t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak impregnować drewno konstrukcyjne – krok po kroku

2018-10-23
Jak impregnować drewno konstrukcyjne – krok po kroku

W artykule tym przeczytasz:

Co to jest drewno konstrukcyjne?

Jak wygląda przygotowanie drewna konstrukcyjnego do impregnacji?

Jak wygląda impregnacja drewna – krok po kroku.


Co to jest drewno konstrukcyjne?

Drewno konstrukcyjne jest wszechstronnym materiałem. Jest ono wykorzystywane do wznoszenia rozmaitych konstrukcji, od których oczekuje się stabilności i wytrzymałości, drewno musi spełnić szereg rozmaitych kryteriów. Drewno konstrukcyjne możemy podzielić na dwa główne rodzaje. Pierwszym jest drewno klejone warstwowo, a drugim drewno lite. Do wznoszenia konstrukcji budowlanych najczęściej wykorzystuje się drewno sosnowe, cechujące się bardzo dobrymi parametrami użytkowymi. Jest sprężyste, odporne na zginanie i trwałe. Powstają z niego np. deski tarasowe.

drewniany dom


Jak wygląda przygotowanie drewna konstrukcyjnego do impregnacji?

Przed wyborem środka zabezpieczającego drewno należy pamiętać, aby przed impregnacją drewno zostało odpowiednio przygotowane.

Drewno, które zamierzamy poddać impregnacji nie powinno być mokre. Jego wilgotność nie może przekraczać 25%. Jeżeli chcemy dodatkowo zabezpieczyć konstrukcję drewnianą przed ogniem musimy pamiętać, że największą odpornością na pożar odznacza się drewno czterostronnie strugane. Tak przygotowany materiał najefektywniej przyjmuje impregnat.

Celem impregnacji drewna jest jego zabezpieczenie. Impregnat powinien wniknąć w drewno jak najgłębiej.

Jest to najczęściej materiał impregnowanym ciśnieniowo o charakterystycznym zielonym kolorze. Jeżeli przetniemy taką deskę lub krawędziak zauważymy, że impregnat wniknął w głąb drewna i dzięki temu będzie je chronił.

W domu nie mamy możliwości impregnacji ciśnieniowej. Na rynku dostępne są impregnaty, których jakość pozwala indywidualnym odbiorcom odpowiednio zabezpieczyć drewno. Marka VIDARON posiada serię impregnatów z tzw. linii czarnej, w skład której wchodzą środki oferujące specjalistyczną ochronę drewna. W warunkach domowych impregnaty nakładamy pędzlem, natryskiem albo metodą zanurzeniową.

Przeprowadzając impregnację pamiętajmy, że przerwy pomiędzy nakładaniem kolejnych warstw powinny wynosić ok. 4 godzin. Stosując metodę zanurzeniową elementy drewniane powinny być zamoczone przez min. 30 min.

Jeżeli zdecydujemy się wykonywać impregnację na wolnym powietrzu lub elementy są zainstalowane trwale na zewnątrz budynku możemy impregnacją przeprowadzać w dobrych warunkach atmosferycznych w temperaturze od 5 do 30 st. C. Jeżeli przeprowadzamy impregnację wewnątrz budynku to pomieszczenia należy wietrzyć przed oddaniem ich do użytku do zaniku specyficznego zapachu lub po upływie trzech dób zależnie od tego jakiego środka używaliśmy.

drewno konstrukcyjne


Impregnacja drewna krok po kroku

  1. Krok pierwszy – przygotowanie niezbędnych narzędzi.

    Prace impregnacyjne możemy wykonać samodzielnie, bez dużych nakładów finansowych i skomplikowanych narzędzi. Do tego będziemy potrzebowali:

    • Impregnat
    • Mieszadło – służy ono do wymieszania impregnatu przed malowaniem. Do tego możemy również użyć kawałka wąskiej listewki.
    • Pędzel, wałek – dostosowane do impregnatu. Jeśli używamy wyrobu na bazie rozpuszczalnika to stosujemy pędzle do wyrobów rozpuszczalnikowych. Jeśli impregnat jest na bazie wody, używamy narzędzi to produktów wodnych.
    • Rękawiczki ochronne – ponieważ impregnaty zawierają substancje biobójcze, należy więc zwrócić uwagę na ochronę przed bezpośrednim kontaktem z impregnatem.
    • Materiały ścierne – gradacja od 150 do 320. Grubość papieru dobieramy do stopnia nierówności podłoża. Papier o najmniejszej gradacji używamy do największych nierówności.
    • Folia ochronna do zabezpieczenia miejsca pracy przed zachlapaniem.
  2. Krok drugi – przygotowanie powierzchni.

