotowane podłoże. Dlatego też pierwszym krokiem, jaki należy podjąć, jest sprawdzenie stanu ściany — czy nie ma na niej żadnych pęknięć i ubytków. Dopiero po ich uzupełnieniu, można przystąpić do dalszych czynności, czyli gruntowania ściany i nakładania tynku strukturalnego. Zanim jednak przystąpi się do gruntowania, należy sprawdzić, czy ściana jest wystarczająco sucha, a także, czy nie pozostawia białego osadu po potarciu jej dłonią. Jeśli chce się położyć tynk strukturalny w starszych budynkach, należy także sprawdzić, czy ściany nie posiadają śladów pleśni lub grzyba. Jeśli tak, należy w pierwszej kolejności pozbyć się niechcianych osadów.
Po sprawdzaniu powierzchni ścian należy je odpowiednio oczyścić. Można w tym celu użyć miotły lub szczotki z miękkim włosiem. Następnie można przystąpić do wspomnianego wyżej gruntowania. Jest to szczególnie ważne w przypadku ścian gipsowo — kartonowych, które mogą chłonąć tynk „jak gąbka”. Kolejnym krokiem, o którym nie można zapominać, a który pomoże podjąć ostateczną decyzję o tynkowaniu, jest wykonanie próby na niewielkiej części ściany. Dzięki temu właściciel mieszkania będzie mógł naocznie sprawdzić, czy jego pomysł jest dobry.
Kładzenie tynku strukturalnego — jak to zrobić?
Aby rozpocząć nakładanie tynku strukturalnego, należy w pierwszej kolejności wybrać odpowiedni produkt, a następnie rozrobić do z wodą wg rozpiski na opakowaniu. Jednolitą masę, która powstanie, należy zostawić na około 30 minut, a następnie po tym czasie ponownie wymieszać. Tynk nakłada się na ścianę za pomocą gładkiej pacy, a następnie wykańcza wg własnego uznania.
Mówiąc o wykańczaniu nałożonego tynku, należy mieć na uwadze, że można przy użyciu wałka wykonać określoną strukturę. Stosując mniejszy lub większy nacisk, na ścianie pojawi się określony wzór. Jednak wałek to nie jedyny element, jakiego można użyć. Na rynku istnieją specjalne przyrządy, które pozwalają wykonać ciekawe wzory, np. podczas wycierania tynku lub jego wkręcania albo wytłaczania. Jak będzie wyglądał efekt końcowy tak naprawdę zależy tylko od kreatywności i pomysłowości osoby, która kładzie tynk strukturalny.
Aby uzyskać pożądany efekt, dobrze jest pamiętać, aby umiejętnie rozetrzeć nakładany tynk. Robi się to pionowymi, poziomymi, a także okrężnymi ruchami, dzięki czemu można uzyskać indywidualną strukturę, jakiej nie ma nikt. Dodając jeszcze od niej odpowiedni kolor, można stworzyć oryginalną ścianę, która będzie podkreślała charakter pomieszczenia.
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.