    Pominięcie tego etapu lub wykonanie go niedbale doprowadza do niepotrzebnych poprawek i dodatkowych kosztów. Drewniany element powinien być gładki i czysty. W tym celu za pomocą papierka ściernego szlifujemy drewno. Oczyszczamy go dobrze z zanieczyszczeń, łuszczącej się starej farby i ze zmurszałej warstwy. Gradację papieru dobieramy do stopnia nierówności podłoża. Aby drewno uzyskało równomierną kolorystykę należy jednolicie przeszlifować cały element.

  3. Krok trzeci – aplikacja impregnatu

    Jeśli przedmiot malowany będzie użytkowany na zewnątrz pomieszczeń zabezpieczamy go dodatkowo bezbarwną wersją Impregnatu, która jest odporna na działanie promieni UV. Wersja bezbarwna wnika głęboko w drewno i zabezpiecza przed zagrożeniami biologicznymi.

    Prace powinniśmy wykonywać w temperaturze otoczenia od 5ºC do 25ºC.

    Po wyschnięciu wersji bezbarwnej malujemy drewno impregnatem kolorowym, który zapewnia dodatkową ochronę, nadaje odpowiedni kolor oraz podkreśla słoje drewna. Aby osiągnąć maksymalną ochronę oraz piękny efekt dekoracyjny zalecane jest nałożenie dwóch warstw impregnatu kolorowego.

    Po nałożeniu pierwszej warstwy impregnatu kolorowego szlifujemy drewno między warstwowo. Szlifowanie to wykonujemy po wyschnięciu pierwszej warstwy papierem ściernym o gradacji około 320. Pozwoli to nam na wygładzenie podniesionych włosów drewna i uzyskaniu idealnie gładkiej powierzchni.

    Nałożona druga warstwa impregnatu kolorowego zapewnia podkreślenie estetycznych walorów drewna i wzmacnia wartości ochronne powłoki. Otrzymujemy w ten sposób zabezpieczenie złożone z trzech warstw impregnatu, które zapewnia maksymalną ochronę przed wszelkimi czynnikami niszczącymi.

    Ekspert radzi:

    1. Przed przystąpieniem do impregnowania musimy naszykować niezbędne narzędzia.
    2. Drewno przed impregnowaniem musimy dobrze przygotować – oczyścić, wysuszyć.
    3. Impregnujemy drewno 3 warstwami, jedna bezbarwna i dwie kolorowe.


    Produkty, które mogą Ci się przydać w impregnacji drewna, a które znajdziesz w naszym sklepie:

    Impregnat

    Pędzel

    i wiele więcej produktów...

    Podsumowanie:

    1. Przed rozpoczęciem prac związanych z impregnowaniem szykujemy wszystkie potrzebne narzędzia.
    2. Drewno, które mamy malować musimy wcześniej oczyścić, a jeżeli jest wilgotne osuszyć.
    3. Na drewno najpierw nakładamy warstwę bezbarwnego impregnatu, a następnie dobieramy kolor i nakładamy jego 2 warstwy. Każdą warstwę nakładamy po całkowitym wyschnięciu poprzedniej.

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2018
Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-30
Transakcja przebiegła sprawnie i profesjonalnie. Bardzo miła obsługa, Pan przyjmujący zamówienie fachowo doradził! Zakupiony przeze mnie produkt jest najwyższej jakości. To już moje kolejne zamówienie i następnym razem także skorzystam z oferty tej firmy. Gotowy produkt otrzymałam w krótkim czasie. Paczka była bardzo dobrze zapakowana. Polecam każdemu!
2023-03-27
Bardzo miła obsługa i szybka realizacja zamówienia.
pixel